ZEEBRA ジブラ

0
61

ZEEBRA ジブラ

Zeebra 2 Nisan 1971 tarihinde Tokyo’da doğmuştur. Çocukluğu sırasında bir süre Amerika’da profesyonel olarak tenis oynamıştır. Hotel New Japan’in sahibi Hideki Yokoi isimli iş adamının oğludur. Otelin yük gemisi 1982 yılında yandığında bu Hideki Yokoi için büyük bir utanç kaynağı, Zeebra için de arkadaşları tarafından dışlanma sebebi olmuştur. Olanlardan sonra Zeebra lise birinci sınıfta okuldan ayrılmıştır. 20 yaşındayken evlenmiş ve iki erkek evlat sahibiyken ilk eşinden boşanmıştır. Sonraki evliliğinde de iki kız çocuğu olmuştur.

Zeebra yalnızca Japonya’da değil, bütün dünyada tanınmış, ilk defa 1995’te boy göstermiş olan bir hiphop sanatçısıdır. Asıl ismi Hideyuki Yokoi‘dir. King Giddra isimli hiphop grubunda  Dj Oasis ve K Dub Shine ile birlikte yer almıştır. 1997 yılında solo kariyerine dair bir adım atmış ve “Future Shock” isimli şarkısını çıkarmıştır. Diğer sanatçılardan farklı olarak yalnızca hiphop dünyasında değil, moda dünyasında da adından sıklıkla söz ettirmektedir. Kendisi dışındaki hiphop sanatçılarının şarkı sözlerinde imzası bulunan Zeebra, onların kliplerinde de boy göstermektedir.

ZEEBRA ジブラ

Amerika’dan çeşitli rap sanatçılarıyla da  performans sergileyen Zeebra dünya çapında da çok sayıda hayran kazanmıştır. 1998 yılında ilk kez solo çalışmalarıyla bir tura çıkmıştır. Bu da ilk kez bireysel olarak tanınmasına fırsat sağlamıştır. Aynı yıl içinde Japonya’da ilk hiphop programını gerçekleştirmiştir. Yani “Beats to the Rhyme”.

Zeebra’nın şarkıları NBA Japonya için kullanılmış ve bu gelişmeler onun kariyer basamaklarını hızla tırmandığının işaretidir. Haziran 2000’de “Based on a True Story” isimli albümü 250.000 satarak büyük bir başarı kazanmıştır. Yıl sonunda Zeebra Japonya turuna çıkmıştır. İlk kez paralı olan bir etkinlikte 2001 yılında “Never Enuff” isimli bir single çalışması yapmıştır. Bu single da Takeshi Kitono’nun yönetmenliğini yaptığı “Brother” isimli bir Japon filminin film müziği olmuştur.

2002 yılında geçici olarak King Giddra isimli gruba tekrar katılmıştır. Fakat 2003 yılında tekrar solo albüm yapmaya devam etmiştir. Şimdilerde yalnızca rap sanatçıları için değil Namie Amura gibi pop sanatçıları için de şarkı sözleri yazmaktadır.

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz