Yuki Kajiura’nın Notalarıyla Fate/Zero

2
65

Yuki Kajiura’nın Notalarıyla Fate/Zero2011 yılında yayınlanan Fate/Zero, Fate/Stay Night’dan sonra yayınlanmasına rağmen olayların 10 yıl öncesini anlatmaktadır. Serinin senaryosu Gen Urobuchi‘ye ait, bu yüzdendir ki üç seri arasında (2014 yılında Fate/Stay Nigth Unlimited Blade Work yayınlanıyor) açık ara -bir de seinene yakın duran yapısından dolayı tabi ki- en başarılı seri olarak görüyorum. Fate/Zero serisi müzikal anlamda da en iyisi bence. Yuki Kajiura mükemmel bir iş çıkarmış, karakter müzikleri olsun, sahne müzikleri olsun seri, notalarda hiç falso vermiyor. Üstelik açılış ve kapanış jenerikleri de gayet başarılı olmuş.

İlk açılış jeneriği Lisa‘ya ait. Şarkının ismi de Oath Sign. Klibini şuradan izleyebilirsiniz. Aşağıda ise açılış jeneriği olarak düzenlenmiş hali var. Hem görsel hem de işitsel anlamda başarılı bir örnek olmuş;

Serinin ilk kapanış jeneriği ise Eir Aoi‘ye ait. Memoria olan şarkının orjinal klibini şuradan izleyebilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=haTXIIFAtNg

İkinci açılış jeneriği ise bence seriye daha çok yakışmış ve ilkinden daha başarılı bir seçim olmuş, hem görsel hem de işitsel anlamda. Şarkıyı Kalafina isimli grup seslendiriyor. Yuki Kajiura zaten gruba müzikal anlamda baya destek veriyor. O yüzdendir ki seriye daha çok yakıştığını düşünüyorum bu açılış şarkısının. Daha önce Aldnoah.Zero‘nun ilk açılış jeneriklerinde dinleyip hayran kaldığım müziklerinde senfonik öğeler barındıran grup burada da başarılı bir iş çıkarmış. Şarkının ismi To the Begenning. Klibini de şuradan izleyebilirsiniz.

https://youtu.be/2NfUq-PYUaU

Serinin ikinci kapanış jeneriği ise Luna Haruna‘ya ait. Şarkının ismi ise; Sora wa takaku kaze wa utau. Daha yumuşak tonlarda olan şarkının klibini şuradan izleyebilirsiniz.

Gelelim OST’lere. Evet, serinin sahne müziklerini Yuki Kajiura yapmış. Başka bir Gen Urobuchi yapımı olan Mahou Shoujo Madoka Magica‘nın da müziklerini yapan Yuki Kajiura aynı zamanda Sword Art Online‘ın da müziklerinin arkasındaki isim. Bu serileri izlemiş olanlar benzer notaları hemen yakalayacaklardır zaten.

O zaman serinin en dikkat çeken sahne müziğiyle başlayalım; savaş sahneleri için hazırlanmış bu müzik notaları ve vokalleriyle o kadar uyumlu ki hiç bir eksik yanı yok neredeyse;

https://youtu.be/iaZyADIv4Hs

Bu da başka bir savaş sahnesi müziği;

Biliyorum savaş sahneleri müzikleriyle gidiyoruz hep ama seride ustalar ya da hizmetkarlar o kadar sık karşılaşıyor ki birçok sahne için özel savaş melodileri hazırlamış Yuki Kajiura.

Peki ya muhteşem planların, savaş stratejilerinin konuşulduğu ya da plot twistlerin ortaya çıktığı sahnelerde kullanılan şu müziğe ne demeli? Çok başarılı değil mi?

https://youtu.be/xzfmNMhZGgw

Dramatik sahneleri unutmayalım. Daha çok İrisviel ve Kiritsugu ile özleşen bu melodi de serinin en dramatik ve en başarılı müziklerinden;

Evet seri sadece senaryo ve görsel anlamda değil, müzikal anlamda da çok başarılı. Aşağıdaki listede ise bunlar ve çok da afazlasını bulabilirsiniz;

https://www.youtube.com/watch?v=n04EQ2IKers&index=23&list=PLR2KXtV6zLAurpCz0R01GA7NY8t7O9qGM

Bu yazı ortak çalışma yaptığımız www.birdizihaber.com adresinde yayınlanmıştır.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz