Yine, Yeni, Yeniden Yazılan Bir Hikaye | Re: Zero kara Hajimeru Isekai Seikatsu

0
54

Yine, Yeni, Yeniden Yazılan Bir Hikaye  |  Re: Zero kara Hajimeru Isekai Seikatsu

2016 Bahar dönemi animelerinden olan Re:Zero kara Hajimeru Isekai Seikatsu ya da ingilizce ismiyle Re:ZERO -Starting Life in Another World-, 25 bölüm olarak yayınlanması planlanan dram, fantastik, gerilim, aksiyon ve shounen türlerinde bir anime. 4 Nisan’da yayınlanmaya başlanan serinin stüdyosu Steins;Gate ve Akame ga Kill gibi serileri bizlerle buluşturmuş olan White Fox. Aynı isimli hafif romandan (ligth noval) uyarlama olan serinin üç bölüm halinde yayınlanmış mangası da var.

Seiyuu kadrosunda ise son dönemlerdeki işleri ile dikkat çeken isimler var. Asıl karakterimiz olan Subaru Natsuki‘yi, Arslan Senki (TV)‘de Arslan’ı ve Witch Craft Works‘de Takayami’yi canlandırmış olan Yuusuke Kobayashi seslendiriyor. Bir diğer asıl karakterimiz olan Emilia‘yı, Gakkougurashi!‘de Miki’yi ve Kono Subarashii Sekai ni Shukufuku wo!‘da Megumi’yi seslendiren Rie Takahashi sesiyle hayat veriyor. Serinin yan karakterlerinde ise Rem olarak Inori Minase‘yi, Beatrice olarak Satomi Arai‘yi, Ram olarak Rie Murakawa‘yı, Reinhard olarak Yuuichi Makamura‘yı ve Felt olarak Chinatsu Akasaki‘yi duyuyoruz.

Yine, Yeni, Yeniden Yazılan Bir Hikaye  |  Re: Zero kara Hajimeru Isekai Seikatsu

Yönetmen koltuğunda Masaharu Watanabe‘yi gördüğümüz serinin yazarı ise Yokotani Masahio. Açılış jeneriğini daha önce Overlord‘da dinlediğimiz bir grup olan MYTH & ROID‘in yaptığı animenin müziklerini, alanında yeni bir isim olan Kenichiro Suehiro yapıyor.

Mangası seinen olarak geçen Re:Zero kara Hajimeru Isekai Seikatsu‘nun animesi shounen olarak hazırlansa da zaman zaman seinene göz kırpan sahneleri ve dialoglarıyla daha şimdiden üst sınıf shounen olabilmiş bir seri izliyoruz.

Asıl karakterimiz Subaru Natsuki’nin etrafında gelişen hikayemiz, Subaru’nun market alışverişini bitirip çıktıktan sonra kendisini bir anda başka bir evrende bulmasıyla başlıyor. Normal hayatında kendisini bilgisayar oyunlarına adamış olan Subaru, bu dünyayı önceleri ciddiye almayıp oyun evrenindeymiş gibi davransa da, hikaye böyle ilerlemiyor tabi ki. Bu yabancı dünyaya gelir gelmez hırsızlık yapan Felt ile yolu kesişen Subaru, akabinde birkaç zorba ile karşılaşır. Animenin asıl kadın karakteri olan Emilia ise Felt’in kendisinden çaldığı eşyasının peşinde onu aramaktadır. Bu arada yolu Subaru ile keşisen Emilia, Subaru’ya kayıtsız kalmaz ve zorbalardan kurtulması için yardım eder. Bu iyiliğinin karşılığını vermek isteyen Subaru ise Emilia’ya Felt’i bulmasına ve çaldığı eşyasını geri almasına yardım etmek ister. Bundan sonra ‘ve hikaye gelişir…’ demek istiyorum çünkü ilk bölümün sizlerde bırakacağı etkiyi gölgelemek istemiyorum.

Yine, Yeni, Yeniden Yazılan Bir Hikaye  |  Re: Zero kara Hajimeru Isekai Seikatsu

Re:Zero kara Hajimeru Isekai Seikatsu‘nun ilk bölümün ikiye ayrılmış olarak yayınlandığını hemen belirteyim. Bazı yerlerde 1a ve 1b olarak geçen bölümün bazı yerlerde ‘bölüm sıfır’ ve ‘bölüm bir’ olarak geçtiğini de ekleyeyim. Zaten ilk bölümü izledikten sonra hikayenin asıl twistini görüyorsunuz. Ama daha sonraları izleyeceğiniz ‘tekrar’ kısımlarının sizi sıkmasına izin vermeyin zira serinin bölüm sonu twistleri çok başarılı ve bir çok değişim bu ‘tekrar’ sahnelerinde oluyor.

Paralel evrenleri, zamanda yolculuğu ve oyun animelerini seviyorsanız tam size göre bir anime Re:Zero kara Hajimeru Isekai Seikatsu. Üstelik komedi-gerilim dengesini öyle başarılı ayarlamış ki alkışlamamak imkânsız. Fazla komedi ile izleyicide laubali bir etki bırakmadığı gibi fazla gerilim ve twist ile izleyicisini kasmıyor. Aksiyonu da unutmamışlar tabi. Aralara serpiştirdikleri dram dozu yüksek sahneleriyle de göz dolduruyor seri.

Yine, Yeni, Yeniden Yazılan Bir Hikaye  |  Re: Zero kara Hajimeru Isekai Seikatsu

Re:Zero kara Hajimeru Isekai Seikatsu karakter tasarımlarıyla da dikkat çekiyor. Emilia şimdiden en sevilen kadın karakterler içine girmiş bile. Üstelik daha sezonunu yarılamamış olmasına rağmen karakter gelişimleriyle de izleyicisini memnun ediyor.

Anime zamanda yolculuk ve paralel evren hikayesi gibi dursa da aslında bence ‘bizi biz yapan tercihlerimizdir’ animesi. Her tercihin, her sözün ve her hareketin sonucu nasıl etkilediğini çok iyi gösteriyor. Bazı sahnelerin ‘fanservice’ olduğunu düşünsem de (hangi animenin yok ki) genel havası çok iyi animenin. Stüdyosu olan White Fox, Steins;Gate’de aslında bu paralel evren hikayesini oldukça iyi anlatmıştı. Eğer burada da başarılı bir final izlersek Steins;Gate’i tahtından edebilecek bir seri olacağını şimdiden söyleyebilirim. Zira animenin hikaye gelişimi şimdiden çizgi üstü bir seviyede. Bölüm aralarına serpiştirilmiş ‘sonra bu hikayeye döneriz’ dialoglarını da (ben onlara yem diyorum) ilerleyen bölümlerde iyi bir şekilde değerlendirebilirlerse senenin en iyi yapımı bile olabilir. O yüzden kaçırmayın derim bu seriyi.

Bu yazı ortak çalışma yaptığımız www.birdizihaber.com adresinde yayınlanmıştır.

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz