Yeni Okul, Yeni Şehir ve Yeni Başlangıçlar | Golden Time

0
55

Yeni Okul, Yeni Şehir ve Yeni Başlangıçlar | Golden Time

Malumunuz bahar aylarındayız ve Nisan ayını neredeyse bitirdik sayılır. Bu sezon tanıtacak, baharın sıcaklığına uygun güzel bir romantik-komedi aradım ama malesef dikkatimi çeken bir yapım olmadı. Ben de 2013 sonbaharından Golden Time‘ı seçtim. Romantik-komedi, slice of life ve seinen türlerinde olan yapım, aynı zamanda 24 bölümlük bir anime. Bu arada serinin hem romantik-komedi hem de seinen türlerini aynı potada eritmeye çalışması seyir zevkini bir basamak üste taşımış, bunu da belirteyim.

Künyesine bakalım hemen; yönetmenliğini Chiaki Kon‘nin (Nodame Cantabile: Paris-hen, Junjou Romantica ve Higurashi no Naku Koro ni) yaptığı serinin yazarı ise Fumihiko Shimo (Clannad, Fate/stay night, Kokoro Connect, Non Non Biyori) Müziklerinin arkasındaki isimde Yukari Hashimoto. (Gekkan Shoujo Nozaki-kun ve Toradora!) Yapım stüdyosu J.C.Staff. Yani Toradora!, Nodame Cantabile, Sakurasou no Pet na Kanojo ve Bakuman. gibi özellikle romantik-komedi vb. türlerinde kendisini ispatlamış bir stüdyo.

Yeni Okul, Yeni Şehir ve Yeni Başlangıçlar | Golden Time

Seiyuu kadrosunda ise; asıl karakterimiz olan Tada Banri‘yi Makoto Fukawa seslendiriyor. Sesini bir çok seride yan karakter olarak duymuş olabilirsiniz ama One Punch Man‘den Saitama desem daha net hatırlarsınız sanırım. Serinin bir diğer önemli karakteri Kaga Kouka‘yı Yui Horie seslendiriyor. Referanslarına baktığımızda karşımıza Bakemonogatari‘den Hanekawa, Black Bullet‘dan Kisara ve Toradora!‘dan Minori gibi oldukça başarılı karakterler çıkıyor. Son olarak Linda karakterine Ai Kayano sesiyle hayat veriyor. Onun referanslarında ise AnoHana‘dan Meiko, Guilty Crown‘dan Inori ve No Game No Life‘dan Shiro gibi karakterler var.

Konusuna değinecek olursam; Tada Banri üniversiteye yeni başlamış, hatta açılış etkinliklerine de geç kalmış bir öğrencimiz. Açılış töreninin en azından sonuna yetişmeye çalışan Banri, muhtemelen yolu biliyor diye önündeki öğrencilerin peşine takılıyor ve sınıf arkadaşlarından birisi olacak olan Mitsuo Yanagisawa ile tanışıyor. Ama asıl hikayemiz Mitsuo ve Banri’nin karşısına çıkan Kaga Kouko ile başlıyor. Zira Kouko aslında Mitsuo’nun “uzatmalı” sevgilisi. Yani o öyle idda ediyor. İdda ediyor diyorum çünkü Mitsuo, Kouko’dan kurtulabilmek için memleketine en uzak okulu yazmış ama yine de ondan kurtulamamış talihsiz bir kişi olarak tanımlıyor kendisini.

Yeni Okul, Yeni Şehir ve Yeni Başlangıçlar | Golden Time

Okulu için Tokyo’ya taşınan Banri ise üniversiteyle birlikte hayatında yeni başlangıçlar yapmak istiyor. Hem de kelimenin tam anlamıyla… Zira aslında lise son sınıftayken geçirdiği bir kaza nedeniyle geçmişine dair çok az şey hatırlıyor Banri. O yüzden geçmişini sıfırlamış ve mümkün olduğunca bununla barışık bir şekilde üniversite hayatına başlıyor. Fakat geçmişine sandığı kadar uzak olmayan Banri üniversitenin ilk yılında bir yandan eğlenceli vakit geçirirken diğer yandan da hayatında dair büyük kararlar vermek zorunda kalıyor.

Golden Time başlarda oldukça sıradan, hatta Kouko’nun bazı tavırları nedeniyle yer yer itici olabilen bir anime. Ama gelişimi oldukça başarılı. Şımarık ve yapışkan Kouko zaman içerisinde daha sevimli bir hal alıyor izleyici gözünde. En azından bende öyle oldu. Karakterlerdeki değişimler ve gelişimler serinin en güzel yanı diyebilirim. Konu da güzel gelişiyor. Bir romantik-komediden beklendiği üzere eğlenceli ve yer yer duygusal olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Ama Banri’nin geçmişiyle alakalı kısımlar var ki aslında bu konudan sağlam bir drama çıkabilirmiş. Zaten serinin seinen kısmını da bu “hafıza kaybı” hikayesi oluşturuyor. Ama ciddi bir seinen de beklemeyin. Bu arada az önceki cümlede “çıkabilirmiş” dedim çünkü seride bu hafıza kaybı ve geçmişinin Banri’nin gündelik hayatını etkilemesi konusu çok dozunda işlenmiş. Yüzeysel kalmış da diyemem ama sonuçta izlediğimiz şeyin bir romantik-komedi olduğunu düşünürsek tam da olması gerektiği gibi olmuş yorumunu da yapabilirim bu konu için.

Yeni Okul, Yeni Şehir ve Yeni Başlangıçlar | Golden Time

Öte yandan animenin yan karakterleri de oldukça başarılı. Seri temelde romantik-komedi olmasına rağmen boş karakter yok gibi bir şey. Hikayeye az ya da çok etki eden karakterler olarak ikiye ayırabiliriz en fazla. Serinin başında önemli değilmiş gibi duran karakterlerin yeri ve zamanı gelince sadece Banri üzerinde değil, izleyici üzerinde de kalıcı bir etki bırakıyor. Eğlenceli kısmlarına zaten diyecek bir şey yok, o konu oldukça iyi işlenmiş.

Bu arada serinin 2006 yapımı Nana’ya yaptıkları göndermeler bir tek benim dikkatimi çekmiş olamaz değil mi? Tamam burada da Nana isimli bir karakterin oluşun hatta tıpkı Nana Osaki gibi -hem de her şeyiyle- bir tarzı oluşu bariz bir gönderme olsa da, dikkatli gözlerden kaçmayacak ince göndermeler de var seride.

Yeni Okul, Yeni Şehir ve Yeni Başlangıçlar | Golden Time

Konu başarılı, çizimler oldukça renkli ve eğlenceli. 2013 sonbaharında yayınlanmış olmasına rağmen tam bir yaz animesi. Jenerikler de fena değil. Velhasıl türünü seven kaçırmasın efendim. Yaza hazırlandığımız bahar döneminde izlemek için biçilmiş kaftan olan bir anime. O zaman buyurun fragmanı;

Bu yazı ortak çalışma yaptığımız www.birdizihaber.com adresinde yayınlanmıştır.

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz