Yaz Aylarında İzleyebileceğiniz 6 Yaz Animesi

0
53

Yaz Aylarında İzleyebileceğiniz 6 Yaz Animesi

Kızgın kumlardan serin sulara… “Yaz” dediğimiz zaman hemen herkesin aklına “deniz-tatil-güneş” üçlüsü gelir. Tatil yapın ya da yapmayın zihinsel olarak da yaza hazırlanmak gerekir, işte bunun için sıcak yaz aylarında izleyebileceğiniz, sizi yormayacak, yormadığı gibi eğlendirecek ve hoş vakit geçirtebilecek altı anime belirmeye çalıştım. İster arkadaşlarınızla ister tek başınıza izleyin, her duruma uyabileceğini düşündüğüm bu animelerin hepsi birer baş yapıt olmasa da zamanınızı boşa harcamayacağınıza garanti verebilirim. Bu arada sizce listeye eklemeyi unuttuğum anime serisi varsa, yorumlara yazmayı unutmayın…

Yaz Aylarında İzleyebileceğiniz 6 Yaz Animesi

Free (2013)

Bölüm Sayısı: 12
Stüdyo: Kyoto Animation
Tür: Komedi, Okul, Spor, Slice of Life

Kyoto Animation’un muhteşem çizimleriyle süslenen bir yaz animesi olan Free, yaz aylarının sıcak günlerinde sizi havuz ve denizle buluşturan bir anime. Spor ve yüzme gibi konuları olan animenin özellikle yüzme sahnelerindeki başarısı ve rahatlatıcılığı tam olarak yaza özel hazırlanmış sanki. Lisedeki yüzme takımında olan bir grup öğrencinin okul, arkadaşlık ve spor alanındaki ilişkilerini anlatan seri özellikle kadın izleyicisinin çokluğu ile dikkat çekiyor. Animenin aynı zamanda Free: Eternal Summer isimli 13 bölümden oluşan ikinci sezonu da var.


Yaz Aylarında İzleyebileceğiniz 6 Yaz Animesi

Ano Natsu de Matteru (2012)

Bölüm Sayısı: 12
Stüdyo: J.C. Staff
Tür: Komedi, Romantik, Bilim-kurgu, Slice of Life

İngilizce ismi “Waiting for Summer” olan anime yaz tatili için kasabaya gelen yabancı bir kızın etrafında gelişiyor. Zaman içinde oluşan arkadaş topluluğunda yaza özgü aşk, romantizm ve bolca komedi görüyoruz elbette. Bilim kurgu havası da değişik bir tat katmış. Azıcık dramatik sahnesi olsa da, eğlenceli kısımları tam anlamıyla yaz neşesine uygun bir seri. Deniz, kum, güneş de eksik olmuyor tabi animede… Devam niteliğinden bir de özel bölümü olan animeyi Golden Time’a benzetenler de var.


Yaz Aylarında İzleyebileceğiniz 6 Yaz Animesi

Shinryaku! Ika Musume (2010)

Bölüm Sayısı: 12
Stüdyo: Diomedea, TYO Animations
Tür: Komedi, Shounen, Slice of Life

İngilizce ismi Squid Girl olan serinin en ilginç yanı çizimleri. Komik ve eğlenceli çizimleriyle hemen dikkatleri çeken anime gününün stresini almak konusunda oldukça iyi. İzleyicisini bir çırpıda yaz havasına sokabilen Shinryaku! Ika Musume, aslında oldukça basit bir konuya sahip; hikaye kısaca denizden gelen ve kendisinin mürekkep balığı olduğunu söyleyen -ve mürekkep balığı özelliklerine sahip-, amacı dünyayı ele geçirmek olan bir kızın sahildeki maceralarını anlatıyor. Kızgın kumların ve serin suların görüntülerinin eksik olmadığı anime listemizin en eğlenceli serilerinden. Serinin çok sevildiğini 12 bölümlük ikinci sezonu ve üç bölüm halinde yayınlanan ovalarla devam ettiğini de belirteyim.


Yaz Aylarında İzleyebileceğiniz 6 Yaz Animesi

Michiko to Hatchin (2008)

Bölüm Sayısı: 22
Stüdyo: Manglobe
Tür: Aksiyon, Macera

Kapanan Monglobe Stüdyosu’nu hasretle anacağımız bir anime daha… Dokuz yaşında yetim bir kızın ve onunla birlikte kızın babasını arayan yer altı dünyasından sert ve güçlü bir kadının etrafında geçen hikaye bir nevi arama-kurtarma hikayesi olsa da karakterlerimizin yol boyunca başlarına gelen komik, eğlenceli ama zaman zaman da ciddi olaylar fazlasıyla izleme değer. Latin Amerika topraklarında geçen hikayemiz ise Japon kültürüyle birleşince ortaya daha da ilginç sahneler çıkıyor. Deniz açısından eksik bir anime olsa da bol bol Latin Amerika güneşi altında bırakıyor Michiko to Hatchin izleyicisini. Kesinlikle kaçırılmaması gereken bir macera.


Yaz Aylarında İzleyebileceğiniz 6 Yaz Animesi

Tsuritama (2012)

Bölüm Sayısı: 12
Stüdyo: A-1 Pictures
Tür: Komedi, Bilim-kurgu, Spor, Slice of Life

İşte yaza özel bol sulu bir anime daha. Japonya sularında yaşayan bir uzaylıyı başka bir uzaylının yakalaya çalışması üzerine şekillenen bir konusu olan animemizin bir kısmı okyanusta ve sular altında geçiyor. Tabii kara hikayeleri de var. İzleyicisinde tası-tarağı toplayıp Japonya’da okyanus kenarında bir sahil kasabasında yaşama isteği uyandıran Tsuritama her ne kadar uzaylı temasında olsa da, yaz sıcaklığına paralel sıcacık ve hayatın içinden sevimli hikayeler de barındırıyor. İngilizce ismi Fishing Ball olan serinin bir de özel bölümü var.


Yaz Aylarında İzleyebileceğiniz 6 Yaz Animesi

Barakamon (2014)

Bölüm Sayısı: 12
Stüdyo: Kinema Citrus
Tür: Komedi, Slice of Life

En güzelini en sonra bıraktım sanırım. İşindeki aksaklıklar yüzünden adını bile bilmediği adanın sahil kasabasına gönderilen bir hat sanatçısının kasabada yaşadıklarını anlatan Barakamon, uzun zamandır izlediğiniz en sıcak, en sevimli ve en samimi anime olabilir. “Benim de böyle sevimli bir çocuğum olsun” dedirtecek tatlılıkta bir kız çocuğu karakteri barındıran anime hayatın genel geçer doğrularına hafiften dokunuyor ama izleyicisini fazla yormuyor. Bolca eğlendiriyor. Serinin çok sevildiğini 2016 Yaz Sezonunda Handa-Kun isminde ikinci sezonunun geleceğini de şuraya iliştireyim ve listemi bitireyim. Bu arada Barakamon’un detaylı tanıtımına şuradan ulaşabilirsiniz.

Evet, şu sıcak yaz günlerinde bolca eğleneceğiniz, bol sulu ve bol güneşli animeler seçmeye çalıştım. O zaman şimdiden iyi seyirler.

u yazı ortak çalışma yaptığımız www.birdizihaber.com adresinde yayınlanmıştır.

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz