YATTAA* 22: Haber Köşesi

0
46

YATTAA* 22: Haber Köşesi

Tezuka’dan Miyazaki’ye Anime ve Manga” Kitabımız Çıktı!

Japon Sineması Platformu’nun kollektif olarak 10 yazarın imzasını taşıyan ”Tezuka’danMiyazaki’ye Anime ve Manga” kitabı çıktı!

Japon Yayınları’ndan çıkan kitap, Gökhan Kuloğlu tarafından hazırlandı. Platformun yazarlarından Ahmet Ziya Sekendiz, Birsen Albayrak, Ercan Gürova, Hafize Mutlu, Mustafa Emre Özgen, Olca Karasoy, Rafet Kaan Moral, Su Tunç ve  Yeter Şeko’nun yazıları yer almakta.

Kitabın açıklamasında;Japon Sineması Platformu (JSP) olarak çıktığımız yolculukta Doğu’nun Güneşi Japonya topraklarında farklı kültür öğelerine dokunduk, farklı metinlerin satırları arasında kaybolduk ve yolculuk sonucunda 10 yazar olarak bu kitapta buluştuk.

Bu kitabı oluşturma fikri, JSP’de yazmış olduğumuz anime ve manga metinlerine, aylık Japon Sinema E-Dergisi’nde yayınladığımız makalelere dayanmaktadır.Yazar arkadaşlarla kafa kafaya vererek anime ve manganın çok sevildiği ülkemize bir başucu kaynağı kazandırma fikrinde buluştuk. Türkiye’de tam anlamıyla 90’lı yılların başlarında tanıştığımız animelerin sihirli dünyasına tanıklık eden milyonlarca kişiye anime ve mangayı daha yakından tanımak isteyenler için bu kitabı hazırladık.

Kitapta anime ve manga dünyasında en çok merak edilen “anime ve manga nasıl yapılıyor?”, “yapımda kimler çalışıyor”, “anime ve manga ne anlatıyor” gibi önemli sorulara cevaplar veriyoruz.

Kitabı satın almak için bazı siteler: Idefix, D&R, Babil, Kitapyurdu, Nobel Kitap, Oda Kitap, Gezmeci.net, Sözcü Kitabevi, Eganba, Kitap Burada, Mega Kitap, Kitapzen

“Başlangıcından Günümüze Japon Sineması” Kitabımız Bakanlık Tarafından Desteklendi!

Japon Sineması Platformu üyelerinin hazırladığı “Başlangıcından Günümüze Japon Sineması” kitabımız Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından desteklendi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Japon Yayınları’ndan çıkan ve Gökhan Kuloğlu’nun hazırladığı kitabı, Türkiye genelindeki kütüphanelere dağıtmak üzere satın aldı.

Daha önce Marmara ve Ankara Üniversitesi gibi okuma kaynağı olarak gösterilen “Başlangıcından Günümüze Japon Sineması” kitabının yazarları arasında Ahmet Ziya Sekendiz, Ayşe Altun, Birsen Albayrak, Deniz Balcı, Ercan Gürova, Gökhan Kuloğlu, Olca Karasoy ve Yeter Şekoyer alıyor.

Japon Sineması Platformu, TUJİAD ile İşbirliği Yapmaya Başladı!

Kurulduğu günden itibaren Japon kültürü ve sanatı alanında birçok çalışmaya imza atan Japon Sineması Platformu, TUJİAD (Japon İşadamları ile Ekonomik ve Kültürel İşbirliği Derneği) ile ortak projeler konusunda çalışmaya başladı.

2014 yılında Istanbul’da kurulan TUJİAD, uzun yıllar Japonya’da gazetecilik yaptıktan sonra Türkiye’ye dönen ve ömrünü iki ülke arasındaki kültürel ve ticari ilişkilerin gelişmesine adayan Erdal Güven tarafından kuruldu. TUJIAD, İstanbul merkezli olarak Ankara, İzmir ve Tokyo’daki temsilcileri vasıtasıyla çalışmalarını yürütmektedir.

Türk ve Japon işadamları arasındaki ekonomik ve kültürel ilişkileri geliştirmek, iki ülke arasındaki ticari ve kültürel etkinliğin artmasını sağlayacak faaliyetlerde bulunmak amacıyla Japon Sineması Platformu ile TUJİAD ortak projeler üretecek.

Japon Sinema E-Degisinin yeni adı artık YATTAA*!

Çıktığı ilk günden itibaren okurlarına Japon kültürünü; sineması, anime, manga, müzik, edebiyat gibi çok yönlü konularda tanıtmak için çabalayan “Japon Sinema E-Dergisi” bundan sonraki yayın hayatına “YATTAA” ismiyle devam edecek!

Japonlar tarafından mutluluk duygusunu ifade etmek için kullanılan “Yattaa” sözcüğü bundan sonraki sayılarımızda okurlarımıza vereceğimiz bilgilerin ve güzel haberlerin nişanesi olacak.

Japon Sineması Platformu tarafından hazırlanan YATTAA Dergisi, iki aylık olarak çıkarken dergi de Japon kültürünün yanı sıra ülkemizin tanıtımı için tanıtım projesi de yer alacak.

Japonya’da Bir Seyyah: Abdürreşid İbrahim’i Anma ve Yeni Nesillere Anlatma Programı Düzenlendi

TUJİAD ve Vakıfbank’ın katkılarıyla “Abdürreşid İbrahim’i Anma ve Yeni Nesillere Anlatma Programı” Ankara’da Türk Japon Vakfı Kültür Merkezi’nde sevgi, saygı ve minnetle anıldı.

Programda T.C. Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, TUJİAD Başkanı Erdal Güven yer aldılar.

Program, 8 Aralık 2017’de Japonya’da Tokyo Camii’nin kültür merkezinde tekrarlanacak.

*Bu yazı YATTAA* dergisinin 22.sayısında yayınlanmıştır.

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz