Yasunari Kawabata, Dağın Sesi | Japon Edebiyatı

0
70

Yasunari Kawabata, Dağın Sesi | Japon Edebiyatı

Japon Edebiyatı’nın önemli yazarlarından Yasunari Kawabata‘nın Dağın Sesi kitabı ile ilgili merak ettiğiniz her şey yazımızda! Japon Edebiyatı ile kalın, iyi okumalar!

1968 yılında kazandığı Nobel Ödülü ile Japonya’nın ilk Nobelli yazarı olan Yasunari Kavabata’nın en çok okunan eserlerinden Dağların Sesi, zarif bir sessizlik içindeki saydamlaşmış ilişkilerin ardındaki dinginliği Şingo’nun gözüyle bizlere aktarıyor.

 Yasunari Kawabata‘nın Dağın Sesi Kitabı

Bir şeyleri açıkça söylememek Japonlara özgü bir huy mu acaba? İşte bu sorunun cevabını satılar arasında arıyoruz.

Yaşlı adam Şingo’nun karısından, kızından, oğlundan hatta torunlarından memnun olmaması döngüsünü bir tek gelininde kırmaktadır yazar. Derin duygularını Şingo’nun bakışlarıyla gelinine aktarmaktadır. Şingo’nun yaşamının temelini oluşturan ilişkiler yer almaktadır: Onu hayal kırıklığına uğratan karısı, zampara oğlu ve kendisinde hem merhamet, hem de rahatsız edici şehvet kıpırtıları uyandıran gelini Kikuko.

Yaşadığı ufak tefek hafıza kayıpları arasında duyduğu belli belirsiz seslere kendince anlamlar yükleyen Şingo’nun satırları arasında mutluluk ve ölüm kavramlarının izini sürüyoruz.
“Sarsılmaz görünen aile içi gruplaşmalar, defalarca tasvir edilen doğa güzellikleri, aşkın ve şehvetin alevlenme veya kıvılcımlanma süreçleri… Kavabata’nın kurgusal dünyası, bütün öğelerinin birleşmesiyle bir No dramının büyüleyici cazibesine erişiyor.”

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz