Yaşam Gücüyle Birleşme I Aikidio

0
52

Yaşam Gücüyle Birleşme I Aikidio

Modern Japon savaş sanatlarından biri aikido, 1920’li yıllarda Aikido dünyasında O’Sensei (Büyük Öğretmen) olarak bilinen Morihei Ueshiba (1883-1969) tarafında kurulmuştur.

 Aikido ismi üç kelimeden oluşur:

合 ai (birleşme, uyum)

気 ki (yaşam gücü, ruh)

道 do (yol)

Bir bütünü olarak ta “yaşam gücüyle birleşme” olarak tercüme edilebilir. Genellikle Aikido savunma sanatı olarak tanımlanır. Ama bu tanımlama eksik olur. Aikido, diğer savaş sanatları (Budo) gibi sadece tekniğin değil, ayrıca öz-disiplin, etiket, yaşam gücünün geliştirilmesini şart koyuyor.

Yaşam Gücüyle Birleşme I Aikidio

Savunma tekniklerin ve ruhsal gelişimin birleştiği noktada da “zarar verebilecekken, vermemeyi isteme” durumu doğuyor. Başka bir değişle, bir aikidoka’nın (Aikido öğrencisi) teknikleri gerçek hızında ve tam gücüyle yapması ciddi rakibinin ciddi bir şekilde sakatlanması, hatta ölüyle sonuçlanabilir. Ancak Aikido’da iki öğrencinin birbirine direnç göstermeleri değil, tam tersi saldırıya uyum sağlayarak sadece hareketlerle saldıranın dengesini kaybetmesini sağlamaları öğretilir.

Aikido teknikleri hem silahsız, hem de bokken (kılıç), jo (sopa) ve tanto (tahta bıçak) ile yapılır. Tekniklerin temelinde de Jujitsu ve Kenjutsu gibi budo sanatları yatar.

Yaşam Gücüyle Birleşme I Aikidio

Bazı tekniklerin çok tehlikeli olduğundan ve turnuva karılaşmaları anlayışının Aikido ruhuna aykırı olduğunu düşündüğü için Aikido kurucusu Ueshiba öğrenciler arasında turnuvalar düzenlenmesine karşıydı. Şimdi de turnuvalar yerine Aikido festivalleri düzenlenir.

Aikido’nun tüm dünyaya yayılışı kurucusu Ueshiba hayattayken başlamıştır. İlk Aikido dojoları (çalışma yerleri) 1951’de Fransa’da, 1953’te ABD’de, 1955’te İrlanda’da, 1965’te Almanya ve Avustralya’da kurulmuştur. Türkiye’ye ise Aikido 1982 yılında gelmiştir.

Yaşam Gücüyle Birleşme I Aikidio

Türkiye’deki Aikido ve Budo Federasyonu çeşitli illerde bulunan dernekleri tek bir çatı altında toplayarak 2008 yılında resmi olarak kurulmuştur. Aikido eğitimleri sadece sivillere değil, aynı zamanda birçok askeri birlikler, Polis Akademisi ve Polis Kolejlerinde de verilir. Ayrıca, Aikido ve Budo Federasyonu faaliyetleri kapsamında Türkiye’de her sene uluslararası seminerler de düzenlenir.

*Bu yazı Japon Sinema E-Dergisinin 9. Sayısında yayınlanmıştır. Dergideki diğer yazıları okumak için tıklayınız.

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz