Yalnızca Anime İzleyenlerin Anlayacağı 17 Sorun

1
55

anime2-copy-1021x580

Anime izlemek bir ayrıcalık. Ama bir çok soruna sebep olan bir ayrıcalık… İşte sadece anime severlerin anlayabileceği, anime sevgisinin beraberinde getirdiği 17 sorun;

17 – “Attack on Titan”‘ın Yeni Sezonunu Beklemek

attack-om-titan-v-2

İlk sezonu 25 bölüm olan animenin 2. sezonunun hazırlanabilmesi için manga sayısının artması beklendiğini biliyorduk, bekledik, ikinci sezona da az kaldı ama tarihin ertelenmesi yine böğürümüze oturdu.

16 – Orijinal Dili mi? Yoksa Dublajlı mı?

sub-vs-dub-anime-giphy

Anime izleyicileri olarak en sık tartıştığımız konulardan birisi de anime serisini izleme tercihidir. Dublajlı ya da orjinal dili izle izleme arasında kararsız kalanımız çok, evet. Sıkı anime takipçileri orjinal diliyle izlenmesi gerektiğini savunsa da serilerin çoğunun dublaj kalite çizgisinin baya yukarılarda olduğu da bir gerçek.

15 – Açılış ve Kapanış Jenerikleri

fullmetal-alchemist-opening

Öyle jenerikler var ki daha izlemeden sizi içine alır, fakat yine öyle jenerikler vardır ki daha baştan soğutur. İyi bir açılış jeneriği anime başlamadan izleyici moda sokmalıdır, kapanış jeneriği ise biten bölümü tamamlamalıdır.  Hangisinin iyi, hangisinin kötü olduğu tartışmaları yetmezmiş gibi bir de normal jenerikleri beğenmeyip klip hazırlayan anime fanlarının olduğunu düşünürsek, jeneriklerin ne kadar büyük problem olabileceğini anlayabiliriz.

14- Ve Tabi Bu Jeneriklerin Tüm Gün Akıllardan Çıkmaması

yu-yu-hakusho-ending-credits

Her ne kadar japoncaya dilimiz dönmese de melodisi kafamıza takılan bir çok jenerik var. Neden bu kadar hatırlanır oluyorlar ki?

13- Kiraz Çiçekleri…

tumblr_nqnu11icpl1qdofhmo1_500

Pembenin en çok yakıştığı yer kiraz çiçekleridir bunda hemfikiriz değil mi? Kiraz çiçeklerine aşık olup Japonya’ya gitmek istemek anime seyircisi olmanın bir başka handikapı malesef..

12 – Ölüm Defterini İstemek!

death-note-giphy

Hadi kabul edelim; Death Note’u izlemiş olan herkes -hatta muhtemelen izlememiş olanlar bile- gizliden gizliye Ligth Yagami’nin yerinde olup ölüm defterine sahip olmak ister… Yani isterler… İstiyoruz!

11 – Ne İzlediğini Açıklayamamak

confused

Evde anime izlerken ailesinin “ne izliyorsun bakayım sen öyle?” sorusuyla karşılaşmayan yoktur herhalde. Şimdi otur bir de anime ile çizgi film arasındaki farkı açıkla…

10 – En Saçma Harem Komedilerin Bile Zevk Almak

rosario-vampire-giphy

Ve bundan dolayı suçluluk duymak. Lanet gibi! Hepsinden değil tabi ki ama en az bir tane beğenilen oluyordur aralarında. Evet bu durum ciddi problem bence.

9 – “Şimdi Bu Kız mı Erkek mi?”

yu-yu-hakusho-kurama

Öyle animeler var ki uzun bir süre karakterin kadın mı yoksa erkek mi olduğunu anlayamıyoruz. Bir çok seiyuunun hem kadın karakter hem de erkek karakter seslendirmesi de cabası… İşin ilginç yanı ise ne kadar çok anime izlersek izleyelim bu tarz animelerde asla fark edemiyoruz bir bakışta karakterin cinsiyetini. Sahi Japonlar bunu niye yapıyor?

8 – Kaynak Sıkıntısı

cosplay-tumblr

Anime izleyip Cosplaye merak salmayan, anime figürleri toplamayan kişi var mı? Peki bunların hepsine yetecek paramız var mı? Yok değil mi, evet.

7- Anime Karakterine Aşık Olmak

tumblr_mgc4658blx1s2gn79o1_500

Özellikle uzun soluklu serilerin olmazsa olmazı… Başlarda alışamadığımız hatta belki de nefret ettiğimiz karaktere bir süre sonra neredeyse aşık olmak! Düşününce çok saçma geliyor bana! Altı-üstü bir anime karakteri (iç sesim: o öyle değil işte)

6 – Çok Garip! Hatta Bizim İçin Bile!

end-of-evangelion1

Evet, anime serileri içerisinde birçok ilginç ve garip sahne barındırabiliyor. Aslında biraz da bu farklı “kafası” yüzünden seviyoruz zaten animeleri. Ama bazen işler öyle bir noktaya geliyor ki “oha” demekten kendini alamıyor insan.

5 – İnsanlara Animenin Sadece Çocuklar İçin Olmadığını Anlatmak

tumblr_nqshnmcn2r1upshazo1_500

Hatta ikna etmeye çalışmak! Biliyorum, sen de benim kadar sinir oluyorsun animeyi çizgi filmle karıştırmalarına, sadece çocuklar için olduğunu düşünmelerine ama kabul edelim izlemeden anlamayacaklar bu gerçeği.

4 – Arkadaşlara Zorla Anime İzletmek

flcl-giphy

İzletmekle kalmayıp yorum beklemek… Hangimiz yapmıyoruz bunu? Bu kadar ısrarcı olmamızın karşı taraftan hoş karşılanmadığını da görüyoruz halbuki. Gerçi bazen işe yarıyor. Eminin hepimizin ısrarlarına dayanamayıp anime izleyen ve çok seven arkadaşlarımız vardır, ama bunlar ne kadar? Az değil mi? O zaman kabul edelim, sorun bizde.

3 – Favori Animeyi Belirlemek

one-piece

Ya da belirleyebilmek mi demeli? Çok zor değil mi? Favori animeyi belirmek yetmezmiş gibi bir de arkadaşlarımızla tartışır favori animeden kişilik analizi yaparız niyeyse…

2 – Neden Anime İzlediğini Açıklamak

tumblr_nqo9pibjr51s7h1i4o2_500

3 boyutlu dünya varken 2 boyutlu dünyayı tercih etmemizi hiç anlamayacaklar. Zaten muhtemelen bizim cosplay merakımızı, anime figürlerine olan bağımızı kocaman bir gariplik olarak görüyorlar. Çoğu zaman kendimizi açıklamak zorunda kalıyoruz, bu da anime izlemenin en büyük sorunlarından birisi, evet.

1 – Gerçek Hayatın Anime Serilerindeki Gibi Olmasını Dilemek

dragonball-z-opening

Çünkü anime serilerinde bir sınır yok. Sınırsız hayal gücüne duyulan hayranlıktan olsa gerek her anime izleyicisi gerçek hayatın anime serileri gibi olmasını diler çoğu zaman. İşte bu da sadece başka bir anime izleyicisinin anlayacağı en büyük problemimiz.

*Bu yazı ortak çalışma yaptığımız www.birdizihaber.com adresinde yayınlanmıştır.

1 YORUM

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz