Wanko Soba ve Tampopo

0
49

Wanko Soba ve Tampopo

Japonya’ya yolunuz düşsün ya da düşmesin, hepiniz tatması gereken bir lezzeti mutfağımızdan içeri sokuyoruz. Birçok ad ile anılırken aynı zamanda birçok çeşidi bulunan noodle ‘’nam-ı değer ramen’’, Japonya topraklarında tıpkı eriştesi gibi kıvrımlı ama bir o kadar lezzetli bir yere sahip.

Özellikle Japonya’nın kuzey doğusunda yer alan Hanamaki ve Morioka adından söz ettiren wanko soba, küçük ahşap kaselerde sunulan erişte çorbasıdır. Bu çorba, toplumda yalnızca yemek olmakla kalmamış aynı zamanda adına festival düzenletecek kadar önemli hale gelmiştir. Bu bölgelerdeki köylerden ve şehirlerden gelen katılımcıların yer aldığı festivalde noodle yeme yarışması yapılmaktadır. En çok noodle yiyenin kazandığı yarışmanın yanı sıra en iyi noodle yapmaya çalışanların da yarıştığı bir festivaldir.

Wanko Soba ve Tampopo

Çin kökenli bu yemeğin, Japonya topraklarına yolculuğu kültürel alışveriş ile olmuşsa da bu erişteli çorba, zaman içerisinde yerelleşmiş ve kendine has lezzetler üretmiştir. Bu lezzeti dünyanın dört bir yanına duyurabilmek adına TV programlarını, kültürel gezileri, animeleri, filmleri araç olarak kullanan Japonlar, bu girişimde başarılı olmuşlardır. Öyleki son zamanlarda ülkemizde‘’ramen – kutu noodle’’ ve ‘’ramen yapan restoranların’’ sayısındaki artış bunu kanıtlar niteliktedir.Wanko Soba ve Tampopo

Bu yemek kültürünü, ramen lezzetini dünyaya en güzel tanıtan araçlardan biri de hiç kuşkusuz Juzo İtami’nin 1985 yapımı Tampopo filmi olmuştur. Bir yemek komedisi olmaktan ziyade, insanların yemek kültürünü farklı şekillerde ve farklı deneyimlerle yaşamasını konu alan filmin başrolünde ise ramen lezzeti yer almakta. İç içe geçmiş birbirinin tamamlayıcı birkaç hikayeden oluşan film, 2011 yılında İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde düzenlenen tematik bir film etkinliğinde ‘’En İyi Yemek Filmi’’ olarak seçilmişti.

‘’Demek siz de film izliyorsunuz? – Ne yiyorsunuz?’’ sözleriyle başlayan ve bir ramen ustasının hikyesini konu alan kitabı hem okuyan hemde üzerine düşüne Gun ve Goro’nun acıkmasıyla soluğu ‘’Lai Lai’’ adındaki eski bir ramen dükkanında alırlar. Bir sorun vardır. Ramenci bir kadındır ve kocasını yeni kaybetmiştir. Nasıl iyi ramen yapacağını düşünen Tampopo adındaki kadının yardımını kovboy şapkalı Goro yetişir. Birlikte çıktıkları lezzet yolculuğunda ramen ustalığına uzanırken sokakları aşındırarak farklı lezzetleri ve tarifleri denerler. Bu sürecinde aralara sıkışan birçok farklı öyküye tanıklık ederiz. Bunların bazıları yemeği bir erotik araç haline getirirken bazıları ise sunum ve yeme üzerinden farklı kültürel deneyimlere kapa açar.

Wanko Soba ve Tampopo

İştahınızı sonuna kadar zorlayacak Tampopo, sizleri noodle lezzetinin dünyasına davet ederken aynı zamanda Japonya’nın diğer lezzetlerini de, yemek yeme kültürünü de sizlerle buluşturuyor. Baştan uyarayım, izlerken sizde yemeğinizle filme eşlik edeceksiniz.

Önceki İçerikShusaku Endo, Sessizlik | Japon Edebiyatı
Sonraki İçerikSonbaharın En Zarif Renkleri: Arashiyama Momiji Festivali
20 Mart 1991 ‘de Yomra ‘da doğdu. 2010’da Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümünden Haziran 2014’de mezun oldu. Marmara Üniversitesi Sinema bölümünde Yüksek Lisans yaptı. * Haziran 2013'te, T.C. Dış İşleri Bakanlığı destekli yönetmenliğini Gökhan Yorgancıgil'in yaptığı Afrika ve Osmanlı filminde yapımcı asistanı olarak görev aldı. * Aralık 2015'te, Japon kültürü ve sanatı üzerine yayın yapan Japon Sineması Platformu'nu kurdu. * Ocak 2016'da Japon Sinema Dergisi'ni yayınlamaya başladı. (YATTAA DERGİSİ) *Ağustos 2016'da Japon Müziği Dergisi'ni yayınlamaya başladı. (SONATA DERGİSİ) * Ağustos 2016'da Japon Medya şirketi Crypton Future Media ile "VOCALOİD DÜNYASI VE HATSUNE MİKU" kataloğu çalışması için işbirliği yaptı. * Aralık 2016'da, Japon Yayınları'ndan kollektif yazar ekibiyle "BAŞLANGICINDAN GÜNÜMÜZE JAPON SİNEMASI" kitabını çıkardı. * Ekim 2017'de, Japon Yayınları'ndan kollektif yazar ekibiyle "TEZUKA'DAN MİYAZAKİYE ANİME VE MANGA" kitabını çıkardı.

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz