Wagakki Band

0
59

Wagakki Band

2013 yılının mart ayında kurulan, Avex trax etiketi altında 23 Nisan 2014 tarihinde ilk albümleri olan “Vocalo Zanmai” ile resmi çıkış yapan Japon rock/geleneksel enstrüman grubudur.
Popüler Vocaloid şarkılarını çağdaş rock müziği ve wagakki (geleneksel Japon enstrümanları) ile kaynaştıran, Shigin sanatçısı Yuko Suzuhana (vokal) ve 7 müzisyenden oluşmaktadır. Şaşırtcı derecede dinamik ve uyum dolu performansları sayesinde kısa sürede ilgileri üzerlerine toplamayı başarmışlardır.
Müzik videoları olan Tengaku dört günde 200 000 kez izlenimi geride bırakmış, bir diğer şarkıları olan Senbonzakura (千本桜) da Youtube’da 40 milyonu aşkın görüntülenmiştir.
2014’te Wagakki Band Fransa’da yapılan Japan Expo 2014 için davet almıştır ve deniz aşırı yaptıkları ilk konser 2015’te Teipei’de gerçekleşmiştir. 4 Temmuz 2015’de, Anime Expo’nun “Club Nokia (Los Angeles)” da ana etkinlik olarak yapılan konserde biletlerin hepsi satıldı manşeti atıldı.
Aynı zamanda bu ilk Kuzey Amerika canlı performaslarıydı ve The Vocaloid IA nın açılış perdesiydi.
**Shigin – “şarkı şeklinde okunan şiir”

Wagakki Band
Üyeler:

Yūko Suzuhana – Solist
Yuko, 3 yaşındayken piyano ve Shigin, 5 yaşına geldiğinde Japonların şiirde duyguları ifade eden eski dövüş sanatları ile birleştirilen sahne sanatı olan Kenshibu eğitimi almaya başlamıştır. Tokyo Koleji Piyano ve Müzik Bölümü mezunudur.
Aralık 2011 tarihinde ülke genelinde düzenlenen “Nippon Columbia Japonya Şiir Ezber Yarışması” nın büyük ödülünü kazanıştır.
Şuan aktif olarak Shigin eğitmenliği, söz yazarlığı, vokallik ve grubun piyanistliğini yapmaktadır.

Not : “Nippon Columbia Japonya Şiir Ezber Yarışması” — Nippon Columbia Japan Poem Recitation bu kısmı tam çeviremedim yani Recitation kısmına uygun hangi kelime yazılabilirse onu yazalım.

Kiyoshi Ibukuro – Koto
Tokyo doğumlu olan Kiyoshi, lise yıllarında Kültürü Yaymak ve Tanıtmak amacı ile Çin’e gönderilmiştir.
Japonya dışında toplam 8 ülkede performans sergilemiştir. Bu ülkelerden bazıları Vietnam, İran, Katar, Kuveyt, ve Güney Kore’dir. Kiyoshi’nin performansları Japon medyasında geniş bi yelpaze de tanıtılmış, ZEN-ON Müzik Şirketi tarafından yayınlanan bi aranjman yapmıştır. Yani müzik alanında önceden seslendirilmiş bazı eserleri tekrar yorumlamıştır.

Daisuke Kaminaga – Shakuhachi
Iwaki Fukushima doğumlu olan Daisuke, 18 yaşından beri Shakuhachi çalmaktadır ve Tozan tarzı Shakuhachi çalma lisansı verilmiştir. 10’dan fazla ülkede ve dünyanın en büyük müzik kongrelerinde sahne almıştır bunlar SXSW (Teksas, ABD) ve Japon kültürel etkinliği, Japonya Expo (Paris, Fransa)dur.
Daisuke video-oyun müziklerini sevmeye başladığından beri, baştan sona cazibesini taşıyan “Playing Works” serisi ve tanınmış besteciler ile işbirliği yapmaktadır.
Daisuke’nin Tokyo’da kendi okulu bulunmaktadır ve çeşitli üniversitelerde ders vermektedir. Aynı zamanda Fukushima’da ki okullarda, geleneksel performanslar ve gençlere yönelik faaliyetler düzenlemektedir.

Beni Ninagawa – Tsugaru Jamisen
Kyoto şehrinde doğan Ninagawa, 4 yaşında Osaka’da ki okuldan geleneksel halk müziği dersleri almaya başlamıştır. “Japon Halk Müziği Gençler Festivali”,  “Sankei Halk Yarışması”ve “Honjyo-Oiwake Ulusal Yarışması”nda Grand Prix ödülüne layık görülmüştür. 15 yaşındayken boğazındaki incinmeden dolayı Tsugaru-jamisen çalmaya öncelik göstermeye başlamıştır.
Wagakki müziği ile yer edinme mümkünatı için Tokyo’da müzik kariyerine başlamıştır.

Wagakki Band

Kurona – Wadaiko
Kurona 3 yaşındayken Wadaiko ile tanışmış, ve dokuz yaşındayken Tokyo’da profesyonel bir Wadaiko topluluğuna katılmış, orada geleneksel sahne sanatları eğitimi almıştır. Daha sonra bağımsız bir müzisyen olarak devam etmiştir. On beşten fazla ülkedeki performanslarına ek olarak Kurona, Japonya’daki dergiler, TV şovları ve sahne performansları da dahil olmak üzere iç ve dışta geniş bir alanda aktiftir. Kurona yeni müzik türlerini oluşturmak için Wadaiko -geleneksel bir enstrüman- çalmaktadır. Ve diğer müzisyenler ve sanatçılar ile sık sık işbirliği yapmaktadır. Kurona, Tokyo Büyükşehir Eğitim Kurulu tarafından düzenlenen Tokyo Lisesi Kültür Festivalleri Halk Gösteri Bölümü Müsabakalarında hakemlik yapmıştır. Ek olarak Kurona, Blazing Rhythms, Countdown ve The Legend of Mythica events at Tokyo Disneyland and DisneySea da dahil olmak üzere çeşitli sanatçıların performans ve kayıtlarında yer almaktadır.

Machiya – Gitar
Wagakki Band’in Vokali ve gitaristi olarak grupda yer almaktadır. Ayrıca Indie müzik piyasasında popüleritesi olan m:a.ture grubununda gitaristliği ve vokalliğini yapmaktadır.
Buna ek olarak, Machiya çeşitli yelpazede ki sanatçılar ile performanslara ve turlara katılmaktadır.

Asa – Bass
Asa , Niconico Douga da Vocaloid kullanıcısı olarak giderek daha fazla popülarite sahibi olmaktadır.
Temmuz 2012 de yayınladığı Vocaloid şarkısı olan “Yoshiwara Lament”, 1.200.000den fazla görüntülenme elde etmiştir. Bu şarkı da Nico Nico Douga yer alan çeşitli sanatçılar tarafından yapılmıştır. Üstelik, (AlphaPolis tarafından yayınlanarak) bir romana çevirilip, büyük beğeni toplamıştır.
EXIT TUNES üyesidir ve EXIT TUNES AKADEMİSİ festivaline katılmaktadır.

Wasabi – Bateri
Wasabi Çin’de doğmuştur. Babası Çinli, annesi yarı Japon ve yarı Çinlidir.
Nico Douga’nın meşhur ”Played It” bölümünde son derece popülerdir. Wasabi en genç üye, ama sofistike bir müzisyendir. Özellikle, onun hızlı tempolu çift bas davulu -Kurano’nun Wadaiko’su ile birlikte- grubun en çok tanınan özelliklerinden biridir.

Ve son olarak grubun son single çalışması olan ve “Kishikaisei” ve “MI・RA・I” isimli 2 şarkısı bulunan「Kishikaisei」17 Ağustos tarihinde piyasaya sürülmüştür. TV Tokyo, Rio de Janeiro Olimpiyat Geçiş Tezahürat Şarkı olarak “MI · RA · I” kullanılmıştır.

Yazarlar: Ceylan Bayram & Hayriye Çakır

*Bu yazı Japon Sineması SONATA dergisinin 2.sayısında yayınlanmıştır. Dergiyi okumak için tıklayınız.

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz