Uzundan Kısaya Japon Film Festivalleri

0
47

Uzundan Kısaya Japon Film Festivalleri

Tokyo Uluslararası Film Festivali 

1985’ten beri düzenlenen bu festival, Japonya’nın en önemli film festivalidir. Festival’de Jüri Özel Ödülü, En İyi Yönetmen, En İyi Aktris, En İyi Aktör dallarında ödüller dağıtılmaktadır. Festivalin en büyük ödülü ise en iyi filme verilen Tokyo Sakura Grand Prix’dir. Son yıllarda Tokyo’da yer alan Roppongi Hills’te gerçekleştirilen festivalde aktörler, yönetmenler ve yapımcılar sinema ile ilgili çeşitli seminer-atölye gibi etkinlikler yapmaktadır.

Uzundan Kısaya Japon Film Festivalleri

Hiroshima Uluslararası Animasyon Festivali 

Hiroshima’da 1985 yılından beri düzenlenmektedir.  İlk olarak 1985 yılında Association International du Film d’Animation veya ASIFA tarafından Dünya Barışına vurgu yapılmak amacıyla düzenlen festival, iki yılda bir Ağustos ayında düzenlenmektedir. Dünyanın dört bir yanından filmlerin katıldığı festivalin bütçesinin büyük bölümü Sayoko Kinoshita ve eski eşi Renzo Kinoshita tarafından karşılanmaktadır.

Uzundan Kısaya Japon Film Festivalleri

Tokyo Filmex Film Festivali

2000 yılından beri düzenlenen festival, Takeshi Kitano’nun sahibi olduğu Office Kitano tarafından organize edilmektedir. Festival, Tokyo Uluslararası Film Festivali’nin aksi bir politika izleyerek Asya’nın dört bir yanındaki bağımsız sinemacıların filmlerini sunabilmeleri açısından önemli bir platformdur.

Uzundan Kısaya Japon Film Festivalleri

 

Yamagata Uluslararası Belgesel Film Festivali

Japon belgesel sinemasının önemli isimlerinden Ogawa Shinsuke’nin öncülüğünde Yamagata şehrinin 100. yıldönümünü anma amacıyla 1989 yılında başlatılan belgesel film festivali iki yılda bir düzenlenerek sadece belgesel türündeki çalışmalar değerlendirmektedir. Festivale özellikle Asya ülkelerinden katılımlar olmaktadır. Yamagata Belediyesi, Japonya Sanat Bakanlığı ve kuruluşların desteklediği festival organizasyonun, Yamagata ve Tokyo’da iki ofisi bulunmaktadır. Ayrıca Yagamata’da kurulan kütüphanede Japon belgesel filmlerini ve kitapları arşivlemektedir. Festivalde en iyi filmlere  Robert ve Frances Flaherty Ödülü,  Ogawa Shinsuke Ödülü, Japonya Yönetmenler Derneği Ödülü ve Sky Mükemmel IDEHA Ödülü gibi ödüller verilmektedir.

Uzundan Kısaya Japon Film Festivalleri

CON-CAN Film Festivali 

Japonya’nın en önemli kısa film festivali olan CON-CAN, Masahiro Yoshino tarafından kurulmuştur. Dünya üzerinde ilginç fikirleri, mesajları ve yaratıcı kısa filmleri paylaşmak adına 2005 yılında kurulan online kısa film festivalidir. Festivale katılan filmleri online ücretsiz izleme olanağı sunan festival, her yıl Tokyo’da düzenlenmektedir. Birçok ülkeden başvuru alan festivalde en iyi 80 filmin yönetmeni e-postayla bilgilendirilir ve eleme turlarının ardından kazananlara ödülleri verilmektedir.

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz