Ünlü Masaldan Animeye Uzanan Yolculuk I Akagami no Shirayuki-hime

0
58

Ünlü Masaldan Animeye Uzanan Yolculuk I Akagami no Shirayuki-hime

Anime özellikleri:

Stüdyo: Bones
Yapımcılar: Hakusensha, 
Warner Bros., The Klock Worx, Showgate
Tür: Dram, Romantik, Shoujo
Bölüm sayısı:  12 bölüm
bölüm uzunluğu:Her bölüm 24 dakika

  • Seslendirme: Hayami Saori – Shirayuki
  • Ohsaka Ohsaka – Zen

Masalları sever misiniz? Cevabınız evet ise o zaman masalsı bir animeye hoş geldiniz.

Öncelikle ismi kar beyaz anlamına gelen Shirayuki ile tanışın. O kasabasında kıpkırmızı uzun saçları ile nam salmış tatlı ve düşünceli bir şifacı, al renkli kızımızın saçları sık sık elmaya benzetiliyor.

Buradaki elmayı pamuk prensesin yediği elmayla ilişkilendirdiyseniz evet doğru bildiniz. Anime sık sık ünlü masaldan esintiler taşıyor, ve hatırlatmalar yapıyor. Bunu ilk bölümlerde de rahatlıkla görebiliyoruz.  Ancak kendi halinde köyün halkını iyileştirmeye çalışan Shirayuki nin  kırmızı saçının ünü kulaktan kulağa dolaşıp  Tanbarun’un  şımarık prensi Raji nin kulağına gidiyor ve bu durum prensin  ilgisini çekiyor.   Raji istediği her şeyi  elde etmesiyle ünlü ve Shirayuki yi de kendine cariye olarak istiyor.

Ünlü Masaldan Animeye Uzanan Yolculuk I Akagami no Shirayuki-hime

İstemediğim bir insanın boyunduruğuna girmektense saçımı feda eder giderim diyen Shirayuki  bir gece saçını kesip ardında bırakarak kasabasını terk ediyor.

Nereye gittiğini bilmeyerek ilerlediği yolda Zen adında bir gizemli ile tanışıp onun yarasını iyileştiriyor ve tatlı şifacı  Shirayuki nin yaşamı Zen’in güvenini kazandıktan ve onun kimliğini öğrendikten sonra değişiyor. Animenin konusu genel hatlarıyla böyle olsa da içinde derin anlamlar ve doğal bir romantizm barındırıyor. Shirayuki kendini hayatını şekillendireceği yeni kasabasına adıyor.

Tanbarun u bırakıp Clarines krallığına yerleşip saray şifacısı olmayı kendine amaç edinen shirayuki kasabasını bırakmasını bu hedef uğruna feda ediyor.

Bunu ‘’Bu benim yürümeyi seçtiğim yol’’ sözlerinden anlayabiliyoruz. Shirayuki’nin kendine has güvenli tavırları animenin daha ilk bölümünden ne kadar da kararlı ve azimli bir karakterle karşılaştığımızı farketmemizi sağlıyor. Shirayuki becerilerini geliştirmeye kendini adamış tatlı bir şifacı olarak gönlümüzü kazanıyor. Ve ara ara   aşırıya kaçan cesur halleri de güldürmeyi başarıyor.

Ünlü Masaldan Animeye Uzanan Yolculuk I Akagami no Shirayuki-hime

Şifacı shirayuki düz bir karakter olarak çizilmesine rağmen  aynı zamanda oldukça zeki bir karakter.  Zor durumda kaldığı anlarda anında çözüm üretip durumdan kurtulabiliyor. Bu animeyi izlerken sizi şaşkınlığa sürükleyecek kadar  dahiyane olabiliyor.

Animeyi şekillendiren bir diğer karakter olan Zen ise bir prens olmanın yükümlülüklerini taşımaktan ve masa başı işleri yapmaktan aşırı sıkılmış vaziyette hayatını sorgulamaya başlıyor. Zen’in kafasını en çok  kurcalayan şey dışarıdaki hayatı olabildiğince kaçırmamak.  Sürekli olarak saraydan kaçıp dışarıdaki hayatı keşfetmeye çalışan  Zen ile  shirayuki arasında çok güzel bir bağ kuruluyor. Zen’in vazgeçemediği kelimesi ise ‘’kader’’ Her fırsatta Shirayuki ile karşılaşmalarının bir kader olduğunu vurguluyor.

Ünlü Masaldan Animeye Uzanan Yolculuk I Akagami no Shirayuki-hime

Görsel açılardan da animenin göz dolduruculuğu oldukça ön planda. Karakterlerin kıyafetleri, çizimler  animenin izlenirliğini arttıran etkenlerden Shirayuki’nin saray şifacısı olma yolundaki emin adımları ve anlamlı bir şekilde kendini Prens Zen’e uygun bir yoldaş haline getirmeye çabalaması yine animenin izlenmeye değer özelliklerinden
Karakterlerin birbirlerine günden güne açılmaları,   animenin  peri masalı havası, renkler ve doğal güzellikler için bu animeyi izleme listenize mutlaka eklemelisiniz.

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz