Umutlar Güzel Yarınlar için | Code Blue

0
76
Umutlar Güzel Yarınlar için | Code BlueDoktorluk uzun yıllar eğitim, tecrübe ve soğukkanlılık gerektiren insan hayatı ile birebir ilişiği olan ciddi bir meslek. Hastaları değerlendirmek hastalıkları teşhis etmek ve çeşitli durumları tedavi etmek doktorun temel görevlerinden. Doktorun temel felsefesi elbette ki “hayat” üzerine kurulu ve ölümle yaşam arasındaki çizgide birçok şeyi kapsıyor.
Böylesine ciddi bir mesleği merak edip, hastenede uzun uzun gözlemlemek pek mümkün değil. Saygı duyduğum mesleklerden biri olduğu ve biraz da ilgim olduğundan “doktor” konseptli dizileri oldum olası sevmişimdir. Türkiye’de her yaz izlediğimi “Doktorlar” dizisinden bahsetmeyeceğim elbette 😀 
Doktor temalı dizimiz Japonya’dan. 2008’de Fuji TV‘de yayınlanmaya başlayan ve dolu dolu 3 sezondan oluşan Code Blue dizisinden bahsedeceğim biraz. İlk sezon 2008, ikinci sezon 2010, üçüncü sezon 2017’de yayınlandı. Ayrıca birinci sezondan sonra da bir özel bölüm yayınlandı. Bu kadar uzun aralıklarla yayınlanıp, izleyiciyi bekletmesi can sıkıcı bir durum olsa da beklemeye ve izlemeye değer olduğunu söyleyebilirim. 
Yönetmen koltuğunda Nishiura Masaki ve Hayama Hiroki yer alıyor. Senarist Hayashi Koji, yapımcısı Masumoto Jun.
Oyuncu kadrosu ise oldukça iyi. Yazılarımı takip eden varsa bilir Japonya’da oyunculuk anlamında takip ettiğim 2-3 kişi vardır. Bunlardan bir tanesi Tomohisa Yamashita‘dır. Kendisini de bu dizide baş rollerde görüyoruz. 
Yamapi dışında baş rollerde Aragaki Yui, Toda Erika ve Asari Yosuke yer alıyor. Onun dışında Higa Manami, Kodama Kiyoshi, Katsumura Masanobu, Ryo, Yanagiba Toshiro, Sugimoto Tetta, Terajima Susumu, Yuui Ryoko, Hiwatashi Shinji, Ikeda Kimiko, Kaneda Mika dizinin ana kadrosunda yer alıyor.
 
“Code Red” “Code Blue” “Code Black”… bazen bir hastanede bunların kullandıklarını duyduklarında bu terimlerin ne anlama geldiğini merak ederiz(ya da daha büyük olasılıkla, doktorlarla ilgili bir dizide kullandıklarını duyduğumuzda). Teknik olarak, bir “Kod” için resmi bir tanım yoktur. Ancak doktorlar genellikle terimi hastanede veya klinikte acil durumlarda bir yere ekip göndermek/acil tedavi uygulama durumlarında kullanırlar. Aslında doktorlar arasında bu kendilerinin kullandığı bir slangtır. 
Her hastane veya klinik, potansiyel acil durum personelini yönetmek ve bilgilendirmek için hangi kodları kullanacağına kendisi karar verir. Birçok kurum, belirli acil durum tiplerini tanımlamak için renkleri kullanır (ör. “Kod Kırmızı”, “Kod Mavi”). “Kod Kırmızı” ve “Kod Mavi”, genellikle kardiyopulmoner (dolaşım ve solunumla alakalı) bir durumu önlemeyi ifade etmek için kullanılan terimlerdir, ancak diğer türden acil durumlar (örneğin, bomba tehdidi, terörist faaliyet, çocuk kaçırma veya kitle zayiatı) için de “Kod” verilebilir.
Gördünüz gibi dizimizin adı da “Code Blue”. İsmini bu genel geçer kodlardan almış. İsmiyle olay akışlarının uyduğunu diziyi izlediğinizde anlayacaksınız zaten. Kodlarla ilgili kısa teknik detaydan sonra biraz dizimize sezon bazlı yoğunlaşalım.
 Umutlar Güzel Yarınlar için | Code Blue
Bir saniye önce tedavi edilebiliyorsa, kalp yine atmaya başlayabilir.
Fazladan bir helikopter varsa, tehlike altındaki bir hayat daha kurtarılabilir.
Bir hayat daha kurtarılabilirse, Japon medikal topluluğu güvenleri yeniden kazanabilir.
Bu ülkede kurtarılabilecek daha çok hayat var.
“İnsan hayatının önemi”ni iliklerimize kadar hissedeceğimiz dizinin ilk sezonunda 4 stajyer doktor ile karşılaşacağız. Ana olayın üzerinde döndüğü “Doctor Heli” ile de bu sezonda tanışıyoruz. “Doktor Helikopteri” sistemi Haziran 2007’de Japonya’da yasallaştırılmış bir sistem. Helikopterle hastalara en kısa sürede tıbbi bakım sağlamak üzere bir sağlık ekibi gönderilmektedir. Taze ve hastalara oldukça faydası olan bu sistem için hastaneye 4 tane stajyer doktor alınacaktır. Bu “Helikopter Doktoru” olmak için stajyerler yarışmakta ve kendini ispatlamaya çalışmaktadır. Yukarıda bahsettiği 4 başrol bu stajyerliği üstlenen karakterleri canlandırmaktadır: Aizawa, Shiraishi, Hiyama, Fujikawa. 
Helikopterle uzman doktorla olay yerine gitmek için rekabete giren dörtlü de yetenek ve soğukkanlılık olarak dikkat çeken kişi Aizawa olur. Diğerleri de sırayla ve zamanla elbettte kendilerini kanıtlayacaktır. Ama Aizawa bir başka dostum 🙂
Bu sezonda stajyer doktorlarımız helikopterle gittikleri alanlarda travmatik tıbbi durumlarla karşılaşmaları, bunların üstesinden soğukkanlılıkla gelmeleri/gelememeleri ekranlara yansıyor. Gittikleri yerlerde karşılaştıkları durumlar ve uyguladıkları tıbbi müdahaleler de onların gelecekteki branşının ne olacağı konusunda bizlere ufak ipuçları verecek. Kişisel hırsların yanısıra, yaşamın kırılganlığına tanık olan stajyerlerimizin bu sezonda; kişisel ve profesyonel olarak nasıl büyüdüklerine şahid olacağız.
Birinci sezonun sonunda büyük bir tünel kazasıyla karşı karşıya kalıyor doktorlarımız. Bundan sonra gelen özel bölümde de bu tünel davası ele alınıyor. Bunun travmasını yaşayan dörtlünün durumu, Kuroda-senseinin istifası ve özel bölüm sonunda patlak veren ve ikinci sezonun startını sinyal eden Chiba tren kazası özel bölümde işleniyor. (Bu arada Kuroda-sensei bu elemanları acil serviste yetiştiren uzman doktorlardan bir tanesi)
Umutlar Güzel Yarınlar için | Code Blue
İkinci sezon: Aoiwa Kosaku, Shiraishi Megumi, Hiyama Mihoko ve Fujikawa Kazuo’nun Shoyo Üniversitesi’nin Kuzey Hastanesine atanmasından bir buçuk yıl geçti. Burs programlarının sadece üç ayını (uzmanlık eğitim programı) uçuş doktorları olarak almaları ve mezun olduktan sonra hayatlarını düşünmeleri gereken bir dönemeçe geliyorlar. Aizawa’nın büyükannesi bu sezonda karşımıza çıkıyor. Babaannesinin rahatsızlığı nedeniyle Aizawa zor zamanlar geçiriyor ve çocukluk anılarını hatırlıyor. Görevleriyle ilgili şüpheleri olmaya başlıyor ve geleceği için net bir yol bulamıyor. Bu arada, Shiraishi Megumi de eski öğretmeni Kuroda Shuji’nin sağ kolunun kesilmesine ve bu yüzden istifa etmesine neden olmuştu. Bununla alakalı sorunlar ve vicdan azabı yaşıyor. Geleceklerini belirleyecek olan burs programını onaylamakla görevlendirilen acil servis uzmanlarından Mitsui’nin eski kocası olan Tachibana stajyerlerimizi bu sezonda biraz daha zorluyor. 
Üçüncü sezonda ise işte benim yavrularım büyümüş de doktor olmuş uzmanlaşmış diyorsunuz. Üç kuşak doktor yer alıyor bu sezonda. Aizawa ve diğerlerini yetiştiren doktorlar artık emekliliğe yaklaşıyor. Aizawa ve diğer arkadaşları artık uzman birer doktor oluyor. Bu sefer bizim gelişen doktorlarımıza 3 stajyer geliyor. Onlarla birlikte yaşama dair yeni edinimler kazanıyoruz.
Code Blue ekibinin ilk sahnelerini tıp sahnesine çıkarmasından beri 10 yıl geçmiş oluyor. Bu süre boyunca her biri kendileri için bir kariyer yapmaya başladı: Aizawa, son hastanesinde acil servislerden ayrıldı ve şimdi her gün en iyi performansı hedefleyen bir beyin cerrahı olarak çalışıyor. Shiraishi, Shohoku Acil Sağlık Hizmetleri’nde uçuş doktorlarının lideri olarak çalışmaktadır. Hiyama Mihoko bir uçuş doktoru olmak istiyordu, ancak bir doğum uzmanı olarak çalışmak için Shohoku Acil Sağlık Hizmetlerinden ayrıldı. Saejima Haruka hâlâ uçuş doktorları için bir hemşire olarak çalışıyor ve kariyerini üst düzey bir çalışan olarak sürdürüyor. Ayrıca Shiraishi gibi Fujikawa, Shohoku Acil Sağlık Hizmetlerinde plastik cerrah uzmanı olarak çalışıyor. Her üye, her gün yaşam veya ölüm durumlarıyla yüz yüze çalışmaya deva eden ekip, onları bekleyen yeni bir meydan okumayla karşı karşıya.
Umutlar Güzel Yarınlar için | Code Blue
Bu dizide hayata dair öğrenilecek çok fazla şey var. Her bölümde yeni bir özlü söz ve durumla karşılaşıyor, karakterlerin arka planlarına değiniyor ve aynada kendimize bakma fırsatı yakalıyoruz. “Slice of life” diyebileceğimiz bir türde.
Yaşam ile ölüm arasında gerçekten ince bir çizgi var. Sağlığımızın, sürdürdüğümüz/sürdürmeye çalıştığımız hayatın değerini ne olursa olsun bilmemiz gerekiyor. Farkındalık yaratması açısından bu diziyi izlemenizi tavsiye ederim. Hayata, kendinize dair bir çıkarım elde edeceğinize şüphem yok.
Ayrıca şarkının kapanış şarkısı da “What value left is there in this world I live in?” ile başlayan Mr.Children‘dan Hanabi. Oldukça manidar ve güzel bir şarkı. 
“Herkes içerisinde keder taşır, ancak umutlar güzel yarınlar için.”

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz