Türklerle İlgili Mangalar

0
57

Türklerle ilgili mangalar yok mu diye merak edenler buraya!

Türklerle İlgili Mangalar

Shoukoku no Altair

Tür: Macera, Aksiyon, Fantastik, Tarihi, Shounen, Dram

Dergi: Kodansha

Yayın Türü: Aylık

Bölüm Sayısı: 45+ / 9 Cilt / Devam Ediyor

Yazan & Çizen: Katou Kotono

Manganın Konusu

Mahmut, Osmanlı İmparatorluğu’nda hizmet veren genç bir paşadır. Memleketi savaşa doğru sürüklenirken, karar merceği divan ikiye ayrılır. Hangi tarafın kazanacağı bir muamma iken düşmanları, dostları ve memlekete karşı kurulan komplolar arasında ülkesinin huzurunu korumak isteyen Mahmut Paşa elinden gelen her şeyi yapmak üzere göreve koyulur. Osmanlı döneminde gerçek karakterlerle yazılan bu hayal ürünü manga, bir Japon’un bakış açısıyla, Osmanlı dönemi çok hoş ve eğlenceli bir şekilde kaleme alınmış.

Mangayı okumadım ama yine de bir göz attım. Çizimleri çidden çok hoş. Özellikle cami çizimlerine bayıldım. Kıyafetler, ortam, manganın verdiği hava harika olmuş, çok gururlandırıcı özellikle Japonlar tarafından yapıldığı düşünülünce, gerçekten araştırılarak yapıldığı belli oluyor. Tabi gönül isterdi ki bizde kendi kültürümüzü yansıtan mangalar yapalım, tarihimizi yapımlarımıza ‘doğru’ bir biçimde aktaralım eğlendirici olduğu kadar eğitici bir nitelik de taşısın ama olacağına inanıyorum. Çünkü bildiğiniz gibi ilk Türk manga dergimiz çıkmıştı devamının da geleceğine inanıyorum. Çünkü cidden çok iyi çizen çizerlerimiz var ve iyi işler de yapıyorlar umarım içlerinde Türk tarihini yansıtanlar da olur.

Türklerle İlgili Mangalar

Yume no Shizuku, Ougon no Torikago

Diğer bir manga ‘Yume no Shizuku, Ougon no Torikago’ Rüya Damlaları / Altın Kuş Kafesi anlamlarına geliyormuş. Hikâye, Alexandra’nın esir düşüşü ile başlayıp eğitimden geçirilişi, Saray hayatı ve Hürrem Sultan oluşu, Padişah’a âşık oluşu üzerine kuruluyor imiş.

Konusu ise şöyle:

16. yüzyılın başında Alexandra Ukrayna’dan gelen köle tacirleri tarafından kaçırılır. Köle tacirleri kadın köleleri satmak için Yunanistan’a geldiklerinde Mateus adındaki genç ve yakışıklı bir adam Alexandra’yı satın alır ve ona özgürlüğünü geri vereceğine dair söz verir. Mateus Alexandra’yı döneminin en mükemmel kadınlarından biri haline getirmek için sayısız öğretmen, alim ve saray leydisi getirtir. Mateus’un nezaketinden etkilenen Alexandra ona aşık olur ve bir gün onun cariyesi olmayı umar. Ama Mateus çoktan en yakın arkadaşı Muhteşem Süleyman’a Alexandra’yı vereceğine dair söz vermiştir. Bu acıya dayanmayı reddeden Alexandra kendine söz verir, bir gün ikisini de bu kafesten kurtaracaktır. Fakat Mateus bir baş vezir olarak gücü ancak sultanın altındadır. Bu yüzden hala bir umudu olabilmesi için Alexandra en nüfuslu cariye olmak zorundadır… Bu aynı zamanda Süleyman’nın oğlunu taşıma anlamına gelmektedir. Ama Süleyman’ın zaten başka bir cariyeden oğlu vardır ve bu cariye kendi oğlunu tek varis olarak tutmaya kararlıdır. Böylelikle bir kölenin, tüm zamanların en büyük imparatorluğunun hanım sultanlarından biri olma hikayesi başlar. Alexandra ­ bir gün Roxelana, Osmanlı İmparatorluğu’nun hanım sultanı olarak tanınacak kişi.

Aynı mangakanın Anadolu öyküsü: Kırmızı Nehir (Red River) adında bir başka mangası daha bulunuyor. Aynı zamanda ödül almış bu manga ve Hititler döneminden başlayan bir hikâyeyi anlatıyor.

Yazar: Cam Gezer

Önceki İçerikHana-bi Film Müzikleri
Sonraki İçerikKimonoların Kullanım Alanı
20 Mart 1991 ‘de Yomra ‘da doğdu. 2010’da Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümünden Haziran 2014’de mezun oldu. Marmara Üniversitesi Sinema bölümünde Yüksek Lisans yaptı. * Haziran 2013'te, T.C. Dış İşleri Bakanlığı destekli yönetmenliğini Gökhan Yorgancıgil'in yaptığı Afrika ve Osmanlı filminde yapımcı asistanı olarak görev aldı. * Aralık 2015'te, Japon kültürü ve sanatı üzerine yayın yapan Japon Sineması Platformu'nu kurdu. * Ocak 2016'da Japon Sinema Dergisi'ni yayınlamaya başladı. (YATTAA DERGİSİ) *Ağustos 2016'da Japon Müziği Dergisi'ni yayınlamaya başladı. (SONATA DERGİSİ) * Ağustos 2016'da Japon Medya şirketi Crypton Future Media ile "VOCALOİD DÜNYASI VE HATSUNE MİKU" kataloğu çalışması için işbirliği yaptı. * Aralık 2016'da, Japon Yayınları'ndan kollektif yazar ekibiyle "BAŞLANGICINDAN GÜNÜMÜZE JAPON SİNEMASI" kitabını çıkardı. * Ekim 2017'de, Japon Yayınları'ndan kollektif yazar ekibiyle "TEZUKA'DAN MİYAZAKİYE ANİME VE MANGA" kitabını çıkardı.

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz