Türkiye’de Taso ve Beyblade Çılgınlığı

0
52

Türkiye'de Taso ve Beyblade Çılgınlığı

Bir devrin parlayan yıldızı: Tasolar
1992- 99 yılları arasında doğmuşsanız , çocukken en sevdiğiniz şey neydi diye sorsalar muhtemelen ya pokemon ya da sokakta tasoyla oynamak cevabını verirdiniz değil mi?
Tasolarla oynamak 1999 yılında çocukluğunu/gençliğini yaşayan herkesin en sevdiği aktivitelerden biriydi. Pokemonla  hayatımıza giren bu akım, her geçen gün büyüyerek, mahallerden, okul koridorlarına kadar yayılmıştı.
Peki neydi bu pokemon ve hayatımıza dahil ettiği taso çılgınlığı kısaca bir hatırlayalım;
Pokemon;  Türkiye’de o kadar popüler hale gelmişti ki Atv Pokemon  için yayın akışını değiştirmek zorunda kalmıştı.  Pokemon’un yayınlandığı saatte sokakta bir tane bile çocuğun kalmaması ise aklıma gelen güzel anılardan sadece biri.

Cips paketlerinden Taso biriktiğimiz yıllar
Aynı yıllarda, televizyonda yayınlanan Pokemon’un yanı sıra cips paketlerinden çıkan tasolarla oynamak da bu neslin en büyük mutluluklarından biriydi. Mahallelerin her köşesinin tasolarını yarıştıran çocuklarla dolu olmasından tutun da bakkalların önündeki kuyruklara kadar  bir döneme damgasını vuran en büyük simgelerden biriydi Pokemon ve türevi tasolar…
o yıllarda Cips paketlerini taso var mıdır umuduyla karıştırıp, bakkaldan azar işitmeyen çocuk yoktur heraldeJ
Günümüzde ise Pokemon  çılgınlığı dünyada  hiç hızını kesmeden devam ediyor, çağın gereklerine uyup  tasolardan telefona ışık hızıyla geçiş yapan Pokemon, Bir telefon uygulaması olan ‘’Pokemon go’’ ile altın çağını yaşıyor.

Türkiye'de Taso ve Beyblade Çılgınlığı

POKEMONDAN SONRA BEYBLADE…
Popülerliği son yıllarda Pokemonla yarışan Beyblade, Japonya’dan dünya’ya hızla yayılmaya devam ederken, Türkiye’de de turnuvaları düzenleniyor, ipe sarılıp çevrilen topaçların modern çağa uydurulmuş hali olan beybledelerin önce çıkış hikayesine gelin birlikte bakalım

Beyblade , Takao Aoki tarafından yazılıp, çizilmiş, tamamı 14 ciltten oluşan bir Japon manga serisidir.  CoroCoro Comic’te 2001-2003 yılları arasında yayınlanmıştır. Serinin  Animesi ise 1 yıl sonra Japonya’da yayına girmiştir.
Seride Acemi beyblade oyuncusu Takao ile onun son derece bağlı olduğu beyblade’i Dragoon’un maceraları konu alınmaktadır
Pokemonda olduğu gibi Beyblade de  izleyenler üzerinde  kendini kahramanın yerine koyarak maceraya dahil olmak isteme etkisine sahip.   bu da kişi de kazanma isteğini daima arttıran bir etki olarak karşımıza çıkıyor.  Popülerliğini ‘’rakibe karşı kazanma içgüdüsü’’nden alan Beyblade Japonya’da ayda 5 milyona yakın Beyblade üretiliyor ve satılıyor.

Türkiye'de Taso ve Beyblade Çılgınlığı

Nasıl oynanıyor?

Yarışmacılar aynı anda Beybladelerini “stadyum” denilen yarış alanına atmasıyla oyun başlıyor. Oyunda puan almanın iki yolu var. Rakibin beybladesini stadyum dışına fırlatmak ya da kimse bunu elde edemezse,en uzun süre dönen beyblade’in sahibi bir puan alıyor. Üç puana en erken ulaşan oyunu kazanmış oluyor.

Beyblade’nin Türkiye’deki Yolculuğu
Beyblade nin Türkiye’deki macerası ise  Kasım 2002’de  serinin yayınlanmasıyla başlamıştır.2005 yılına kadar ilk 3 sezonu gösterilen çizgi film ülkemizde de büyük bir popülerliğe ulaşmış, tasolardan sonra sokakların yeni baş tacı oyunlarının arasına topacıda katmıştır.
Beyblade’in oyuncağı Türkiye’de ilk kez Profilo alışveriş merkezindeki ‘’moşi moşi’’ mağazasında satışa sunulmuştur. Yine aynı mağaza Beyblade turnuvalarına da ev sahipliği yapmıştır.
120’den fazla oyuncak çeşidi olan Beyblade turnuvalarına 4 ile 15 yaş arası çocuklar katılıyor. Turnuvalarda amaç her oyuncunun kendine göre bir yöntemle karşısındakine karşı galibiyet kazanması. Topaçlarının gücünü, dayanıklılığını, savunma özelliklerini  düşünerek geliştiren çocuklar hem sosyalleşiyor hem de öğreniyor.

Türkiye'de Taso ve Beyblade Çılgınlığı

Beyblade’nin Dünyadaki Başarıları
Japonya’da ortaya çıkan beyblade önce kendi ülkesinde, sonra da Amerika’da en iyi oyuncak ödülü almıştır.
2002’de ilk bölümü yayınlanır yayınlanmaz, büyük bir ses getiren çizgi film Japonya’da en iyi çizgi filmlerden biri olarak gösteriliyordu.
Beyblade ilk kez 1999da Japonyada oyuncak olarak piyasaya çıkıp 2002 yılından sonra dünyaya yayılmıştır.

Beyblade’nin  geçmişten günümüze durumu
Beyblade oyuncakları 2002’de Amerika’nın ünlü oyuncak şirketi Hasbro’ya lisanslandı ve seri ilk defa Asya dışında yayılım göstermeye başlamıştır. 2006’ya kadar popülerliği devam eden beyblade 2008 e kadar bir duraklama dönemi yaşadıktan sonra, serinin yaratıcısı Takara, beyblade’ye eklemeler yaparak yeniden Hasbro’nun yardımıyla 2010’da küreselleşmeyi başarmıştır.
2010’da eskiye göre  büyük bir başarı yakalayan Beyblade, bu popülerliğini hala devam ettirmektedir.
Oyuncak markası 2010’dan beri 90 milyon satış rekoruna ulaşmıştır.

*Bu yazı YATTAA* dergisinin 21.sayısında yayınlanmıştır.

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz