Türkanime TV Yakından Tanıyalım

0
94

Türkanime TV Yakından TanıyalımTürkiye’de anime yayıncılığı üzerine Türkanime TV ile röportaj

“Dünya genelinde azımsanacak bir kitle değiliz”

Türkiye’de anime izleyicisi son yıllarda artış göstermeye başarmış durumda. Bunu etkileyen en önemli durumlardan biri ise; birçok çeşitte anime yayıncılığının başlamış olması… TürkAnime TV’de bu sitelerin başında geliyor. Sitenin kurucusu Halil Karahan ile Türkiye’de anime yayıncılığından, animelerin artık Hollywood camiasına atılmasına kadar bir röportaj gerçekleştirdim. Şimdiden herkese keyifli okumalar!

Öncelikle TürkAnime TV’nin nasıl kurulduğunu merak ediyorum. Site nasıl ortaya çıktı?

Yabancı kaynaklardan anime takip eden biriydim. Türkçe altyazı hizmeti sunan bir site vardı bazı animeleri oradan takip ediyordum. Takip ettiğim animelerden birinin altyazısı olmasına rağmen sitede yoktu. Sitenin sahibinin Türk olduğunu öğrenmiştim ve altyazıları eklemesi için ricada bulundum aldığım cevap sadece ingilizce mesajların dikkate alındığı yönündeydi bu duruma içerleme sonucunda ortaya Türk Anime çıktı. İsminin anlamı da buradan geliyor Türkler için.

Anime ve çizgi film arasındaki fark nedir? İnsanlar neden anime izlemeli?

Şahsi görüşüm fark yok genel olarak animasyon türünü seviyorum. Avatar vs. animasyonlarını da takip ediyorum. Şöyle  özetleyebiliriz hayal gücünün sınır tanımadığı içerikleri seviyorum. Tabii ki bunlar şahsi düşüncelerim.

Animeleri kendiniz mi çeviriyorsunuz? Kaç ekipten oluşuyor?

Kendimiz de çeviriyoruz ama bizim çevirdiklerimiz genelin %1’i diyebiliriz. Genel olarak bağımsız çevirmenler ve fan gruplarının çevirilerini yayımlıyoruz.

Türkanime TV Yakından Tanıyalım

Türkiye’de anime kitlesi ortalama ne kadar?

Fan kitle 10.000’i geçmez yalnız izleyen kitle 100.000 civarı.

TürkAnime TV’yi kurarken Türkiye’de anime yayıncılığı hakkında ne düşünüyordunuz? Şu an Türkiye’de anime yayıncılığı hakkında ne düşünüyorsunuz?

Korsan iş yaptığımız için pek bir şey düşünmüyorum yakında legal ortamlarda daha güzel günler geleceğini düşünüyorum.

Korsan olmamızın sebebi legal altyapı olmaması zaten. Umarım ilerleyen günlerde daha rahat anime izleme olanaklarına sahip oluruz. Netflix vb. oluşumlar bu aralar bu konulara önem vermeye başladı.

Türkiye anime konusunda başka ülkelerle karşılaştırıldığında sizce hangi noktada? Bu iş Türkiye’de yapılabilir mi ya da nasıl yapılmalı?

Ciddi yatırım gereken işler bunlar sadece anime için bir şey yapılmaz bence. Dünya geneline bakıldığında azımsanacak bir kitle değiliz.

Türkiye’de eğitim almak mümkün mü? Eğitim almak isteyenlere ne önerirsiniz?

Anime değil ama manga eğitimleri daha çok etkinliklerde mini workshop kapsamında yapılıyor. Bunlar kısa programlar olduğundan bu konuda kendini geliştirmek isteyen arkadaşlarımızın düzenli bir eğitim alamadığı ortada ama bu sorun olmamalı. Çünkü internet doğru kullanıldığında büyük bir eğitim merkezine dönüşebilir. Doğru isimleri takip etmek, doğru pratikleri ve tekrarları geliştirmek, her türlü materyali okumak ve incelemek gerekir.

Anime konusunda ise ülkemizde eğitim konusunda herhangi bir etkinlik bulunmamakta, o çok başka bir know-how gerektiriyor ve bu maalesef ülkemiz sınırlarına gelebilecek bir know-how değil.

Animeler artık Hollywood camiasına atılmaya başladı. Özellikle son çıkan ‘Alita: Savaş Meleği’nde böyle bir durum söz konusu.Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bence yapılmamalı tabii ki yine şahsi görüşüm. Aynı etkiyi hiçbir live-action yapımında alamıyorum ve beni tatmin etmiyor.

Sizce Türk Sinemasında da animeleri görebilir miyiz? 🙂

Pek mümkün görünmüyor bence 🙂

Son olarak, birçok animeyi özgün bir şekilde yayınlıyorsunuz ve bu durum aslında ne kadar kaliteli olduğunuzu gösteriyor. Peki, animelerin yapımcılarını mesela Hayao Miyazaki’yi Türkiye’ye getirmeyi hiç düşündünüz mü? Bu tarz etkinlikler planlıyor musunz?

Üstte belirttiğim gibi korsan bir yapıyız ve pek bir etkimiz yok. Hayao Miyazaki üstadı çağırsak yapımlarını korsan yayımladığımız için bizi sopalamaya gelirdi herhalde 🙂

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz