Tokyo’da Sonbaharın Renklerini Görebileceğiniz 10 Mekan

0
56

Tokyo'da Sonbaharın Renklerini Görebileceğiniz 10 Mekan

Sonbahar,  yaz mevsiminin sıcağının yavaş yavaş yerini serin rüzgarlara bıraktığı, yeni bir dönemin açıldığı, yaprakların yeşilden sarının ve kırmızının tonlarına döndüğü, ve ”sonların” yaşandığı bir mevsim olarak taht kurmuştur kalbimizde. Biraz da hüznün mevsimidir sanki havaların erken kararmaya başlamasıyla uzun yaz günlerinin geride kaldığını hatırlatıp durur bize, kimimizin okulu açılır kimisi ise tatilini bitirip işine gücüne dalar.

Her şekilde sonbahar adı gibi bir giriş yapar hayatımıza
Sonbahar da bir tatil hakkınız olsaydı ve o yaprakları, kendini yenileyen doğayı göreceğiniz bir yeri görmek isteseydiniz  tercihinizi nereden yana kullanırdınız? İşte bu yazıda size o güzide tatilinizi geçirebileceğiniz Japonya’nın kalbi Tokyo da bulunan 10 sonbahar tabiat mekanını gezdireceğim.

Tokyo’da  Sonbahar Kasım ortası Aralık başında ağaçlar doğanın tüm renklerine bürünerek parklarda, tapınak bahçelerinde müthiş bir manzara yaratırlar. Akçaağaçların yoğunlukta olduğu  kızıl, turuncu, sarı, yeşil yapraklarla kaplanmış mevsimin bu dönemine Koyo denilir.

Tokyo'da Sonbaharın Renklerini Görebileceğiniz 10 Mekan

Çay molası vermek isterseniz: Rikugien Parkı
Tokyo’nun sonbaharını en iyi yaşayacağınız yerler arasındadır. Geleneksel Japon bahçeleriyle yürüme yollarıyla vakit geçirebilirsiniz. Rikugien ayrıca Japon  bahçelerinin yanında bir çok çay evinin açılmasına öncülük etmiştir. Japon tarzı Fukiage Chaya çay evlerinde çayınızı içip dinlenebilirsiniz..

Tokyo'da Sonbaharın Renklerini Görebileceğiniz 10 Mekan

Uzun sonbahar yürüyüşleri için ideal: Shinjuku Gyoen National Garden
Shijuku nun Gyoen Tokyo’nun en geniş ve en ünlü parklarından biridir. Şehrin en yoğun merkezlerinden biri olan Shinjuku metro istasyonuna yürüme mesafesindedir.  Bu özelliği ile şehrin  yoğunluğundan kaçmak için huzurlu bir fırsat sunar. Sonbaharla birlikte filmlere, animelere defalarca arkaplan olan ünlü park bambaşka renklere bürünür. Yaprakları sarının, kızılın bin bir tonunu taşıyan  momiji (akçaağaç) çevrili yollarında güzel yürüyüşler yapabilirsiniz. Ağaçlar en güzel hallerini kasım sonu aralık başı sergilerler.  Eğer yaprak dökümünü gözlemlemek isterseniz en iyi yer akçaağaç tepesi olabilir.

Tokyo'da Sonbaharın Renklerini Görebileceğiniz 10 Mekan
Keyifli kısa bir yürüyüş isterseniz: Icho Namiki [Ginkgo Caddesi]
Icho Namiki  popüler Gingko ağaçlarının yoğunlukta olduğu bir caddedir. Gingko ağaç yolu Meiji Jingu Gaien parkının içindedir. Gingko ağaçları kasımın sonunda eşsiz bir altın rengine dönüşürler. Bir çok insan buraya yaprakların altında dolaşmak ve civardaki kafelere oturup rahatlamak için gelir.

Tokyo'da Sonbaharın Renklerini Görebileceğiniz 10 Mekan

Muhteşem sonbahar renklerini görmek için: Takao Dağı
Takao Dağı Tokyo’nun batısında kalan yoğun yürüme noktalarından biri ve Tokyo’nun en popüler sonbahar renklerinin görülebileceği noktalarındandır.  Dağın en tepesine ulaşmak dar yürüme yollarını takip ederek 90 dakika sürmektedir. Fakat ziyaretçiler süreyi yarıya indirmek için teleferiği tercih etmektedirler. Dağın zirvesine ulaştığınızda sonbaharın bütün renklerini bir arada görebilirsiniz. Tokyo’nun en popüler Koyo noktalarından biri olan Takao Dağı özellikle hafta sonu çok kalabalık olmaktadır.

Tokyo'da Sonbaharın Renklerini Görebileceğiniz 10 Mekan

Şehirden izole olmak istiyorsanız: Yoyogi Parkı
Yoyogi Park tıpkı Shinjuku gyoen gibi şehrin yoğunluğundan sizi çekip kurtaracak yegane şehir parklarından biridir.  Geniş ormanlık alanı ile ve yürüme yolları ile şehir sınırları içinde sonbaharı yaşayabileceğiniz nadir mekanlardandır. Parkın güney kısımlarına doğru gidildikçe yan yana dizilmiş kızıl akçaağaçlar, parlak Ginko Ağaçları ile  şehrin karmaşasının  içine yerleştirilmiş başka hiçbir yerde bulamayacağınız bir hazine gibi sizi bekliyor. Yoyogi Parkı oksijen ve huzur deposu olmasıyla da üzerinizde ayrı bir etki bırakacak.

Tokyo'da Sonbaharın Renklerini Görebileceğiniz 10 Mekan

Ailenizle sonbaharın tadını çıkarmak için: Showa Memorial Park
Showa Kinen Koen oldukça büyük, geniş bir şehir parkıdır.  Parkın Japon bahçelerinin içinde küçük gölleri vardır. Bu göller sonbaharda eşsiz manzaralar yaratır. Gingko ve akçaağaçlarla kaplanmış parkta sonbaharın tüm görkemini yaşayabilirsiniz. Özellikle Parkın güney kısmındaki Japon bahçeleri büyüleyici renklerle görülmeyi beklemektedir. Ayrıca park ziyaretçilerin piknik yapıp dinlenmesi için geniş çim alanlara  sahiptir,  Showa Memorial Park, popüler bir sonbaharı gözlemleme mekanıdır. Yaprakların kasım ortasında   renk değiştirmeye başlamasıyla şehir merkezi 2 hafta öncesinden Koyo renkleriyle çevrelenir. Parkın kanallarının çevresinde Ginkgo Ağaçları sıralanmıştır. Burada dökülen akçaağaç yapraklarının içinde bisikletinizle keyifli turlara çıkabilirsiniz.

Tokyo'da Sonbaharın Renklerini Görebileceğiniz 10 Mekan

Hem yürümek hem de  tapınak gezmek isterseniz: Mitake Dağı
Mitake Dağı popüler yürüyüş rotalarındandır. Şehir merkezinde sonbahar renklerinin güzelliğini  2 hafta öncesinden yaşamaya başlayabilirsiniz. Popüler tapınak gezisinden başka Mitake Dağı, ziyaretçilerine yürüme ve dağa tırmanma olanakları  sunar. Mitake dağının tepesine 20-30 dakikalık bir yürüme mesafesiyle ulaşabileceğiniz gibi teleferikle de gidebilirsiniz. Mitake Dağı’nın yürüme yolunda çeşitli minyatür tapınaklara, hediyelik eşya dükkanlarına rastlayabilirsiniz. Bu civarda görebileceğiniz güzelliklerden biri de  ‘’Rock Garden’’ adı verilen  dar, ormanlık alana sahip vadidir. Rock garden iri ufaklı kayalarla kaplıdır ve yakınında 2 şelale vardır. Tapınaktan uzaklığı 1 saatten daha azdır.  Eğer yürümekten hoşlanıyorsanız ve daha fazla yürümek isterseniz Rock gardendan  daha uzakta olan Otake Dağı’na da gidebilirsiniz. Burada da sizi muhteşem doğa manzaraları beklemektedir.

Tokyo'da Sonbaharın Renklerini Görebileceğiniz 10 Mekan

Sonbahar ağaçlarının birbirinden güzel hallerini görmek için: Hama Rikyu
Hama Rikyu) Tokyo’nun büyük peyzaj bahçelerinden biridir.  Hemen her mevsimde ayrı çekiciliği olan peyzaj parkı diğer koyo noktaları kadar ünlü olmasa da barındırdığı akçaağaç, Gingko Ağaçlarıyla sonbahar da Tokyo’ya eşsiz manzaralar armağan eder. Hama Rikyu’da sonbahar renklerini kasım sonu aralık başı gibi görmeniz mümkündür.

Tokyo'da Sonbaharın Renklerini Görebileceğiniz 10 Mekan

Tarihle doğanın iç içe olduğu bir yerde olmak isterseniz: Imperial East Bahçesi
Tokyo da sonbaharı en iyi yaşayacağınız noktalardan biri İmparator doğu bahçesidir.  İçinde Ninomaru adı verilen japon stili  bahçe bulundurur. Ninomaru bahçesi eski Edo kalesinin ikinci savunma döneminde inşa edilmiştir. Bahçede  bir çok ginko ağacını  kalenin çevresinde  görebilirsiniz. İmparator sarayı bahçelerinin saraya ait olan iç kısmı halkın ziyaretine açıktır. Ve Japon bahçesi şeklinde dizayn edilmiştir.

Tokyo'da Sonbaharın Renklerini Görebileceğiniz 10 Mekan

Geleneksellikten kopamayıp huzur arıyorsanız: Koishikawa  Korakuen
Tokyo’nun bir diğer en iyi sonbahar renkleri noktası ise Koishikawa Korakuendir. Korakuen Tokyo’nun geleneksel  peyzaj bahçelerinden biridir. Etrafı çok sayıda akçaağaç ağaçlarıyla çevrelenmiştir. Korakuen’in akçaağaçları  kasım sonunda  parlak turuncudan kırmızı rengine bürünür. Koishikawa Korakuen kartpostaldan fırlamış sonbahar görüntüleriyle  görülmesi gereken yerlerin başındadır. “korakuen”in kelime anlamı keyif veren bahçe dir.

*Bu yazı Japon Sinema E-Dergisinin 9. Sayısında yayınlanmıştır. Dergideki diğer yazıları okumak için tıklayınız.

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz