Tokyo Sonata

0
73

Tokyo Sonata


Sır bazen yalanı doğurur, yalansa bazı değerleri yıkmayı.

Hepimizin mutlaka sakladığı bir sırrı vardır. Ufak bile olsa söyleyemediklerimiz, yakınlarımızdan çekindiğimiz sırlar…

Tokyo Sonata “Her ailenin kendi içinde bir sırrı vardır.” mottosundan yola çıkmış.

Sasaki ailesi iyi kötü geçinip giderken baba Ryuei’nin işine son verilir ve adam işsiz kalır. İşsiz güçsüz kaldığını ailesine söyleyemeyen Ryuei her gün takım elbisesini giyerek  evden işe gider gibi çıkar. Parklarda oturur, kimsesizlere dağıtılan yemeklerden öğle yemeğini çıkarır. İş bul kurumuna giderek kendisine yeni bir iş arar fakat bir türlü istediği iş karşısına çıkmaz.

Ryuei iş arayadursun ailenin diğer bireyleri de ayrı bir telden çalar. Büyük oğlu Takashi Amerikan Ordusuna katılır. Küçük oğlu Kenji ise annesinin sağ soldan kısıp biriktirdiği okulun aylık yemek  parasınıgizli gizli  özel piyano derslerine yatırır. Anne ise sanki her şeyi kabullenmiş bir kutu gibi kapalıdır.

Filmin ilk sahnesi sert esen rüzgarın etkisi ile evde uçuşan gazete sayfalarını, çevrilen dergi sayfalarını görüyoruz. Daha sonra fırtınanın farkına varıp pencereyi kapatan bir kadın görüyoruz. Daha ilk sahneden bize  bu süreçte dağılan ve tekrar bir araya gelen bir ailenin serüvenini izleyeceğimizi gösteriyor.

Japon kültüründeki o saygı bir ailenin akşam yemeğini bile etkiliyor. Yemek yerken kimse konuşmuyor, sessizce bitirip kendi köşelerine çekiliyorlar. Sıcak bir ortam maalesef göremiyoruz. Yalnız küçük oğlanın sadece bir öğretmene aşkı sayesinde iyi bir piyanist olarak yetişeceğini ve aileyi birleştiren bir unsur olması ise umut verici.

Tokyo Sonata

İlk bir saati hızlı son bir saati hadi bitsin artık dediğim bir filmdi. Kiyoshi Kurosawa filmi olan Tokyo Sonata 2009’da En iyi Film dalında Asya Film Ödülüne sahip.

Süre: 1s 59dk

Yönetmen: Kiyoshi Kurosawa

Oyuncular: Teruyuki Kagawa, Kyôko Koizumi, Yû Koyanagi

Tür: Dram

Ülke: Japonya, Hong Kong, Hollanda

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz