Tokyo ile Osaka Arasındaki Bitmeyen Kültür Savaşları

0
60

Tokyo ile Osaka Arasındaki Bitmeyen Kültür Savaşları

Japonya’nın ne kadar büyük bir coğrafya olduğunu, içinde asla tek tip bir şey barındırmadığını ve ortaya çıkardığı ürünleriyle ne kadar eşsiz bir ulus olduğunu biliyoruz.
Ama  Japonya’nın kendi içindeki farklılıklarının yanında , eğer Tokyo ve Osaka’dan bahsediyorsak, gerçekten ‘’Farklılık’’ kelimesinin içini biraz açmamız gerekiyor. Çünkü  konu bu  iki şehir olunca Japonya’nın kendi içindeki tüm farklılıkları sıfırlanıyor.  Bu durumda  çeşitlilik sadece  şehirlerin kültürlerinin ayrılmasından doğan bir şeyden ziyade  ‘’kültürlerin çekişmesine’’ dönüşüyor.

Farklılıkların kökeninde,  ihtişamlı bir samuray tarihine sahip olan Tokyo ile, işlek limanlarıyla Japonya’nın tüccar şehri olan  Osaka’nın birbirlerine  ne kadar farklı kulvarlarda yer alması yatıyor. batılılaşmanın gelmesiyle birlikte ortaya çıkan ekonomik gelişmede Tokyo’nun samurayları bürokratlara ve iş adamlarına dönüşüp  şehrin metropolit  ve ekonomi  başkenti olmasına zemin hazırlarken , Osaka ise ticareti ile  kapitalizmi beraberinde getiriyor.

Osaka asırlardır Tokyo’nun karşıt şehri şeklinde varlığını sürdürüyor.  Tokyo’da ne olup bitiyorsa, Osaka onun tam tersini uyguluyor .Buna bir takım toplumsal kurallar da dahil olmuş durumda. Mesela Tokyo’da insanlar merdivenlerde ve yollarda solda durmayı benimserken, Osakalılar ise sağda durmayı kural haline getirmişler.

Tokyo ile Osaka Arasındaki Bitmeyen Kültür Savaşları

Osaka , Tokyo’ya Karşı
– İki şehri birbirinden ayıran en önemli 4 fark-

1. Atmosfer
İki şehir birbirinden haliyle farklı. Bu durum Tokyo’nun kendiyle yer yer çelişen , her zaman meşgul olan şehir halinin  aynı zamanda huzurlu tapınaklarıyla neden vazgeçilmez olduğunu kanıtlarken, Osaka’nın yine kalabalık ama kendini yerelliğini  korumaya adamış,  daha sakin  bir şehir olarak ortaya çıkarmasıyla vücut buluyor.
Tokyo ile Osaka Arasındaki Bitmeyen Kültür Savaşları 

2. Yemek
Osaka Dotonbori kanal meydanıyla birlikte kendine has yemekleri konusunda da oldukça hassastır. Bu sebeple  Okonomiyaki, Takoyaki ve udonuyla her daim bu lezzetlerin önce kendinde tadılmasını ister. Tokyo bu lezzetler konusunda Osakaya göre her zaman ikinci planda kalır.
Japonya’nın önemli sokak yiyeceklerinden okonomiyakiyi Tokyo’da yemekle Osaka’da yemek arasında büyük fark vardır. Bu konu hakkında bir osakalıyla saatlerce tartışabilirsiniz. Sonuç yine ve yine okonomiyakiyi  ilk önce Osaka’da yemenize bağlanır 🙂
Çünkü bir tür Japon krebi olan bu yiyecek ile  ahtapot köftesi olan Takoyaki birlikte Osakanın kıymetlileri ve gurur kaynağı olan yiyecekleridir.
Tokyo’nun yer aldığı Kanto bölgesinde ise okonomiyakiye çok benzeyen Monjayaki meşhurdur. Osakalının okonomiyakisi varsa Tokyolunun da monjayakisi vardır. İki yiyecek arasında çok fazla fark olmamasına rağmen bu yiyecek iki şehir arasında hep bir çekişme konusu yaratmıştır

Tokyo ile Osaka Arasındaki Bitmeyen Kültür Savaşları
3. İnsanlar
İki şehrin insanları davranış olarak birbirlerinden keskin çizgilerle ayrılırlar. Tokyo insanı kendini şehrin hızlı ritmine adapte ettiğinden daha az konuşur, daha geç kaynaşır, etraflarında olan bitene daha az tepki gösterirler.  Bireysellik Tokyo insanında ön plandadır.
Osaka insanına ise bu özelliklerin tam tersini uyarlayabilirsiniz. Osakalılar her daim gülerler, arkadaş canlısı,  şakacı ve birazcık da gürültülü oldukları söylenir. Japonya’da kendinizi evinizde gibi hissetmek isterseniz buradaki ‘’ev hissini’ bir osakalının misafiri olarak yaşayabilirsiniz.
4. Dil
Japoncada iki farklı hece alfabesi yer almakta  ve 2000 de fazla da Kanji(japon yazı sistemi) bulunmaktadır. Tokyo’da yaşayanlar standart Japon dilini kullanırlar.  Tokyo’nun dışında farklı prefektörlüklerdeyaşayan  Japonlar, geliştirilen bu standart Japonca sayesinde bölgesel farklıklar ve şivelerin yanısıra rahat bir şekilde anlaşabilirler.
Osaka’daki  Japonlar ise Kansai – ben denilen lehçeyi kullanırlar. Kansai ben diğer bölgelerde yaşayan insanlarla karşılaştırıldığında standart Japon dilinden farklılık gösterir. Daha kaba seslere sahip   ve daha çok komedyenlerin kullandığı bir lehçedir.
İki şehir arasındaki belli başlı farklılıkların dışında, bariz olan  kültürel çekişmeye gelirsek; Japonya’nın 3 büyük şehri Osaka gösterişli bir kaleye,  Tokyo gibi alışveriş sokakları ve geniş meydanlara sahip olmasına rağmen yine de yıllar boyu Tokyo’nun gölgesinde kalmayı kaldıramamış. Mega kent Tokyo’nun tüm ihtişamına rağmen, Osaka kendine ‘’milletin mutfağı’’lakabını kazandırıp, gezip görenin ‘’osakanın insanı şeker gibi tatlı’’ demesiyle de ün salmıştır.
Kendilerine haslıklarıyla Osaka ve Tokyo  arasında geleneksel mutfaktan, doğal güzelliklere kadar devam eden bu husumet Tokyo’nun cool duruşundan ödün vermemesi , Osaka’nın ise her zaman daha iyisini başarmak isteyen hırslı öğrenci edası takınmasıyla devam ediyor

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz