Tokyo Ghoul: Re | Nasıl Başladı? Neler Oldu?

0
66

Tokyo Ghoul: Re | Nasıl Başladı? Neler Oldu?

2014 yılında tanıştık Tokyo Ghoul animesiyle. Öyle sevdik ki ikinci sezonun gelmesi kaçınılmaz oldu. Nasıl sevmezdik ki? Ghoul denilen insan yiyen yaratıkların yaşadığı bir dünyada, ilk bölümde başına gelenler sonunda yarı ghoul olmuş bir karakter ana kahramanımızdı. Üstelik dahası da var, bu karakterimizin yeni kimliğine alışma sürecini izlerken bir de insanlar ve ghoullar arasındaki savaşa şahit olmuştuk. Bu da yetmemiş ghoullar ve ghoullar arasındaki savaşı da izlemiştik. Üstelik başarılı çizimler, psikolojik olarak mükemmel incelenmiş ve altı doldurulmuş yan karakterler de olunca, ilk sezon tadından yenmez olmuştu.

Ne var ki ilk sezonun başarılı rüzgarı ikinci sezonun gemisini yürütmeye yetmedi. Zira senaristler mangadan ayrı bir yol izlemek gibi sivri zeka örneği göstermiş ve her şeyi ellerine yüzlerine bulaştırmışlardı. İlk sezondaki başarılı psikolojik analizler, karakter çatışmaları yerine ne olduğu belli olmayan ikilemlere, ne yaptıklarını-neden yaptıklarını anlamlandıramadığımız hareketlere bırakmıştı. Zamanında şuradaki yazımda içimi dökmüştüm ama hazır üçüncü sezon da başlamışken bir kere daha belirtmek istedim.

Tokyo Ghoul: Re | Nasıl Başladı? Neler Oldu?

Bu sezona geldiğimizde ise karakterimizi oldukça değişmiş bulduk. İlk iki bölümdeki öğrendiklerimize bakarsak, asıl karakterimiz Kaneki Ken tamamen farklı bir isimde yaşayan (Sasaki Haise), kendisi gibi yarı ghoul ekibiyle ghoul avlayan bir CCG dedektifi. Büro şefi Yoshitoki Washu’nun isteğiyle getirildiği dışında bu konuma nasıl geldiğini tam olarak bilmiyoruz ama Haise hayatının 20 yılına dair bir şey hatırlamıyor. Hatıralarına dair aklına gelen tek şey içinde bir yerlerdeki “benliği”. Zaten bu benliğinin sesini duyunca da kendisini kaybediyor. Haise’nin geçtiğimiz sezonlarda yaşadıklarını düşünürsek bu hatıraların ona zarar vermesi çok normal. Şimdiki halinden memnun olduğunu söyleyen Haise geçmişinde kötü bir şeyler olduğunun da farkında gibi… Sezonun ana hikayesi de muhtemelen bu olacak. Haise’nin kendisiyle çatışması, çelişmesi ve psikolojik bunalımları izlenmesi en keyifli sahneler olacağını şimdiden belli ediyor.

Haise’nin yarı ghoullardan oluşan Quinx takımı üyeleri yeni karakterler ama eski sezonlarda çok karakter gördük. İkinci sezondan sevdiğim bir karakter olan Akira Mado bu sezonun dikkat çeken yan karakterlerinden birisi. Haise ve takımıyla ilgileniyor ama Haise’yle ilgili kafasında soru işaretleri var. Mesela o da bizim gibi Haise’nin nereden geldiğini ve neden bu göreve getirildiğini bilmiyor. Ama Quinx ekibi kendisini sıkıntılı bir duruma sokarsa Haise’nin kulağını çekmekten de geri kalmıyor. Geçen sezondan daha olgun bir karakter çizen Mado babasının ölümünün kızgınlığını da atlatmış gibi. Tabii onu öldüren “tavşan”la karşılaşırsa işler değişebilir.

Tokyo Ghoul: “Jack”de geçmişini izlediğimiz Arima ise Haise’nin akıl hocası gibi bir şey olmuş. Onunla ve ekibiyle özellikle ilgileniyor gibi. Haise’nin geçmişine ve yaşadıklarına ne kadar hakim şimdiden kestirmek güç. Özellikle iki yıl önceki çatışmayı düşünürsek bu sezon Arima’nın özel bir konumu olacağını hemen anlıyoruz.

Bu arada ilgilendikleri davalar da bir hayli ilginç. Torso dedikleri ghoulu yakalamaya çalışırken kendi içlerinde çatışan dedektifler bir yana, Torso’nun peşinde olan Orochi oldukça ilginç bir profil çiziyor. Çünkü o da ghoul olmasına rağmen ghoulları avlıyor. Asıl şaşkınlıysa Haise gibi biz de Orochi’nin Nishio olduğunu öğrendiğimizde yaşıyoruz. Nishio’yu çok kısa bir süre izlesek de sahneye girer girmez golünü atıyor ve Kaneki’nin Haise’ye dönüşmesindeki sır perdesini “henüz kurtuluşu bulamamışsın” sözleriyle aralıyor. Bu replik bana Kaneki’nin psikolojik bir kırılma yaşadığını ve kişiliğini bölmeden bundan kurtulamadığını düşündürdü.

Tokyo Ghoul: Re | Nasıl Başladı? Neler Oldu?

Aogiri’den Ayato’yu yani Touka’nın abisi biraz daha olgun durmakla birlikte hala “güvercin” avlarken görmemiz onun pek de değişmediğini gösteriyor bence. Sanırım hala aynı kızgınlıkla avlanmaya devam ediyor. İlk sezonda ailesini trajik bir şekilde kaybeden Hinami’de büyümüş ve olgunlaşmış gibi. Kısa bir sahnede gördük ama anladık ki o da bir Aogiri no Ki üyesi. Ha bir de Touka var tabii… İkinci bölüm finalindeki Haise’yle olan duygusal sahneler bir yana onda da bir olgunluk havası hissettim.

Bu sezon saki tüm eski karakterlerimiz olgunlaşmış ve biraz da olsa geğişmiş gibi geldi. Açıkçası bunu sevdim çünkü bu sayede daha çok seinen türüne yakın olabilir anime.

Eski karakterlerimiz böyle ama bu sezonun asıl karakterleri; oyun delisi olması dışında bir şey öğrenemediğimiz Yonebayashi, ekibin kızgın ve asi durmasına rağmen hedefleri olan ve o hedefler için her şeyi yapmaya hazır olan Urie, biraz şapşal duran Shirazu ve daha henüz kagunesini bile kullanamayan Mutsuki. Grup dinamikleri daha tam oturmamış ama Haise onlarla bir bağ kurmuş. Urei’nin potansiyel “bela” havası grubun geleceğini etkileyecek gibi duruyor. Bu tür iç çatışmaları seviyorum. Bu grup bize izlemesi güzel şeyler sunacak gibi.

Tokyo Ghoul: Re | Nasıl Başladı? Neler Oldu?

İlk iki bölümün havasını sevdim ben. Bir yandan eski karakterleri yavaş yavaş animeye sokarken bir yandan ana ekibimizle birlikte ana hikayemiz devam ediyor. Özellikle Haise-Kaneki çatışmasından çok umutluyum. Geçen sezon beceremedikleri psikolojik altyapıyı bu sezon oluşturabilecekler gibi. Haise geçmişinden insanlarla karşılaştıkça yaşacakları şimdiden beni heyecanlandırıyor.

Öte yandan daha iki bölüm oldu ama kaç karakter gördük sayamıyorum bile. Geçen sezonun “gereksiz yan karakter” batağına yine sıkışacaklar gibi bir hava hissettim bir an. Gerçi bu “anime yeni, yani yeni karakterleri tanımamız normal” sebebinden de kaynaklanıyor olabilir. Ama yine de beni tedirgin ediyor zira geçtiğimiz sezon bu gereksiz karakterler yüzünden oldukça fazla zaman kaybetmiştik.

Velhasıl sezondan umutluyum ben. İlk iki bölüm beni heyecanlandırmaya da sezondan umutlandırmaya da yetti. Umarım ilerleyen bölümlerde bunu katlayarak devam ettirirler.

Bu yazı ortak çalışma yaptığımız www.birdizihaber.com adresinde yayınlanmıştır.

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz