The Girl Who Leapt Through Time

1
57

The Girl Who Leapt Through Time

Toki Wo Kakeru Shoujo, orijinal adından ziyade The Girl Who Leapt Through Time ismi ile tanınan anime 1972 yılında yazar Yasutaka Tsutsui tarafından yazılan aynı isimli romanından uyarlanmıştır. Lakin özellikle altını çizmek isterim anime romanda anlatılan olaylardan 20 yıl sonrasında geçmektedir. Yönetmenliğini Mamoru Hosada’nın yaptığı ve Madhouse Studios anime stüdyosu tarafından 2006 yılında hazırlanmıştır. Mamoru Hosada, Ookami Kodomo no Ame to Yuki anime filmi ve Samurai Champloo  anime serisinde de yönetmen koltuğunda oturan başarılı bir isim.

Dram, romantizm, bilim-kurgu ve fantastik türündeki animede yine bir erkek Fatma öyküsü karşımıza çıkar. “Yine” demekteki sebebim sanırım gerek Japonların gerekse Japonya dışında ki anime seyircisinin erkeksi kadın karakterleri oldukça sevmesi, zira karşımıza sıkça bu tarz karakterler çıkıyor. Hatta Lady Oscar, Utena, Motoko Kusanagi bu karakterlerden ilk aklıma gelenler.

Hikayemizin kahramanı lisede okuyan sıradan bir öğrenci olan Makoto Konno’dur. Makoto, en yakın arkadaşları olan Koseku ve Chiaki ile takılan kendi halinde erkeksi bir kızdır. Özellikle beysbol oynamayı çok seviyor. Yakın arkadaşları da erkek olunca bolca beysbol oynama imkanı da bulabiliyor.

The Girl Who Leapt Through Time

Kötü geçen bir gün sonrasında okuldan çıkıp her zaman ki gibi bisikletine binip eve dönerken birden sıra dışı bir olay gerçekleşir. Makoto’nun bisikletinin freni patlar ve tren yoluna doğru hızlıca sürüklenir. Tren yoluna girdiğinde ise ölmesi gereken Makoto enteresan bir şekilde hayattadır. Yaşadığı bu şokun etkisi ile koşarak olayları teyzesi Kanako’ya anlatmaya başlar. Kanako orijinal romanda ki ana karakterdir ve “cadı” lakabı ile anılır. Olanlara beklediğimiz kadar şaşırmayan Kanako, Makoto’ya bunun neden olabileceğini açıklar. Makoto her ne kadar şaşkınlığını üzerinden atamasa da yaptığı denemeler ile zamanla olayı çözmeye başlayacaktır. Her zıpladığında zamanda geriye gitmeye başlayan Makoto bu duruma alışır ve sürekli bunu kullanarak kötü şeyleri düzeltmeye başlar. Lakin bu eylemi farkında olmasa da başka insanlara zarar vermekte ve onları kırmasına sebep olmaktadır. Zamanın akışında değiştirdiği her şey ona daha farklı şekilde geri dönecek ve değiştirdiği gelecek pişmanlıkları ve sorunları da beraberinde getirecektir.

Zaman yolculuğunu konu alan hemen hemen her filmde olduğu gibi bu animede de bazı mantık hataları yok değildi lakin konunun işleyişi o kadar içten ve başarılıydı ki bu mantık hataları sizi çok rahatsız etmiyor. Dram ise tam dozunda verilmiş. Ne seyirciyi dramla boğuyor ne de duygusuz bırakıyor.

The Girl Who Leapt Through Time

Karakterleriyle de uzunca süre seyircide iz bırakmayacak olsa da anında sempati kazandırıyor.  Makoto’nun sevimli aşk hikayesi ile de etkileyiciliğini arttırıyor.

“Ne yaparsanız yapın zamanı (kaderi) değiştiremezsiniz ve zaman hiç kimseyi beklemez” mesajı da etkileyici bir şekilde sunuluyor.

Çizimlerine gelecek olursak kesinlikle harika olduklarını belirtmek isterim. Günümüz buram buram CGI kokan soğuk animelerinden tamamen uzak, daha gerçekçi ve sevimli çizimlere sahip. Anime toplam 100 dakika sürüyor ve 100 dakika boyunca seyirciyi sıkmadan, samimi havası ile etkiliyor. Anime final sahnesi ile de seyirciyi tatmin etmeyi başarıyor.

İzlemeye başlamadan önce konusunu okuduğumda her ne kadar konu olarak farklı olsalar da 2016 yılının en iyi animesi diyebileceğim Boku dake ga Inai Machi’yi de aklıma getirdiğini belirtmeliyim. Her iki animede özellikle fantastik – dram severlerin kesinlikle hoşlanacağı türden yapımlar.

Ayrıca anime birçok dalda ödülde kazanmış. Ödüllerinden bazıları: En İyi Animasyon Ödülü, Yılın Animasyonu Ödülü, Yönetmen Ödülü, En İyi Orijinal Hikâye/Eser Ödülü, Karakter Tasarım Ödülü’dür.

Fantastik, bilimkurgu ve dram severlerin kesinlikle izlemesi gereken bir anime The Girl Who Leapt Through Time. Özellikle insanın içini ısıtan anlatımı ile kesinlikle anime severlerin izlemesini öneririm.

*Bu yazı Japon sineması e-dergisinin 8.sayısında yayınlanmıştır. Dergiyi okumak için tıklayınız.

1 YORUM

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz