the Gazette ガゼット

0
69

the Gazette ガゼット

Başta Japonya olmak üzere dünyanın pek çok yerinde fan kitlesine sahip olan visual kei grubu the GazettE, 10 Mart 2002’de kuruldu. Peki nedir bu visual kei? Sahne performansı,makyaj ve kostümlerinin diğer gruplara göre daha ön planda olduğu, X Japan’ın başlattığı Japonya’da ortaya çıkmış bir müzik akımı.

Grubun üyeleri ilk başta Ruki,Reita,Yune ve Uruha’ydı. Ancak daha sonra gruba Aoi ve aralarında çıkan bir anlaşmazlıktan ötürü gruptan ayrılan Yune’nin yerine Mareydi†Creia üyesi olan  Kai katıldı ve grup bugünkü halini aldı. Ayrıca grubun liderini pek çok kişi Ruki sansa da lider gruba sonradan dahil olan üye Kai’dir. Ve Kai’nin gruba dahil olması Ruki sayesinde olur.

Kai’nin gruba katılmasıyla ilgili olarak Reita:  “Grup kurulduktan bir sene kadar sonra bir gün bateristiniz gruptan ayrılmak istediğini söyledi. Çünkü onun bizim gibi profesyonel olmak gibi bir amacı yokmuş. Bunun karşısında hiçbirimiz onu vazgeçirecek bir söz bulamadık. İşte Kai’yi o zaman bulduk. Ve bir süreliğine gruba katılmasını teklif ettik. Ve bu bir konserden tam bir gün önce oldu. Ve çok komik geliyor kulağa ama, “Yarın bir konsrimiz var, neden bugün grubumuza katılmıyorsun?” dedim. “Eğer üç şarkıyı hatırlayabilirsen bile yeter.” Ve bu da beşimizin nasıl alenen bir araya geldiğinin hikayesi”. diyor.

Grubun vokalisti olan Ruki’nin sesini Uruha keşfetmiş. Başta kurdukları grubun bateristiyken Uruha, Ruki’nin vokalist olmasını önermiş. Ruki: 「Uruha benim vokalist olmamı önerdi. Müziğin üstüne bir şarkı söyledim. Uruha da ‘Fena değil.’ dedi. 」

Fanlarını ”Sixth Gun” olarak adlandıran grubun vokalisti Ruki, bu ismin ”Nameless Liberty Six Guns’‘ isimli turlarından geldiğini, beş silahın grubun üyeleri olduğunu ve altncı silahın da fanlarının olduğunu söylemiştir.

Grubun ilk maxi single’ları olan ”Wakermichi” yayınladıktan sonra “Kichiku Kyoushi (32sai Dokushin) no Nousatsu Kouza” yayınladı ve kısa bir süre sonra da PS Company’ile sözleşme imzaladılar ki bu şirket bünyesinde önemli sanatçıları barındırıyordu. 2005 yılında yayınlanan single’ları “Cassis” ile büyük bir başarı elde ettiler ve 2006 yılında yayınlanan single’ları  Filth in the Beauty ile de ilk büyük çıkışlarını yaptılar. Daha sonraki çalışmaları ile de dünya çapında bir hayran kitlesine ulaştılar. 2006 yılında Almanya’da her biri yaklaşık 800 seyirci barındıran iki konser verdiler. Daha sonra diğer bir stüdyo albümleri olan “Stacked Rubbish”i piyasaya sürdüler ve bunun getirdiği başarıyla Avrupa turu yaptılar. Yakaladıkları büyük başarılar ardından çalışmalarına hız kesmeden devam ettiler ve günümüze kadar 8 albüm, 24 single ve 6 EPs çıkardılar. Son albümleri DOGMA, Project Dark Age adı altında geçtiğimiz sene Ağustos yılında çıktı ve sonrasında yine aynı proje adı altında Ugly ve Undying singlelarını piyasaya çıkardılar. Ama tabii bu arada da sahnelerden uzak kalmadılar. Meguro’da ilk kez sahneye çıktıkları live house’dan sonra, Makuhari Messe, Yokohama ve Saitama Super Arena gibi birçok yerde sahne aldılar ve kariyerlerinin bu konudaki zirveleri olan ve dünyaca ünlü birçok grubun konserler verdiği Tokyo Dome’da da 2010 yılında performans sergilediler.

Ama the GazettE sadece müzik alanında çalışmalar yapan bir grup değil. Grubun orijinal markası Black Moral her sene birden fazla koleksiyon çıkarıyor ve tasarımlar bütün üyelerin ürünü olmakla beraber büyük bir çoğunluğunu Ruki tasarlıyor. Bunun dışında Aoi Taujan, Reita Snaked Lows adlı takı markalarıyla ortak tasarımlar yapıyor. Ayrıca grup, resmi fan clubları olan ‘Heresy’ üyeleri için üç ayda bir, yani senede dört sayı, Garish Room dergisi çıkarmakla birlikte, Rock and Read, Neo Genesis, Fool’s Mate, Arena 37°C, Massive gibi dergilerin kapaklarında sıkça yer edinip birçok röportaj da vermiştir.

Ek bir bilgi olarak, grubun vokalisti Ruki, Vital Material adlı doğal vücut bakım ürünleri üreten bir marka çıkarmasına rağmen, bu işe başlamasının üstünden çok uzun bir zaman geçmeden bu markayla olan bağlarını bazı anlaşmazlıklar yüzünden kopardığını ve artık markayla hiçbir ilgisi olmadığını Twitter aracılığıyla biridirmişti.

the Gazette ガゼット

Grup hakkında verdiğimiz genel bilgiden sonra şimdi üyeleri tek tek tanıyabiliriz.

Ruki:

Vokalist

Doğum tarihi: 1 Şubat 1982

Gerçek Adı:  Takanori Matsumoto (孝典松本 )

Kan grubu: B

Eski grupları: Mikoto, Ma’die Kusse, Kar+te=zyAnose

Visual Kei ile tanışması, ağabeyinin bundan pek haberi olmasa da onun sayesinde olmuştur. Vakti zamanında, Ruki daha 4. sınıftayken, Ruki’nin ağabeyi Visual Kei’nin kurucusu olan X-Japan grubunun CDlerini dinlermiş. Ruki de ağabeyi evde yokken gizlice odasına girip onun CDlerini oynatırmış. Sahneye ilk kez ortaokuldan mezun olduğu seneki kutlamalarda çıkmış. Kimin ne çalacağına taş kağıt makasla karar verilmiş ve Ruki’ye bateri çıkmış. Sonrasında bateride o kadar da kötü olmadığını düşünerek bateri çalmaya devam etmiş.

Ortaokuldayken manga-ka olmak istiyormuş. Ama ortaokulu bitirip liseye geçeceği zaman bir heykeltraş olmayı düşündüğü için (sonra dövme sanatçısı olarak yine fikrini değiştirmiş) sanat üzerine eğitim veren bir lisenin sınavlarına kaydolmuş ancak gerekli belgeleri zamanında götürmediği için o okula girememiş. Yaşadığı şehirde güzel sanatlar üstüne eğitim veren geriye tek bir okul kalıyormuş ki o da belalı tipler barındıran, haberlerde adını duyuran şehrin en kötü okullarından biriymiş. Sanat üstüne eğitim almak istediği için o okula kaydolup görsel sanatlar bölümünde eğitim almaya başlamış. Bu lisede arkadaşlarıyla gayriresmi ilk grubu olan Kusarigama’yı (鎖鎌) kurmuş. Ancak son sınıfta okuluna yakın bir tren istasyonunda sigara içerken yakalanınca okuldan uzaklaştırılmış. Bunu ailesine söyleyememiş ve evi terk etmiş.

Evi terk ettikten sonra resmen müzik kariyerine atıldı ve resmen  Mikoto (魅琴) adlı grupta yer alıp sahnelere çıktı. Sonrasında Ma’die Kusse ve Kar+te=zyAnose gruplarında yer aldı. En son Uruha, Aoi, Yune ve Reita ile the GazettE grubunu kurdu.

Reita:

Basçı

Doğum tarihi: 27 Mayıs 1981

Gerçek adı: Suzuki Akira (鈴木晃)

Kan grubu: A

Eski grupları: Karasu, Ma’die Kusse, Kar+te=zyAnose

İlk part time işi ise bir ekmek fırınında krema hazırlamakmış.

Beş yaşındayken annesi ve babası ayrıldı. Büyük babası, ablası ve annesiyle yaşamaya devam etti. Futbola ilgili bir çocuktu bu yüzden annesi ilkokul 2. sınıftayken onu bir futbol kursuna yazdırdı ve o kursta grubun gitaristlerinden biri olan Uruha ile tanıştı. Kursta pek konuşmamalarına rağmen ortaokulu aynı okulda okudular ve bu dönemde kaynaştılar. İlk kez ortaokul ikinci sınıfta bir akustik gitar aldı. Ancak üç gün sonra akustik gitarı zorlandığı ve çalamadığı için bıraktı. Sonra dört telli olduğu ve dinlediği şarkılarda sesini duymadığı için hata yapsa bile önemli olmayacağını bu yüzden bas gitar çalmanın kolay olacağını düşünerek bir bas gitar aldı. İlk kez orta okulda Uruha ile beraber okullarındaki Bunkai (kültür) festivalinde sahneye çıkmış.Okuduğu meslek lisesinden mezun olduktan sonra Uruha ile birlikte Karasu grubunda çalmaya başladılar. Ve daha sonra Ruki ile tanışınca beraber farklı gruplarda yer alarak en son the GazettE’i kurdular.

Reita ile ilgili en çok merak edilen şeylerden biri burnunu kapaması. Bu konuda Arena 37° dergisine verdiği röportajda sahneye yüzü tamamen açık bir şekilde çıkmaktan rahatsız olduğunu utandığını ve bu yüzden de yüzünün bir kısmını örtmek istediğini söylüyor. Başta sadece tek gözünü kapamayı planlarken sağ gözü dışında tüm yüzünü kapıyor. Ancak the GazettE’den sonra sadece burnunu kapadı. Aynı zamanda başka bir röportajında da burnunu oldu olası sevmediğini söylüyor.

the Gazette ガゼット

AOİ ~

Gitarist

Gerçek adı: Yuu Shiroyama (優城山)

Doğum tarihi: 20 Ocak 1979

Kan grubu: A

Eski grupları: Mervilles, Artia

İlk part time işi: Günlük 300¥’e istiridye temizlemek.

Kendisi grubun en huysuz ve… Gerek dışarıda dolaşırken yakışıklı biri gördüğünü sanıp aslında o kişinin kendisinin mağaza vitrinindeki yansıması olduğunu söyleyen tweetleriyle, gerek vücuduzda en çekici bulduğunuz kısım neresi sorusuna her yerim deyişiyle en egoist kişiliği olarak bilinir.

Müziğe olan ilgisi 6. sınıfta, kendinden 6 yaş büyük ağabeyi ve arkadaşlarının, evlerinin bodrumunda müzik yapmalarından etkilenerek başladı. Gitar çalmaya ise ağabeyinin okuldan çaldığını düşündüğünü gitarıyla başladı. Sonraki sene ağabeyi üniversiteyi bitirmiş ve iş için şehir dışına taşınacağındam, Aoi ağabeyinden giderken gitarını kendine bırakmasını istedi. Ağabeyi tamam deyip giderken gitarını yanında götürmesine rağmen uzun uğraşlar sonucu Aoi gitarı aldı. Bu arada biriktirdiği paralarla bir amfi almıştı. Ailesini Hambucker PU elektro gitar almaya ikna etmeye çalışırken bir yandan da klasik gitarla akor çalışmalarına devam etti ve o arada kendine bir elektro gitar almak için gazete dağıtım işinde çalıştı. Yıl başında otoshimada denen harçlığını aldıktan sonra istediği gitara kavuştu. Ortaokul 3’te arkadaşlarıyla ilk grubunu kurdu ama hiçbir faaliyet göstermediler. Bu süre sonunda Aoi sadece X-Japan’in Kurenai şarkısının girişin çalabiliyor haldeydi, çok bir gelişme kaydedememişti.

Ailesi üniversiteye gitmesine karar verdiğinde sınavlarına çalışmadan geçebileceği kolay bir bölüm seçti ve gitara odaklandı. Evlerinin bodrumunda, müziğe ilgisinin başlamasına sebep olan yerde, müzikle ilgilenen arkadaşlarıyla 5 kişilik bir grup oluşturarak çalmaya başladılar. İlk çalmaya çalıştıkları parça, bir dergide akor ve tablarını buldukları LUNA SEA’den TRUE BLOOD’dı.

Üniversitede okurken ailesine Tokyo’da bir müzik okuluna kaydolmak istediğini söylediyse de reddedildi, bunun üzerine okulunu iyice boşladı ve derslere girmek yerine arkadaşlarıyla geçirdi. Bu sürede gitar çalmaya devam etti ancak daha sonra arkadaşlarına zaman ayırmasına ve okuluna da engel olduğunu düşünerek “Bu gitara artık ihtiyacım yok” dedi ve gitar çalmayı bıraktı. Sonrasındaysa her şey bir gece televizyon izlerken oldu.

「Bir gece geç saatlerde bir night show izliyordum ve birden programa bir grup çıktı. “Bunların televizyona çıkacak nesi var ki? Çok zavallılar!” diye düşündüm. İçten içe hep profesyonel olmak istemiştim. Bu rahatsız hissetmekten çok öteydi… çok kıskanmıştım ve “Seviyeleri bu kadar düşük olmalarına rağmen televizyona mı çıkmışlar?” diye düşündüm. Sonra o an birden Tokyo’ya gitmek istedim. Onlardan daha iyisini yapabileceğimi düşündüm… Sadece küçük bir çanta ve gitarımı alarak bir gece otobüsüne atladım. 」

Gruba ilk katıldığı zaman büyük bir borca girerek aldığı EPS’nin MA serisinden bir gitar kullanıyormuş, sonrasında yine EPS’nin Forest modelini almış. Ayrıca the GazettE’e katıldığı ilk zamanlarda da o modeli kullanıyordu.

Artia grubuyla sahne aldığı bir livehouse’da, kendilerinden sonra bir grup daha çıkacaktı. O grup da Kar+te=zyAnose. Kendi grubu sahne alıp sahneden indikten sonra Reita, Ruki ve Uruha, Aoi’ye yeni kuracakları gruba katılmasını teklif ettiler. Böylece the GazettE ilk halini almış oldu.

Ruki: Sonra başka bir grupta Aoi-kun’u çalarken gördük. Grubun en iyisiydi. Onun da gruba katılmasını istedik. Aoi-kun da gruba katıldıktan sonra the GazettE doğdu!」

Şimdi ise gitarlarını almak için borca girdikleri EPS markası, Aoi ve Uruha’nın kullandıkları modellerin reklamlarını onların isimleriyle yapıyor. Ayrıca Aoi’nin, bir tasarımcıyla beraber yürüttüğü Taujan isimli bir takı markası var

Kai ~

Baterist ve Lider

Gerçek adı: Uke Yutaka (ウケ豊)

Doğum tarihi: 28 Ekim 1981

Kan grubu: B

Eski grupları: La’DeathopiA, Mareydi†Creia

İlk part time işi: Bir restoranda çalışıyormuş.

Kai, gruba eski baterist Yune yerine gelmiş ve sonra da kimsenin olmak istememesi üzerine grubun lider oluşmuştur. Kendisi sevimli mi sevimli, ve bir o kadar da unutkandır, turlarda cüzdanını, kimliğini gittiği live houselarda unutmuşluğu vardır. Ayrıca çok neşeli biridir, kendisiyle dalga geçilse veya kendne zorbalık edilse bile geleceğini çünkü bunun insanları mutlu edeceğini düşünüyor.

Ailesi jazz müzik tutkunuymuş ve annesi onu hep kendisiyle birlikte resitallere, konserlere ve dinletilere götürürmüş. Sonrasında ise bir süre caz piyano dersleri almış. Ama Kai’nin gözüne hep bateri takılırmış ve en sonunda annesine bateri çalmayı öğrenmek istediğini söylemiş. Annesi her ne kadar piyanoya devam etmesini istese de bateri çalmayı bilen bir arkadaşından Kai’nin bateri çalmayı öğrenmeye başlamasını sağlamış. .

Evinde bateri olmadığı için kızartma tavaları, tencereler ve hayali pedallarla alıştırmalar yaparmış. O zamanlara kadar hep bir futbolcu olmakmış hayali ancak okulda küçük bir gruba dahil olunca provalarda müzik ve bateri onu daha çok cezbetmiş ve bateri üstüne yoğunlaşmak istediği için lise 2. sınıfta okulu bırakmış.

Sonrasında ise La’DeathopiA, Mareydi†Creia gruplarında yer aldı. Ancak Mareydi†Creia dağıldı, bu gruptan sonra kendisi bir grup kurmak istemedi, onun yerine üye arayan bir gruba katılmanın daha iyi olacağını düşündü. the GazettE’in konserlerinden birinden sonra Ruki ile tanıştı ve birbirlerinin telefon numaralarını aldılar. Sonrasında haberleştiler ve Kai üyelere bateri çalışını sergiledikten sonra 1 Şubat 2003’te gruba katıldı.

the Gazette ガゼット

URUHA

Lead Gitarist

Gerçek adı: Kouyou Takashima (宏陽高島)

Doğum tarihi: 9 Haziran 1981

Kan grubu: 0

Eski grupları: Karasu, Ma’die Kusse, Kar+te=zyAnose

İlk part time işi: İlk kez, yaz tatilinde bir arkadaşının ailesinin çiçek dükkanında çalışmış.

Uruha, üç çocuklu bir evin en küçüğü ve tek oğlu. Bu yüzden de dediğine göre küçükken biraz şımartılmış. Reita’nın çocukluk arkadaşı. Onunla futbol kulübünde tanıştılar ve arkadaşlıkları ortaokulda güçlendi.

「…Başta aramız çok iyi değildi. Tanıştıktan sonra şans eseri birkaç kez konuşmuşluğumuz vardır, ama hiçbir yakınlığımız yoktu. Ortaokulda kaynaşmaya başladık.」

Ortaokuldayken Reita’dan ödünç aldığı CD ve DVDlerle Visual Kei ile tanıştı. Reita’dan aldığı ilk DVD’de LUNA SEA’nin ROISER klibini izlediğini ve çok havalı olduğunu düşündüğünü söylüyor. Gitarlara olan ilgisi ise LUNA SEA’nin gitaristi olan Sugizo’yu görünce başladı. Sonrasında bir gitar aldı ve dinlediği şarkıları çalmaya çalıştı. Sahneye ilk kez Reita ile beraber okullarındaki Bunkasai festivalinde çıktı. Bu süre boyunca kendini gitarda geliştirdi

Lise 2. sınıftayken çalıştığı manavın yakınlarında muhabbet ettiği bir çocuk elinde çaldığı parçaları kaydedip dinleyebilmek için gerekli aletlerin olduğu söyledi ve sonra bunları Uruha’ya verdi. Böylece Uruha ilk kez kendi ve arkadaşlarıyla çaldığı parçaları kaydetti ve dinledi. Liseden sonra Reita ile Karasu grubunda çaldı. Daha sonra Ruki ile karşılaştılar ve onunla beraber bir grup kurdular. Beraber yeni bir grup kuracakları zaman Uruha, Ruki’ye solist olmasını teklif etti ve belki de böylece the GazettE’in bugünkü the GazettE olmasını sağladı.

Yazarlar: Setenay&Hikaru

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz