The Fin.

1
57

The Fin.

“Japonya’da bu tür bir müzik yapmak, başkalarının fikirleri gibi endişelenmemize neden olan, bizi karamsarlığa düşürebilecek her şey bizden uzaklaşmış gibi artık. Biz aslında bir duvarı yıktık ve şuan istediğimiz her şeyi yapabilirmişiz gibi hissediyorum.”

diyor grubun vokali Yuto Uchino.

2010 yılında Kobe şehrinde kurulan The Fin., vokal ve klavyede Yuto Uchino, gitarda Ryosuke Odagaki, bass gitarda Takayasu Taguchi ve davulda Kaoru Nakazawa dörtlüsünden oluşuyor. İndie pop-shoegaze olarak değerlendirebiliriz müziklerini. İlk parçalarını Soundcloud, Band’s Buzz, Bandcamp gibi siteler üzerinden paylaşan grup bu yolla sağlam bir dinleyici kitlesi elde etti. Sadece bununla kalmadı tabi. Bu sayede kendi kendilerine çıkardıkları ilk EP’leri Glowing Red on the Shore” 2000 adet satınca, Japon plak şirketi “Hip Land Music” hemen olaya dahil oldu ve EP’yi ulusal alan da satışa çıkardı. Ama bu kadar mı? Cevap hayır…

Durum öyle bir hal aldı ki internet üzerinden yayınladıkları şarkıları yayıldıkça yayıldı. Dünya çapında dinleyici kitlesi edindiler. Vokal Uchino’ya göre yöresel grupların seslerini duyurabilmesi adına en akıllıca strateji eserlerini bu mecralardan yayınlamaktı ve haklı çıktı..

2010’da ki çıkışlarından bu yana iki single, dört EP çıkardı ve 2014 yılında en nihayetinde ilk albümleri Days With Uncertainty, zaten kemikleşmiş bir dinleyici kitlesi olan grubun yeni kulaklara da misafir olmasını sağladı. Zira şuan Japonya’da verdikleri konserlerden daha çok Avrupa ülkeleri ve Amerika’da konserler veriyorlar

Peki neden şarkı sözleri Japonca değil? Bunu vokal Uchino açıklıyor. “En başlarda gerçekten sözleri Japonca yazmaya çok uğraştım. Ama kötü bir deneyimdi. Kelimeler, kafiyeler uyumsuz oldu. Yazmak, söylemek istediklerimi söyleyemedim. Daha sonra sözleri İngilizceye uyarladım. Sanki melodiler ve kelimeler kendi kendine bir araya geldi.”

Lafı çok uzatmaya gerek yok. Her ne kadar farklı bir kulvarda olsalarda, grubun şarkı sözlerinin Japonya’nın şehir bunalımını, kaotik havasını yansıttığı ve bunu İndie müziğe başarıyla uyarladıkları aşikar.

Çok okuduk biraz dinleyelim derseniz, grubun en ünlü parçası;

Ee nereden takip edebiliriz derseniz;

Web : http://www.thefin.jp/

Bandcamp: https://thefin6672.bandcamp.com/

Twitter: https://twitter.com/_thefin

Facebook: https://www.facebook.com/ThefinMusic/

Keyifli dinlemeler…

Yazar: Songül Soysal

1 YORUM

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz