The Battleship Island

0
76

The Battleship Island

Film, Japon sömürge döneminde, yaklaşık 400 Korelinin kömür madenlerinde çalıştırmak amacıyla “Battleship Island (“Hashima Island”)” adlı bir savaş gemisi ile zorla götürülmesini ve gemidekilerin özgürlük için mücadele etmesini anlatmaktadır.

Japonya’nın Çin’i ve Kore’yi işgalini anlatan filmler yakın dönemde artmakta. Ip Usta’nın hayatını ele alan bir filmde işgalin psikolojik ve sosyal etkilerini Çin halkı gözüyle görmüş Ip Usta’nın onur mücadelesinde zaferiyle sevinmiştik. Gun Ham Do’da  Koreliler kendi acılarını beyaz perdeye aktarırken şu ana dek Japonların kabul etmediği acı gerçeği dünyaya duyurmayısağlamışlar.

Baş kahramanımız çapkın müzisyen ve orkestra lideri Lee Kang Uk ve kızı Soke’nin yaşam mücadelesine tanık oluyoruz. Kore’de bir bakan eşiyle görülünce canını zor kurtaran Lee Kang kendisini aldatan polis müdürünün telkiniyle orkestra arkadaşlarını da alarak Japonya’da bir fabrikada çalışmak için gemiyle yola çıkar. Gemi kömür madeni barındıran  küçük bir adayaHashima’ya girdiğinde konuşkanlığını, müzik yeteneğini ve insani ilişkilerdeki yeteneklerini kullanan Lee, kendisinden koparılan kızına kavuşup esaretten kurtulmaya çalışır. Japonlardan   daha zalim olan Korelileri, satılan liderleri ve özgürlük mücadelesini işçi sömürüsünü izlerken Japonların Nagazaki ve Hiroşima’ya bomba atılana dek savaş suçu işlediklerine çok da masum olmadıklarına üzülerek tanıklık edeceksiniz.

The Battleship Island

Karanlık sırlarla dolu bir ada hikayesine ortak olup taraf olmak isterseniz harika bir macera bekliyor.

Film dönemin özelliklerini, yaşayışını başarılı bir şekilde anlatmış. Seçilen müzikler, duraklamalar, yakın çekimler yerli yerinde kullanılmış. Abartısız duygu ve olay akışı sağlanmış. Batı müziği kadar Japon ve Kore ezgilerine de hakim.  Savaş, patlama sahneleri gerçekçi olmuş. Hatalı bir çekim, mantık hatası olumsuz eleştirilecek bir yan göremedim. Küçük kızın oyunculuğu yetişkinler kadar harika. Eğer bir Nazi zulmü anlatılmış Yahudi katliamı aktarılmış olsaydı Oscar’ı alırdı diyebiliriz.

Gun-ham-do   The Battleship Island

Yönetmen: Seung-wan Ryoo

Oyuncular: Jung-hyun Lee, Jung-min Hwang, Su-an Kim

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz