Tanabata | Japonya’daki En Romantik Gece

0
53

Tanabata | Japonya'daki En Romantik Gece

Tanabata, genellikle 7 Temmuz’da kutlanan Japonya’nın en ünlü yaz festivallerinden biridir, kelimenin tam anlamıyla “yedinci gece” anlamına gelir. Yıldız Festivali olarak bilinen Çin’den gelen birçok Japon festivallerinden biridir ve 700’lerden beri Japonya’da kutlanmaktadır.

Tanabata’nın kökenleri hakkında birkaç varyasyon olmasına rağmen, hepsi sadece her yıl bir gece birlikte olmak için Samanyolu’nu geçmesi gereken iki sevgili etrafında dönüyor.

Tanabata | Japonya'daki En Romantik Gece

Ebedi Sevgi ve Sabır Efsanesi

Efsaneye göre, Orihime ve Hikoboshi (sığır çobanı), gerçekten ve çılgınca, birbirine derinden aşık oldular ve sonunda evlendiler. Ancak, akıllarında tek şey olan aşk, dikkatlerini işten diğerine kaydırdı, onları – başkalarının gözünde – tembel ve isteksiz hale getirdi. Diğer önemli işleri ihmal ettiklerinden dolayı öfkeli olan göklerin kralı Orihime’nin babası, onları Samanyolu’nun karşı taraflarına göndererek ayırdı. Orihime Vega yıldızı ve Hikoboshi Altair yıldızı oldu.

Kalbi kırık Orihime kalbini gece gündüz ağlattı; bu, babasının umduğu gibi onu tekrar yoluna sokmada pek yardımcı olmadı. Orihime’nin gözyaşlarından etkilenen kral, çiftin yılda sadece bir kez, 7 Temmuz’da buluşmasına izin vermeyi kabul etti. Ve Tanabata böyle doğdu.

Tanabata Kutlamalar ve Festivaller

Japonlar Tanabata’yı renkli kağıt parçaları olan tanzaku üzerine yazarak ve bambu ağacı dallarına asarak 7 Temmuz civarında kutlarlar. Tanabata Temmuz başında dönerken, festival Japonya’nın en büyük (ve en güzel) Tanabata kutlamaları olarak kabul edilen aşağıdaki festivallerden bazıları da dahil olmak üzere Japonya’nın bazı bölgelerinde Temmuz sonu veya Ağustos başında kutlanır.

Tanabata | Japonya'daki En Romantik Gece

1. Sendai Tanabata Festivali (Miyagi)

Ağustos ayının başında üç gün boyunca kutlanan bu Sendai Tanabata Festivali, gündüz ve gece boyunca çeşitli etkinliklere sahiptir ve belki de Japonya’daki en ünlü yaz festivalidir. Her yıl, yaklaşık iki milyon turist, Sendai İstasyonu’ndan başlayarak alışveriş çarşısına asılan binlerce dilek ve güzel dekorasyonu görmek için akın ediyor. Japonya’yı en parlak ve en canlı şekilde deneyimlemek için muhteşem bir manzara ve harika bir fırsat!

Tarih: Ağustos başı.

Tanabata | Japonya'daki En Romantik Gece

2. Shonan Hiratsuka Tanabata Festivali (Kanagawa)

Temmuz başında gerçekleşen Shonan Hiratsuka Tanabata Festivali, II. Dünya Savaşı’ndan sonra bölgeyi canlandırmak için başlatıldı. JR Hiratsuka İstasyonu çevresindeki alışveriş salonunu, bazıları 50 metreden yüksek olan 500’den fazla dekorasyon çeşidi süslüyor. Geçit törenleri, sokak performansları, bazen dinozorlar ve motor gösterileri de…üç gün boyunca kalabalıkları en iyi şekilde eğlendiriyor.

Tarih: Temmuz başı.

Tanabata | Japonya'daki En Romantik Gece

3. Anjo Tanabata Festivali (Aichi)

Popüler ve pitoresk Anjo Tanabata Festivali, Japonya’daki bu festival konseptinde dekore edilmiş en uzun sokaklardan birine sahiptir ve ayrıca 2013 yılında dünyadaki bambu dallarındaki en fazla sayıda “bir dilek tut” kağıtlarının rekorunu kırdığı bilinmektedir. Etkinlik, katılımcıların isteklerini kağıt kayış yerine bir balonun üzerine yazıp aynı anda havada bıraktığı “bir dilek tut” balon bültenidir. Şüphe yok, bu Japonya’da göreceğiniz en güzel ve romantik yaz etkinliklerinden biri!

Tarih: Ağustos başı.

Tanabata | Japonya'daki En Romantik Gece

4. Tanabata Fener Festivali (Yamaguchi)

Muromachi döneminden (1336-1573) kaynaklanan yaz gecesi Tanabata Fener Festivali, 100.000’den fazla kağıt feneri aydınlatarak hayal edebileceğiniz en romantik gecelerden birini yaratır. Her yıl 6 ve 7 Ağustos tarihlerinde düzenlenen festival akşamları tezahürat eşliğinde akşamları bol miktarda yiyecek tezgahı bulacaksınız.

Tarih: 7-8 Ağustos

Tanabata | Japonya'daki En Romantik Gece

5. Kyo no Tanabata (Kyoto)

Birçok yerde düzenlenmesine rağmen, çoğu insan güzel dekore edilmiş bambu dalları, aydınlatılmış sokaklar ve çeşitli Tanabata’dan ilham alan sergilerle karakterize edilen Horikawa ve Kamogawa noktaları için bu festivali ziyaret edecek. Hirokawa güzel bir şekilde aydınlatılan Samanyolu esintili bir tünele sahipken, Kamogawa sahasında ziyaretçiler nehir boyunca oturabilir ve geleneksel Kyoto işçiliği kullanılarak oluşturulan rüzgar çanlarının muhteşem manzarasının tadını çıkarabilirler. Kyo no Tanabata Festivali Ağustos başında Horikawa ve Kamogawa bölgelerinde, biraz daha uzun süre Nijo Kalesi’nde düzenleniyor.

Tarih: Ağustos başı.


Kaynak: SavyTokyo
Yazar: Shizuka Sakamoto

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz