佐藤 健 | Takeru Satoh

0
66

佐藤 健 | Takeru Satoh

Takeru Satoh 21 Mart 1989 Saitama doğumlu Japon aktördür. Bir kız kardeşi bulunan aktörün ailesi ortaokuldayken boşanmıştır. Koç burcu olan Takeru’nun akıl oyunu olan Othello, rubik küp ve satranç favori oyunlarındandır. One OK Rock’un solisti Taka ile yakın arkadaştır. Ruruoini Kenshin’de beraber rol aldığı Kamiki Ryunosuke tarafından pek bir sevilir.

Lisedeyken Harajuku’da Amuse Inc ajansı tarafından keşfedilen Takeru, ilk çıkışını 2006’da yapmıştır. Aktörün ilk draması Toru Kouno rolüyle yer aldığı Princess Princess D’dir. Aynı isimli mangadan uyarlanan yapımda kendisini cross-dress aksiyonları içinde yani kadın kıyafetleriyle görüyoruz. Efsane bir seri diyemeyiz ancak sıkı bir takipçisiyseniz, izlemişsinizdir muhakkak. 2007 yılında konuk sanatçı olarak Shinigami no Ballad (Kentarō Ishihara) ‘a konuk oldu ve Kamen Rider dizisinin on yedinci bölümünde Ryotaro Nogami olarak popülerlik kazandı. Kamen Rider’taki başarısı ve artan popülaritesini takiben 2008’de TBS’nin Rookies dramasında Yuya Okada karakteri ile yer aldı. Beysbol temalı yapımda Satoh, yalnızca küçük bir destekleyici rol oynamış olsa bile, Rookies rolünü koparma rolü olarak görür. Bunun nedeni, Rookies’in yer aldığı diğer yapımlara göre daha büyük bir kitleye ulaşmasıydı, çünkü drama prime timeda televizyonda gösterildi. Satoh, Rookies’in özel bölümünde de yer aldı ve 2009 yazında live-action yapımında  rol aldı. Satoh, Ekim 2008’de Kamen Rider Den-O’nun üçüncü filminde Ryotaro (Den-O) rolünü tekrarladı. Bu, Satoh’un son Ryotaro oynadığı dönemde oldu. Aynı ay boyunca, aynı adı taşıyan manga üzerine kurulu olan Bloody Monday adlı dizide rol aldı. Dizede ana karakter Fujimaru Takagi’nin en iyi arkadaşı Otoya Kujo karakterini canlandırdı. Yapımdaki Haruma Miura gerçek hayatta en yakın arkadaşlarından biridir.

佐藤 健 | Takeru Satoh

2009’da Mei-chan no Shitsuji dizisinde Kento Shibata karakterini canlandırdı. Dizide uşak okulu olan  St. Lucia Girls’ Academy’ye  Mei Shinonome’ye yakın olmak için katılır. Seride neşeli, tez canlı bir karaktere bürünen Takeru keyifli biz izlenim sunar. Bu yapımda henüz kalfalık dönemindeymiş gibi düşünebilirsiniz. Ayrıca izlemesi gayet keyifli bir seridir. Kesinlikle tavsiye ederim. Buradaki rolü de fanları tarafından favorilenmiştir. Yine aynı yılda Goemon filminde rol aldı ve ayrıca TV şovlarında Mr.Brain, True Horror Stories ve MW Dai-0-sho‘ya konuk oldu. 2010 yılında ilk Taiga tiyatrosu Ryōmaden‘de Okada Izō’yu oynadı.

佐藤 健 | Takeru Satoh

Haziran 2011’de büyük müjde geldi ve efsane serilerden Rurouni Kenshin’in başrolünde yer alacağı doğrulandı. Bana göre Takeru’nun tam anlamıyla popülerliğini kazanıp yükseldiği zaman Rurouni Kenshin’den sonra olmuştur. Oradaki oyunculuğu -Japonya genelinde konuşuyorum- parmak ısırtan ve hayret ettiren türdendi. Hayran kitlesini bu yapımdan sonra daha da arttırmış ve oynadığı yapımların kalite ve içeriği bundan sonra şekillenmiştir. Serinin güzelliği ve ana karakterin tavır tutumları bir kişide bu kadar iyi toplanabilir ve yansıtılabilirdi. Takeru’dan br başkasının da bu rolün altından bu kadar iyi kalkacağını düşünmüyorum zaten. Takeru’ya hayranlığımla eş zamanlı olarak benim için de bu yapım hayranlığıma ivme kazandıran bir yapımdır.

Kenshin’den sonra Takeru,  Shakespeare’in klasiklerinden Romeo ve Juliet’te rol almıştır.  Daha sonraki projesi Tonbi, Shigematsu Kiyoshi‘nin romanına dayanan bir drama dizisiydi. Daha sonra Real adlı bir bilim kurgu gizemi filmi olan Kiyoshi Kurosawa’nın yönettiği yapımda yer aldı. Bunların yanı sıra Liar and His Lover adlı manga Kanojo wa Uso o Aishisugiteru üzerine kurulu live-aciton filmi oynadı. Liar and His Lover yapımı benim için Takeru’da ikinci bir dönüm noktası oldu. Ve yine bana göre kariyerinin ikinci sektirmesini de bu filmle yapmıştır. Buradaki oyunculuğuna ve ana karakterle bütünleşmesine hayran kaldığımı belirtmek isterim. Keyifle ve kalp fışkıran gözlerle izlediğim yapımlarından birisiydi. 2010 yılında rol aldığı Saigo no Kizuna: Okinawa Hikisakareta Kyodai adlı dizide asker rolünde gördüğümüz Takeru’nun hayran bıraktırdığı yapımlardan birisidir. Serinin savaş sahneleri oldukça etkili ve sizi biraz ağlatacak türdendir.

佐藤 健 | Takeru Satoh

2014’te Satoh, Fuji TV’nin Bitter Blood‘da çaylak dedektif rolünde oynadı. Bu diziyle ilgili  yazım da mevcuttur. Bu da beğendiğim yapımlarından bir tanesiydi. İçerdiği konu, aile, baba-oğul ilişkisi bağlamında mesajlar olarak değerli bir yapımdır. Oyunculuğuna yine söylenecek bir söz yok.

Her ikisi de 2014 yılında serbest bırakılan Rurouni Kenshin live-aciton serisi Kyoto Inferno‘nun ve Legend Ends‘in iki kısa filminde Himura Kenshin rolünü tekrarladı. Rurouni Kenshin manga yazarı Nobuhiro Watsuki Sato’yu ideal aktör olarak tanımladı. Rurouni Kenshin’de Takeru’nun  yanısıra Emi Takei, Munetaka Aoki ve yönetmen Keishi Otomo da 7 Ağustos 2014’te Makati Şehri konseyi tarafından Filipinlere “Kültürel Dostluk Büyükelçisi” olarak atandı.

2015 yılında kendisini Bakuman live-action yapımında görüyoruz. Ana karakteri Moritaka Mashiro canlandıran Takeru, her zamanki gibi bu yapımda da oyunculuğunu konuşturmuştur. Yine aynı yılda kendsisini TBS’nin dizisi The Emperor’s Cookta buluyoruz. Tokuzo Akiyama adında hiçbir bir baltaya sap olamayan ancak finalde bir hedef bulup ona ulaşan ve imparatorun aşçısı olan bir karakteri canlandırıyor. Bu yapımda beni şaşırtan kendisinin 16 yaşında bir genci canlandırması olmuştu. Canlandıramaz mı ne var bunda diyebilirsiniz ancak 27 yaşında bir adamın böyle bir role oturması kolay bir şey değildir. Takdir edilesidir. Bu diziyle ilgili bir yazı yazacağım bu arada müjdesini vereyim 🙂 Velhasıl dizi genel içerik olarak Japon tarihinin bir dönemine ışık tutuyor ve milli değerleri yansıtıyor. İzlemeye değer bir yapımdır.

佐藤 健 | Takeru Satoh

2016 yapımı If Cats Disappeared From the World filminde Postacı/Şeytan rolünde görüyoruz kendisini. Filmde, kendisine kanser teşhisi konan bir postacıyı canlandırmaktadır. Kanser olduğunu öğrendikten sonra bu dünyadan ayrıldığımda beni kim özleyecek gibi düşüncelere kapılırken karşısında şeytan belirir(kendi görüntüsünde). Şeytanın ona bir teklifi vardır dünyadan bir şeyin tamamen silinmesine karşın ona hayatını bahşedecektir.  Hikaye her gün kaldırılan yeni şeylerle birbirini takip eden günlerde ilerliyor: telefonlardan sonra filmler, saatler ve nihayet kediler. Hikaye, kaldırılan eşyalar olmaksızın adamın ve arka planının dünyadaki farklılığı üzerine odaklanmaktadır. Ve finalde izleyici kendini sorgulamakla beraber aslında ana karakterin öldüğünde arkasından onu özleyeceklerin olduğunu ve ölüm acısının içerdiği güzellikleri fark etmesi ile son buluyor.

Aynı yılda kendisini Somebody adlı yapımda Takuto Ninomiya rolüyle görüyoruz. Beklenmiş bomba yapımlarından bir tanesi iddialı anime serilerinden biri olan Ajin live-action yapımıdır. Kendisini başrollerinde gördüğümüz filmi henüz izleme fırsatım olmadı ancak Takeru’nun oyunculuğunu göz önünde bulundurursak iyi bir yapım olduğunu düşünüyorum. 2017 yılında Hisashi Nakahara ve Mai Nakahara’nın otobiyografik kitabından uyarlanan yönetmenliğini  Takahisa Zeze’nin yaptığı The 8-Year Engagement filminde Hisashi karakterini canlandırmaktadır.

Nisan 2018’de yayınlanacak Inuyashiki mangasından uyarlanan aynı adlı live-action yapımını da dört gözle bekliyoruz.

佐藤 健 | Takeru Satoh

Takeru Satoh’yu ne kadar övsem azdır (kendi adıma konuşuyorum.) Bana göre günümüz Japon aktörlerinde ilk üçe koyacağım isimlerden bir tanesidir(bir diğeri de Kento Yamazaki’dir, pek severim :D). Bazen denk gelirse katıldığı programları izleyin; bir şeyleri yaparken ne kadar kararlı ve kazanma odaklı, başarı odaklı olduğunu görürsünüz. Bakışlarında ve faaliyetlerinde başaramayacağım hiç birşey yoku hissedersiniz. Bunu bu insan egoludur gibisinden vurgulamıyorum, gerçekten yetenekli biri olduğunu belirtmeye çalışıyorum. Bir laf vardır bir şeyi yapıyorsan en iyisi en layığı şeklinde yap diye. İşte Takeru Satoh’yu çekim başladığında, izlediğiniz yer aldığı yapımlarda bu şekilde görebilirsiniz. İlerleyen dönemlerde bir çok yapımda kendisini göreceğimize ve hayranlıkla izleyeceğime şüphe yok. Siz de markajınıza alın 🙂

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz