Sword Art Online Alicization | Tanrıyı Oynayan Faniler

0
149

Sword Art Online Alicization | Tanrıyı Oynayan FanilerHenüz lisedeydim, ergen zamanlarım yani, anime izlemeye yeni başlamışım. Başlangıcı da “One Piece” ile yapmışım. Bir yandan kendimi “One Piece” alemine, onun filmlerine, serisine, mangasına kaptırmışken, düğer yandan da farklı tatlar peşindeyim. O sıralarda Sword Art Online ile tanıştım. SAO izlemeye başladığım sıralar, bu animenin “TürkanimeTV” adlı internet sitesinde popüler olduğu zamanlardı ve henüz ilk sezonuydu. Sonrasında, yıllar içinde yeni sezonlar ve sinema filmi gibi projelerle devam etti bu anime. Benim bu on yıla yakın sürede izlemeyi tercih ettiğim animeler yaşımla paralel olarak değişiklik göstersede SAO izlemek her zaman hoş bir tat bıraktı damağımda. Ve bugün; bugün bu serinin üçüncü sezonu olan “Alicization” hakkında yazıyorum. Kendimce seriyi tanıtıp altına da birkaç not düşmek istiyorum.

Ancak öncelikle, bundan sonraki üç paragraf serinin yapım kısmı ile alakalı bazı bilgiler sunmaktadır. İlgilenmeyen arkadaşlar sıradaki üç paragrafı direkt olarak geçebilirler.

“Sword Art Online: Alicization”, “A-1 Pictures” stüdyosu tarafından üretilen fantastik, oyun, aksiyon, romantizm ve macera gibi türlere dahil edilen 24 bölümlük bir anime serisidir. Seriyi üreten “A-1 Pictures” stüdyosu aynı zamanda “Nanatsu no Taizai”, “Eromanga-sensei” ve “Fairy Tail”  gibi diğer sevilen animeleri de seyirci ile buluşturan bir hayal fabrikasıdır.

Serinin yönetmenliğini “Ono Manabu” üstlenmektedir.  Ono Manabu’nun yönetmenliğini üstlendiği diğer projeler arasında “Helsing”, “Full Metal Panic!” ve “A-Channel” gibi animeler sayılabilir. Alicization’ın senaryosu ise “Kizawa Yukito” tarafından kaleme alınmıştır. SAO’ya ait üç sezonun senaryosu da Kizawa Yukito tarafından yazılmıştır. Ayrıca “Nisekoi”, “Owarimonogatari” ve “Re:Creators” gibi animelerin senaryoları da yine bu kişiye aittir.

Sword Art Online Alicization | Tanrıyı Oynayan Faniler

Serinin ana karakterleri ise şu seiyuular tarafından seslendirilmiştir:

“Shimazaki Nobunaga (Eugeo)”, “Matsuoka Yoshitsugu (Krito)”, “Tomatsu Haruka (Asuna)” ve “Kayano Ai (Alice)”. Shimazaki Nobunaga Eugeo dışında “Kuroko no Basket” serisinden “Sakurai Ryou”, “Date A Live” serisinden “Itsuka Shidou” ve “Kiseijuu: Sei no Kakuritsu” serisinden “Izumi Shinichi” karakterlerini de seslendirmektedir.

“No Game No Life” serisinden “Sora”, “Mangaka-san to Assistant-san to The Animation” serisinden “Aito Yuuki” ve “Akame ga Kill!” serisinden “Lubbock” karakterleri ise Krito ile aynı sesi paylaşmakta ve Matsuoka Yoshitsugu tarafından seslendirilmektedirler.

Tomatsu Haruka ise Asuna dışında “To LOVE-ru” serisinden “Deviluke, Lala Satalin”, “Ano Hi Mita Hana no Namaewo Bokutachi wa Mada Shiranai” serisinden “Anjou Naruko” ve “Magi” serisinden “Morgiana” karakterlerine sesiyle hayat vermiştir.

Kayano Ai’nin ses verdiği bazı karakterler ise şöyledir: “Ano Hi Mita Hana no Namaewo Bokutachi wa Mada Shiranai” serisinden “Homma Meiko”, “Golden Time” serisinden “Hayashida Nana” ve “No Game No Life” serisinden “Shiro”.

Sword Art Online Alicization | Tanrıyı Oynayan Faniler

Alicization’ın konusu ise şu şekildedir;

Yıl Haziran 2026’dır. İlk sezonda zaten hikaye 2022 yılında başlamıştı ve ana karakterlerimiz Krito ve Asuna’nın da dahil olduğu 10 bin oyuncu “Sword Art Online” isimli bir sanal gerçeklik oyununun içinde mahsur kalmışlardı. 100 farklı seviye ve kattan oluşan SAO dünyasından çıkışın tek yolu ise 100. kata ulaşmaktı. Ancak şöyle önemli bir nokta vardı; oyunun içinde ölürsen gerçek dünyadaki bedenin de ölür. Sanal bir dünyada, bir rol yapma oyununun içinde, bu koşullar altında sıkışan oyuncular burada adeta yeni bir medeniyet ve bir düzen kurdular. Bu düzen içinde kimileri olanı kabullenip sıradan bir hayat yaşamaya, kimileri seviye canavarlarını yenerek katları çıkmaya, kimileri ise kanunsuza dönüşerek insanları öldürmeye başladı. İlk sezon içerisinde bu katiller grubunun birçok üyesi ortadan kaldırıldı ancak hepsi değil.

İkinci sezonda ise;

Bir oyuncu sanal gerçeklik oyunlarında oyuncuları öldürmeye başladı. Oyun içerisinde hedef alıp öldürdüğü oyuncular gerçek hayatta da yaşamlarını kaybediyordu. Bu katili araştırma görevi ise sanal gerçeklik ve oyunlar ile alakalı tecrübesi fazla olduğu için Krito’ya verildi. İkinci sezonda ki “Ölüm Silahı” olaylarının arkasında ise ilk sezondaki katil grubundan geriye kalanlar yer alıyordu.

Sword Art Online Alicization | Tanrıyı Oynayan Faniler

Üçüncü sezon, yani Alicization

Krito’nun yeni tür bir sanal gerçeklik ve dalış teknolojisini kullanması ve bir oyun içinde yer almasıyla başlıyor. Bu oyunda Krito, Alice ve Euego  adlı iki çocukluk arkadaşına sahip ve bir dağ köyünde yaşıyorlar. Bu oyun dünyası, insanların diyarı ve “Karanlık Bölge” olarak anılan canavarlar diyarından oluşuyor ve sıradağlar bu diyarları ayıran sınır görevi görüyor. Oyun fazlasıyla gerçekçi ve insanların oyuncu mu yoksa “NPC” yani sistemin yaratığı karakterler mi olduğunu anlamak çok güç. Krito, bu dağ köyünde anılar ediniyor ama oyundan çıktıktan sonra oyun içerisinde yaptığı hiçbir şeyi hatırlamıyor. Oyun dünyasında yaşanan her şey orada kalıyor. Krito, orada bir hayat yaşıyor ama oyundan çıkınca hepsi onun zihninden silinmiş oluyor. Devlet destekli bir firma olan “Rath”, “Underworld” adlı bu oyunun üreticisi ve temelde çok farklı bir amaç için çalışıyorlar.

Rath, bu yeni sanal gerçeklik teknolojisini kullanarak yapay zekayı üretmeye çalışıyor. Daha doğrusu, oyun dünyasındaki karakterlerden (NPC) gerçek anlamda ruhlar oluşturmak istiyor. Bu ruhlar daha sonrasında robot bedenlerin içine yerleştirilerek orduda insanların yerini alacaklar. En azından Rath’ın projesi bu yönde. Krito ise bu süreçte bir nevi denetçi olarak çalışıyor. Oyunun ve sistemin işlerliğini kontrol ediyor ancak Rath’ın asıl amacından bihaber.

Sword Art Online Alicization | Tanrıyı Oynayan Faniler

Krito bir yandan bu yarı zamanlı işte çalışırken, diğer yandan da “Gun Gale Online” gibi diğer sanal gerçeklik oyunlarında arkadaşları ile birlikte vakit geçiriyor ve gerçek dünyada da kariyer planları yapıyor. Krito’nun amacı, sanal gerçeklik teknolojisinde daha ileri olan ABD’ye gitmek ve bu konuda kendini çok daha fazla geliştirmek. Tabi Asuna’nın da kendisiyle birlikte gelmesini istiyor. Bu konuyu konuşarak sokakta yürüdükleri bir gün, Asuna ve Krito saldırıya uğruyorlar. Saldıran kişi, ikinci sezondaki “Ölüm Silahı” olaylarının sorumlularından birisi. Krito, Asuna’yı kurtarmaya çalışırken zehirli şırınga ile vuruluyor ama saldırganı da yaralamayı başarıyor. Sonrasında hastaneye kaldırılan ve ölümle pençeleşen Krito’nun imdadına “Rath” yetişiyor ve onu dalış cihazına bağlayıp ruhunu “Underworld” dünyasına yolluyorlar.

Oyunun içinde gözlerini açan Krito, kendini bir ormanda buluyor ve hafızası tam olarak yerinde olmadığı için neler olduğunu hatırlayamıyor. Ormanda biraz ilerledikten sonra büyük bir ağacın yanında Eugeo ile karşılaşıyor ancak her ikisi de birbirlerini tanımıyorlar. Yine de kısa zamanda tekrar yakın arkadaş olmayı başarıyorlar.

Sword Art Online Alicization | Tanrıyı Oynayan Faniler

“Underworld” dünyasında adına “Calling” denilen görevler var ve bir kişi aldığı görevi bitirene kadar başka bir şey yapamaz. Eugeo’nun görevi ise kasabayı gölgede bırakan ulu ağacı kesmek ancak bu görev 300 yıldır devam ediyor ve kuşaklar boyu farklı kişiler tarafından gerçekleştirilmiş ve ağacın sadece küçük bir kısmı kesilebilmiş.

Ağacı kesmek için balta kullanan Eugeo, Krito’dan kılıç dersleri alıyor ve ikili birlikte silah kullanma yeteneklerini geliştirerek ağacı kesmeyi başarıyorlar. Krito önceki oyun tecrübelerinden dolayı çok iyi bir kılıç ustası ve yeteneklerinin bir kısmını bu oyun içinde de kullanabiliyor. Ağacı kesmeye çalıştıkları sırada Krito kendi dünyasına bir dönüş yolu bulmaya çalışıyor ve yapılabilecek en iyi şeyin başkente gitmek olduğuna karar veriyor. Eugeo’nun da başkente gitmek için bir sebebi var.

Her ne kadar Krito hatırlamasada kanunu çiğneyip canavar diyarına geçtiği için çocukluk arkadaşları olan Alice küçükken başkente götürülmüştür ve Eugeo onu geri getirmek istemektedir. Böylelikle ikili kılıç ustası olmak ve Alice’i kurtarmak amacıyla başkente doğru bir yolculuğa çıkıyorlar. Sonunda Alice bulup bu dünyanın gerçeğiyle yüzleşecekleri bir yolculuğa.

“Underworld” dünyası sistem kontrol yeteneğini arttıran “Quinella” isimli bir “NPC” yani oyuncu olmayan bir karakter tarafından ele geçirilmiştir. Quinella, kendini bu sanal dünyanın tanrısı konumuna getiren bir düzen kurmuştur ve konumunu koruyabilmek için “Taboo Index” başlıklı yasalar oluşturmuştur. Bu dünyada neredeyse hiç suç işlenmemektedir çünkü yasalar ile yasaklanmıştır ve yasa gözcüleri herkesi izlemektedir.

Kimsenin suç işlememesi Rath’ın  projesine zarar vermektedir çünkü NPC’ler öldürme yeteneği ve güdüsünü kazanamamaktadırlar. Quinella’nın ortadan kaldırılması onlar içinde önemlidir. Ayrıca Alice, Quinella’nın emrinde bir şövalye olarak yetişmiş, hafızası silinmiş ve onun kotrolüne girmiştir. Tüm bunların dışında insan dünyası “Karanlık Bölge” olarak anılan diyarın ve oradan gelecek olan canavarların saldırı tehtidi altındadır ancak Quinella, kendi konumunu koruyabilmek için insanların ordu kurmasını engellemektedir.

Böylelikle Krito ve Eugeo, hem Alice’i hem de geriye kalan tüm insanları kurtarabilmek için Quinella ile mücadele etmeye karar verir. Acaba sonunda bu savaşı kazanabilecekler midir? Eugeo, Alice’i alıp köyüne dönebilecek midir ve elbette Krito kendi dünyasına dönüp Asuna’ya kavuşacak mıdır?

Sword Art Online Alicization | Tanrıyı Oynayan Faniler

Konuyu öyle ya da böyle biraz anlattıktan sonra; şimdi de değinmek istediğim noktalara bakalım.

Öncelikle “Alicization” yarım bir sezon. Tamam, 24 bölümden oluşuyor ama hikayesi final bölümünde son bulmuyor. Hatta öykünün yarısındayız bile denilebilir. “Alicization: Par II” ya da “Sword Art Online Season 4” başlığını taşıyacak yeni bölümler ne zaman gelecek bilmiyorum ama heyecanla bekliyorum. Hikaye artık, rol yapma oyunlarından ve sanal gerçeklikten çok öte bir hal almaya başladı. Konuya artık yapay zeka, dünyalar yaratma ve tanrıyı oynamak gibi unsurlar dahil olmaya başladı. SAO, artık bir oyundan daha fazlası.

Anime, hikaye tutarlılığı açısından bir devamlılığa sahip. Şimdiye kadar yayınlanan 3 sezonda da ilk bakışta birbirinden farklı konular işleniyormuş gibi bir durum söz konusu ancak arka planda hala ilk sezonun ilk yarısında yaşanan olayların  etkilerini görüyoruz. Bir yandan SAO’nun katil oyuncuları sanal dünyada terör estirmeye devam ederken, diğer yandan da Sword Art Online ’nın yaratıcısı “Kayaba Akihiko” tarafından ortaya konulan teknolojinin ötesine geçmeye çalışılıyor. Serinin bundan sonraki odak noktası ve çatışması yapay zeka ve NPC’lerin insan olup olmadığı tartışması olacak gibi görünüyor.

Sword Art Online Alicization | Tanrıyı Oynayan Faniler

Aslında animenin bahsettiği bu yapay zeka konusu ve ruhları olan NPC’ler çok uzak bir gelecekte olmayabilir.

Şimdi 2019 yılındayız ve seri 2026 yılında geçiyor. Yani önümüzde 7 yıl gibi bir süre var o zamanı yakalamak için. “Back to the Future” serisinde bahsedilen uçan arabalara hala sahip olmadığımız gerçeği düşünülürse, hadi 7 değil de 70 yıl sonra diyelim ama robot teknolojilerinde ve sanal gerçeklik oyunlarındaki gelişimleri dikkate alırsak aslında hiç de imkansız değil gibi. Peki gerçekten bu olur ve bizim mantığımızla ruhları olan NPC’ler yaratılırsa bunları Rath şirketi gibi köle vari bir sistemde kullanmalı mıyız ya da bunu yapmak ahlaki açıdan doğru mu? Evet onları tanrı yaratmamış olacak, insanlar tarafından yaratılmış olacaklar fakat yinede düşünen varlıklar olacaklar. Peki bizim gibi etten kemikten olmamaları onları daha mı az insan yapar? Umarım bu soruları kendim cevaplayacak kadar uzun yaşarım.

Sword Art Online Alicization | Tanrıyı Oynayan Faniler

“Alicization”, bana göre, tanrıyı sorgulatan bir sezon olmuş.

Rath şirketi bir sanal gerçeklik teknolojisi ve adına Underworld dedikleri bir oyun yaratmış. Bu bir oyun ama aynı zamanda bizimki gibi bir dünya. Elbette farklılıkları var ancak çokça benzer yönleri de var. Yaratılış hikayeleri var en temelde. Nasıl bizim dünyamızda kutsal kitaplar ve ilahi dinlerden önce mitolojik dinler vardı.

Underworld dünyasında da aynı şekilde gerçek yaratıcılar ve sahte tanrılar var. Quinella, Underworld dünyasının sahte tanrısı. Önce sıradan bir insan ya da NPC’yken daha sonra güçleri arttıkça dini bir öndere ve zamanla toplumun tanrı olarak baktığı bir varlığa dönüşmüş. Aslında Quinella asıl yaratıcıların kim olduğunun farkında ancak yinede kendi çıkarları için toplumu manipüle ediyor. Bu yönüyle anime gerçek dünyamıza ve dünyamızın sahte din önderlerine bir atıfta bulunuyor.

Bizim dünyamızda maalesef birçok Quinella ile dolu. Sırf kendi çıkarları için toplumun dini duygularını sömüren, yönlendiren kişiler. Elbbette bu düzende tek suçlu toplumumuzun Quinellaları değil. Toplum da bir o kadar suçlu. Sorgulamadan, düşünmeden, onlar ne söylerse sadece ona inandığımız, onu doğru bildiğimiz için suçluyuz. Dünyamızın Krito ve Eugeo gibi yaşadığı toplumu, sistemi ve dünyayı sorgulayan, gördüğü yanlışları onarmak için çaba gösteren insanlara ihtiyacı var. Hadi gelin birer Krito olalım; Quinellaların peşindeki isimsiz kalabalıklardan kurtaralım kendimizi. Sorgulayalım, her zaman sorgulayalım.

Sonuç olarak diyorum ki; anime izlemek güzeldir. Kimi zaman eğlendirir, kimi zaman düşündürür. “Sword Art Online” serisi de güzeldir. Hele bu yazıdan sonra en baştan başlayıp üç sezon ve iki filmi izleyeceksen. İyi seyirler arkadaşlar.

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz