Steins;Gate 0 Nasıl Başladı? Steins;Gate’den Buraya Nasıl Geldik?

0
56

Steins;Gate 0 Nasıl Başladı? Steins;Gate'den Buraya Nasıl Geldik?

Efendim Steins;Gate 2011 yılında izlediğimiz, mükemmele yakın kurgusu ve işleyişiyle gönlümüze taht kurmuş, son 10 yıla baktığımızda en iyi işler arasında sivrilen ender yapımlardan birisiydi. O kadar sevdik ki, devam filmi bile geldi. Filminde de animede eksik kalan noktalar birleştirilmiş ve hikaye olabilecek en iyi şekilde final yapmıştı.

Bu arada bu girizgahtan anladığınız üzere Steins;Gate benim yere göğe sığdıramadığım üç animeden birisidir. O yüzden birazdan okuyacağınız satırlar Steins;Gate ve yeni animemiz Steins;Gate 0 hakkında bir güzelleme niteliğinde düşünülebilir.

Öhm, konumuza dönersek; sizlere Steins;Gate 0’dan bahsetmek istiyorum ama bunun için sanırım biraz Steins;Gate’i hatırlamak gerekecek. Önce kronolojiye bakalım;

Steins;Gate 0 Nasıl Başladı? Steins;Gate'den Buraya Nasıl Geldik?

2011 yılında 24 bölüm olarak Steins;Gate’i izledik. Okabe ve Kurisu’nun zaman makinesi teorilerini dinleyip D-Mail ile Okabe’nin bilincini geçmişe göndermesini gördük. Dahası Okabe değiştirdiği evrenlerin öncesini de hatırlamasıyla alternatif evrenler arasında gezen, onları hatırlayan tek kişiydi. Her şey iyi giderken Mayuri’nin öldürülmesi Okabe’yi “onu kurtarmalıyım” düşüncesine sabitlemişti. Ama en kötüsü Mayuri’yi kurtarabildiği tek evrenin Kurisu’nun öldürüldüğü tek evren olmasıydı. Neyseki gelecekten gelen yardımla Okabe her iki karakterimizi de kurtarmıştı. Ama Kurisu kurtulsa da 24 bölümde izlediğimiz evren silindiği için Okabe dışında kimse Kurisu’yu hatırlamıyor, Kurisu da onları hatırlamıyordu. Ve hikayemiz iki karakterimizin tekrar karşılaşmasıyla bitti.

2012 yılında özel bir bölüm izledik. Steins;Gate: Oukoubakko no Poriomania ismiyle yayınlandı ve tüm bu olaylardan sonra ekibin L.A. gidişini anlatıyordu. Elbette bizim merak ettiğimiz Makise ve Kurisu’nun nasıl bir iletişim içinde olacaklarıydı. Olanları Okabe dışında kimsenin hatırlamaması çiftimiz için büyük engeldi. Neyseki bu bölümde karakterlerimiz hislerini de tanımladı ve mutlu sonu gördük.

Ama biz hikayeyi, karakterleri çok sevmiştik bir kere… Devamı mutlaka gelmeliydi. Öyle de oldu. Bir yıl sonra serinin devam filmi geldi.

Steins;Gate 0 Nasıl Başladı? Steins;Gate'den Buraya Nasıl Geldik?

2013 yılında Steins;Gate Movie: Fuka Ryouiki no Déjà vu ismiyle başarılı bir film izledik. Öyle ki film 2013 yılında Newtype Anime Awards ödüllerinde en iyi film ödülünü bile aldı. Her şeyin tam olduğu Okabe’nin hem Mayuri’yi hem de Kurisu’yu kurtardığı hikaye daha nasıl gelişebilirdi? Üstelik Okabe ve Kurisu da duygularını itiraf etmişti. Her şey güzel olmalıydı. Öyle olmadı tabii, “zaman” ağlarını ince ince örmüş, bu sefer birilerini kurtarma sırası Kurisu’ya gelmişti. Çünkü Okabe bu “tüm alternatif evrenleri hatırlama” çılgınlığında boğulmak üzereydi. Fakat Kurisu ve yine gelecekten gelen yardımla Okabe’yi kurtardık. Üstelik bu sefer oldukça geçmişe giderek Okabe’nin neden “çılgın bilim adamı” olduğunu bile öğrendik. Kısacası seri bizlere yine mükemmel bir hikaye sunmuş ve bu sefer tam da olması gerektiği gibi bitmişti.

Peki bunlar bize yetti mi? Elbette hayır. Tam da hikaye bitti artık zorlasak da nafile derken “alternatif hikayeler neden olmasın ki” fikriyle yeni animenin geleceği duyuruldu. Ve Steins;Gate 0’nun yaratılış süreci başladı. Bunun için bir bağlangıç noktasına ihtiyaç vardı tabii.

2015 yılında hikayenin Steins;Gate 0’ya evrilebilmesi için Steins;Gate: Kyoukaimenjou no Missing Link – Divide By Zero ismiyle bir özel bölüm yayınlandı. Bu bölüm, Steins;Gate anime serisindeki 23. bölüme takabül ediyordu. Fakat orijinal bölümde Kurisu’yu kurtarmayı bir kez başaramadıktan sonra gelecekten gelen mesajla tekrar denemeye karar veren Okabe, bu alternatif bölümde bir kez başarısız olduktan sonra mesaj da gelmeyince, Mayuri de ona sert çıkmayınca Kurisu’yu kurtarmayı bir kez daha denememiş ve ölümünü kabullenmiş beta evreninde kalmayı kabul etmişti. Böylece bu bölümle birlikte alternatif bir evren kapısı açılmıştı. Bu evrende kimse Kurisu’yu hatırlamadığı gibi Okabe de onu kurtaramadığını kabullenmişti.

Steins;Gate 0 Nasıl Başladı? Steins;Gate'den Buraya Nasıl Geldik?

Veeee beklediğimiz an! Geçtiğimiz haftalarda yani 2018 Nisan’ında Steins;Gate 0 başladı. Özlemle beklediğim bu serinin an itibariyle iki bölümü yayınlanmış durumda. Okabe hayat sevincini yitirmiş ama yaşamaya devam ediyor. Her ne kadar Kurisu’nun ölümünü tam olarak atlatamamış olsa da üniversiteye gidiyor hatta klüplere bile katılmış. Ama nedense laboratuvara uğramaz olmuş. Mayuri yine aynı tatlılıkta, Hashida müthiş zekasına rağmen aynı ergenlikte. Faris ve Ruka’da bıraktığımız gibi. Suzuha gitmemiş hala bizimle.

Ama hikayeye eklenen yeni karakterler var. Mesela Hashida’nın gelecekteki karısı ve Suzuha’nın annesini görüyoruz bu seride; Amane Yuki. Ana karakter olarak izleyeceğimiz, Kurisu’nun senpai’si Maho oldukça önemli bir karakter. Kişilik olarak Kurisu’ya benziyor. İlk iki bölümden anladığım kadarıyla önceden Kurisu’yla Okabe arasında izlediğimiz atışmaları şimdi Maho’yla Okabe arasında izleyeceğiz… Zira tam bir tsundere.

Peki Kurisu Makise? Bu alternatif evrenimizde Kurisu ölmüş ama geride bıraktığı belli başlı çalışmalar var. O çalışmalardan birisi de insan hafızasını bilgisayar ortamına aktarmak, sonrasında ise tekrar insan beynine aktarmak. Hatta ikinci bölümden karakterlerimiz bu konu hakkında kafa yoruyor. Steins;Gate’in en sevdiğim yanı işte tam da bu. Bilimi bizim anlayabileceğimiz basitlikte ve sadelikte bize sunması… Hikayemiz her ne kadar teorik olsa da izlemesi oldukça keyifli. Belli ki bu sezon bizleri zamanında Ghost in the Shell’in düşündürdüğü “insanı anıları mı oluşturur?” ya da “benlik nedir?” gibi varoluşsal bunalımlara sokacak. Ama bunu tıpkı Steins;Gate’deki gibi hem eylenceli hem de ayakları yere basan, sağlam duruşlar sergileyerek yapacak.

Steins;Gate 0 Nasıl Başladı? Steins;Gate'den Buraya Nasıl Geldik?

Bu arada Kurisu ölüyor ama bu sezon da bir şekilde bizimle olacak. Zira bu hafıza çalışmasında, bilgisayarda modellemesi yapılan anılardan bir karakter Maho için oluşturulmuş ama bir karakter de Kurisu için oluşturulmuş. İkinci bölümde Kurisu’nun bilgisayar modellemesi Amedeus ile tanışıyoruz. Sizi bilmem ama benim de Okabe gibi bir an gözlerim doldu. Zaten ilk bölümde Okabe’nin “yıkılmadım ama ayakta da değilim” halleri, Kurisu’yu yerli yersiz hatırlaması beni yeterince üzmüştü, bir de şimdi “karşımda ama aslında değil” durumuyla karşılaşınca kendimi Okabe’nin yerine koyduğumda üzüntüm bir kat daha arttı. Kısacası bu sezon çılgın bilim adamımız olmuş bize üzgün bilim adamı.

Steins;Gate animesinde ve devam eden filminde sürekli ayrı kalan ve birbirlerini kurtarmak zorunda olan, dolayısıyla “zaman”la problemleri olan bu çiftimizin bir daha hiç bir araya gelemeyecek olması  bu iki bölümde beni sandığımdan fazla üzdü. Öte yandan diğer tüm karakterleri tekrar bir arada görmek de fazlasıyla sevindirdi. Ama Okabe’nin ikinci bölüm finalindeki ağlayan halini görünce “bu sezon bunlara nasıl dayanacağım ben?” diye de düşünmedim değil.

Bu sezonun bilimsel içeriği hafıza ve “benlik” olacak gibi duruyor. Maho ve bilim ekibinden Alexis, Okabe’den Amedeus’u geliştirmeleri için yardım istediler bile. Bu yardım onları nereye götürecek, Amedeus nereye kadar ve nasıl gelişecek tamamen bir muamma. Şimdilik olaylar eskiyi unutup yeniyi hazmetme boyutunda. Daha önümüzde 21 bölüm var. Sezon ortasında hikayesine kırılma noktası koymayı seven Steins;Gate’de daha neler izleyeceğimizi kestiremiyorum bile!

Bu yazı ortak çalışma yaptığımız www.birdizihaber.com adresinde yayınlanmıştır.

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz