Sondan Kaçış | Highschool of the Dead

0
56

Sondan Kaçış | Highschool of the Dead

Uzun bir aradan sonra sizlere heyecanlı sürükleyici ve bir o kadarda eğlenceli bir animeyi tanıtmak istiyorum. Animemizin adı “Highschool of the Dead”. Tür sınıflandırmasına sokacak olursak aksiyon, gerilim ve ağır miktarda Ecchi diyebiliriz. Toplamda 12 bölümden oluşan Highshcool of the Dead bölümlerinin yanında 1 tane de ova barındırmakta. Konu olarak anime kavramı içerisinde pek fazla görme imkanı bulamadığımız zombilerden ibaret. The Walking Dead gibi ünlü, yabancı zombi dizilerini beğenenlerin severek izleyeceğini düşündüğüm ve kesinlikle tavsiye ettiğim bir animedir. Lafı fazla uzatmadan konumuzu anlatalım. Tabiki spoiler kavramı gözlerimizden ırak olacak.

Sondan Kaçış | Highschool of the Dead

Çoğu film ve dizilerde tanık olduğumuz gibi olayın başlaması için bir virüs patlak verir. Ardından ortada cirit atan yürüyen ölüler görülmeye başlanır ve Dünyanın sonuna bir adım daha yaklaşılır. Genelde “Sonun Başlangıcı” sloganıyla yayımlanır zombi içerikli izlettiler ama benim tabirimle “Sondan Kaçış”… Böyle düşünmemin sebebi her başlangıcın bir sonu olacağıdır. Ama hiçbir zombi kavramında bu sonu göremiyoruz nedense.  Hikayemiz, kendimle özleştirdiğim lakin bazen de illet ettiren  Takashi Komuro etrafında dönüyor. Her zamanki gibi sıradan bir günde, canı sıkılan Takashi’nin derse girmeyerek bahçe avlusunu seyretmesiyle başlar. Takashi, Rei adında çok küçük yaştan beri tanıdığı bir kıza aşık ancak hiçbir zaman ona çıkma teklif edecek cesareti kendinde bulamamıştır.Ama onun aksine en yakın arkadaşı Hisashi bu cesareti göstermiştir ve Rei ile beraberdir. Takashi dalgın bir biçimde bahçe avlusuna bakarken gözüne bir olay ilişir. Okulun bahçe kapısına garip hareketleri olan bir adam dadanmıştır. O anda bahçe de bulunan bir öğretmen bu adamı durdurmak istemesiyle, garip sesler çıkaran adam tarafından saldırıya uğrar ve ardından beklediğimiz şekilde bir değişim geçirir. Isırıldıktan sonra dönüş yoktur, artık oda bir yürüyen ölüdür…  Kısa bir süre içerisinde okuldaki öğrenciler değişim geçirir ve virüs bütün okula yayılır. Hayatta kalanlar ise okuldan kurtulmayı hedeflemektedir. Olayların birbirini takıp ettiği aynı zamanda koşuşturmanın da olayların izinden gittiği bir Highschool of the Dead’ de. Kısacası tam bir kurtuluş mücadelesi.  Peki, bu mücadeleden Takashi ve arkadaşları hiç kayıp vermeden sıyrılabilecekler mi?

Sondan Kaçış | Highschool of the Dead

Konu paylaşımını geçtikten sonra sizlerle birazda anime hakkındaki düşüncelerimi paylaşayım. Benim için Highschool of the Dead, kusurlarını göz ardı edecek olursak türünün ilk ve tek başarılı örneğidir. Zombi temalı anime bildiğim kadarıyla yok.  Bu yıl çıkan ve bir o kadarda ses getirmesi beklenen Koutetsujou no Kabaneri bile benim için bu denli zombi kavramına yaklaşamamıştır. Kan, kavramına oldukça yer verilmiş ve tam tadında işlenmiş. Tabi ki beğenmediğim yönleri yok değil.  Kendi adıma konuşayım bu tarz bir animede Ecchi görmek biraz şaşırtıcı fakat bunu akıllıca buldum. Ama yinede her fırsatta Ecchi anlayışını gözümüze sokmaları biraz can sıkıcı oluyor ama bunu da ecchi içerisine  komedi katarak çözmüşler, bir çeşit bypass gibi… Bunun dışında olayların akışı, atmosfer, liseli öğrencilerin hayatlarının birden kötü yönde değişime uğraması gibi konular çok güzel işlenmiş ve bölümler keyifli geçtiği için su gibi akıp gidiyor.

Sondan Kaçış | Highschool of the Dead

Görsel olarak ise oldukça etkileyici diyebilirim.  Her tarafta uçan zombi kafaları, kan ve dövüş sahneleri. Bunun yanında hayatın her alanına değinmeleri beni çok etkiledi. Değişik duygular içerisinde karakterlerin verdiği tepkileri seyirciye çok iyi bir şekilde aktarıyorlar. Eğer zombi kavramı gerçek olabilseydi yaşanacak bütün durumlar, hemen hemen animemizde yer bulmakta. Tecavüzden tutun  ihanete bunun yanında bencillikte tabi ki cabası. Karakter kişilikleri çok başarılı olduğunu tekrar söylemek istiyorum. Lakin karakter çizimleri için aynısını söylemem ne derece doğru olur bilmiyorum. Erkek karakterler çok başarılı. Atletik grup lideri ve hatta şişman ve gözlüklü karakterimiz bile bulunmakta. Bunun yanı sıra kadın karakterlerimize gelecek olursak biraz ecchi kavramına kurban gitmişler ne yazık ki. Ne demek istiyorum? Kadın karakterlerimizin biraz hormonsal sorunları olduğunu belirtiyorum sadece. Yani bu derece büyük göğüslerin başka bir açıklaması olamaz sonuçta. Tabi bundan izleyiciler benim gibi şikayetçi olacağını sanmıyorum.

Sondan Kaçış | Highschool of the Dead

Müziklerden de bahsetmeden geçemeyeceğim . Oldukça başarılı ve seriye tencere kapak misali oturan müzikler baz alınmış ölmüş yürüyenlerimiz için. Ecchi kavramı burada müziklerle de desteklenmiş. Bu durumun biraz komik birazda enteresan olduğunu söyleyebilirim. Ayrıca  her kapanış müziği birbirinden farklı. Dikkatli dinlerseniz anlayacaksınız. Tabi ki bütün müzikler iyi olduğu için iki iyi kavram arasında kıyaslama yapmak çok güç oluyor. Bu yüzden farkedemeye bilirsiniz.

Sondan Kaçış | Highschool of the Dead

Sonuç olarak Higshschool of the Dead kısa ve öz olarak  takdire şayan olmuş. Oldum olası zombileri sevmemle birlikte benim için birazda iştah açıcı bir anime. Sürekli yenen bir et var sonuçta ortada bizim burada karnımızın acıkması da normaldir herhalde 🙂 Açılış ve kapanış müziklerinden sonrada animemiz devam etmekte. İzleyecekler için şimdiden söyleyeyim. Birbirinden tatlı zombiler ve bu zombiler  ile uğraşan bir o kadar enfes tatta ki karakterleri ile Highschool of the Dead’ ı kesinlikle izlemenizi  öneririm.

Bu yazı ortak çalışma yaptığımız AnimeXtra adresinde yayınlanmıştır. 

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz