Sonata 8: Haber Köşesi

0
64

Sonata 8: Haber Köşesi

Doğu ve Batı Tellerinin Buluşması : Atsuko Suetomi, Erkin Onay

Türkiye’de Japonya Büyükelçiliği, Japonya İstanbul Başkonsolosluğu, Kadir Has Üniversitesi, JİKAD, Türk Telekom gibi birçok yerde koto konserlerini veren AtsukoSuetomi ve kemancı Erkin Onay “Doğu ve Batı Tellerinin Bulışması” konserini 2 Aralık’ta KadıköyYeldeğirmeni Sanat Merkezinde verdiler.

Japon ve Batı müzikleri birleştiren bu konserde KojonoTsuki (Harabe Kalenin Üstündeki Ay), HarunoUmi (Bahar denizi) ve Juse, Joy od Man’sDesiring gibi parçalar çalışdı.

Atsuko Suetomi’den Koto Semineri

Türkiye’de tanınmış koto müzisyeni AtsukoSuetomi 23 Aralık’ta Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nde Japon geleneksel müziğiyle ilgilenenler için ücretsiz koto semineri verdi.

2007 yılından beri İstanbul ve ardından İzmir’de yaşayan Suetomi Japon kültürü ve müziğini tanıtan birçok projeye imza attı.Şefika Kutluer, Burhan Oçal, Çağatay Akyol gibi birçok Türk müzisyenle de ortan konserler verdi.

Akbank Sanat Gitar Günleri: Kanahi Yamashita

Gitar Günleri kapsamında ünlü Japon gitaristin KazuhitoYamashita’nın kızı olan KanahariYamashita 31 Ocak’ta saat 20:00’de Akbank Sanat’ta sahne alacak.

Yamashita, küçüklüğünden beri “KazuhitoTamashitaFamily Quintet” grubunun üyesi olarak

Portekiz, Çin, ABD gibi birçok ülkede konserler verdi ve çeşitli festivallere katıldı. İlk solo konserini 13 yaşındayken veren müzisyen ilk CD’sini 2007 yılında çıkardı.

Yamashita, 2015 ylından beri Berlinde yaşıyor ve Berlin Sanat Üniversitesinde eğitim görüyor.

Viyolonsel Piyano Resitali: Selin Demirel, Hinako Inoue

Birçok ulusal ve uluslararası başarı sahipleri Piyanist Selin Demirel ve viyolonselist HinakoInouse’nin konseri 16 Aralık İstanbul’da Kadıköy YeldeğirmeniSfnat Merkezinde gerçekleşti. Bu Türk ve Japon müzisyenlerin Yılbaşı konseri de 27 Aralık Ankara’da Mozarthaus’da düzenlenecektir.

Konserlerde Beethoven, Schumann, Brahms ve Bach’ın eserlerini dinleme şansınız olacak.

*Bu yazı SONATA dergisinin 8.sayısında yayınlanmıştır.

 

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz