Sıradışı Melodiler, Sıradışı Bir İmaj: SEKAI NO OWARI

3
55

Sıradışı Melodiler, Sıradışı Bir İmaj: SEKAI NO OWARI

‘’Biz müziğimizin içine her şeyi katıyoruz. Şimdiye kadar sadece Japonya’daki insanlarla paylaşmak mümkün oldu, fakat biz sonunda dünya ile paylaşmaya karar verdik. Biz orjinalliğimizi sadece müziğimiz aracılığıyla ifade edeceğiz.’’

-SEKAI NO OWARI

2007 yılında kendi gizli dünyaları clubEARTH’da ilk çalışmalarına başladılar. Nakajin, Fukase, Saori ve DJ LOVE isimli 4 çocukluk arkadaşının kurduğu bu grup şimdi kendilerine özgü, sıra dışı müzikleriyle ilerlemeye devam ediyor.

Misyonları 7’den 70’e herkesi o büyülü dünyaya sokabilmek olan grubun vokalisti Fukase’nin müzikle tanışmadan önce geçirdiği sinir atakları yüzünden kendini dünyanın sonunda hissetmesi ve müzikle tanışması, müzik sayesinde hastalığını yenmesi grubun ismini belirlemiş. Şimdi Dünyanın Sonu adıyla kendi dünyalarını J-pop severlere açıyorlar.

Onların sırrı kullandıkları sıra dışı imgeler. ‘’Dünya’’ müziklerinin en büyük ilham kaynağı. Herkese ulaşabilecek farklı dünyaları şarkılarına yansıtıyorlar ve özgün müzikleri ortaya çıkıyor. Kullandıkları değişik enstrümanlarla da bunu destekliyorlar.

Sıradışı Melodiler, Sıradışı Bir İmaj: SEKAI NO OWARI

Grubun 3 üyesi Nakajin, Fukase ve Saori şarkı sözlerini yazıyor. DJ LOVE ise onlara en uygun melodileri seçiyor. DJ LOVE grubun en büyük gizemi. Onun gerçek adını kimse bilmiyor ve yüzünü de palyaço maskesinin ardında saklıyor. Grup yakında 10. Yılını devirecek fakat DJ LOVE’ın yüzü hala sır.

Sekai no Owari ya da fanlarının onlara kısaca seslendikleri adıyla SekaOwa bugüne kadar toplam 3 albüm yayınladı. 2015 yılında 3. Albümleri Tree’yi çıkardılar ve devasa bir konser verdiler. Alışılmışın dışına çıkarak sahnelerinde 30 metrelik bir ağaç yeşerttiler. Ayrıca 2015’de Attack on Titan Live Action uyarlaması için de 2 tane şarkı hazırladılar. Ve bunların katkılarıyla 2016’nın başında Space Shower Music Awards’da yılın en iyi grubu ödülünü aldılar. Şu anda ise 4. ve tamamı İngilizce albümleriyle müziklerini Avrupa’ya da taşımayı ve yeni ülkelere görebilmeyi hedefliyorlar.

Yazar: Tuğba Kale

*Bu yazı Japon Sinema Dergisinin 6. sayısında yayınlanmıştır. Dergideki diğer yazıları okumak için tıklayınız.

Önceki İçerikJapon Lokumu Mochi
Sonraki İçerikGizem, Yalnızlık ve Çaresizlik Dolu Bir Yolculuk I Zetsuen no Tempest
20 Mart 1991 ‘de Yomra ‘da doğdu. 2010’da Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümünden Haziran 2014’de mezun oldu. Marmara Üniversitesi Sinema bölümünde Yüksek Lisans yaptı. * Haziran 2013'te, T.C. Dış İşleri Bakanlığı destekli yönetmenliğini Gökhan Yorgancıgil'in yaptığı Afrika ve Osmanlı filminde yapımcı asistanı olarak görev aldı. * Aralık 2015'te, Japon kültürü ve sanatı üzerine yayın yapan Japon Sineması Platformu'nu kurdu. * Ocak 2016'da Japon Sinema Dergisi'ni yayınlamaya başladı. (YATTAA DERGİSİ) *Ağustos 2016'da Japon Müziği Dergisi'ni yayınlamaya başladı. (SONATA DERGİSİ) * Ağustos 2016'da Japon Medya şirketi Crypton Future Media ile "VOCALOİD DÜNYASI VE HATSUNE MİKU" kataloğu çalışması için işbirliği yaptı. * Aralık 2016'da, Japon Yayınları'ndan kollektif yazar ekibiyle "BAŞLANGICINDAN GÜNÜMÜZE JAPON SİNEMASI" kitabını çıkardı. * Ekim 2017'de, Japon Yayınları'ndan kollektif yazar ekibiyle "TEZUKA'DAN MİYAZAKİYE ANİME VE MANGA" kitabını çıkardı.

3 YORUMLAR

  1. O kadar seviyorum ki onları (♥ω♥ ) Şu sıralar Amerika’da çıkış yapacaklarını söylediler. Umarım hak ettikleri değeri görürler. Diğer müzik sektörleri birbirini tekrar ederken Japon müzik sektöründe her daim kaliteli ve eşsiz işler bulmak mümkün. ♪~

  2. Büyük bir zevkle dinliyorum onları. “Sıradışı, eşsiz, orijinal” tam da onları anlatan kelimeler… Umarım diledikleri gibi Avrupa’ya ve dünyaya açılabilirler. Onlarda bu potansiyel fazlasıyla var. (♥ω♥ ) ~♪

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz