Shoujo Shuumatsu Ryokou | Post-Apokaliptik Dünyanın Kızları

0
67

Shoujo Shuumatsu Ryokou | Post-Apokaliptik Dünyanın Kızları

White Fox stüdyosunun işi olan Shoujo Shuumatsu Ryokou bilimkurgu, macera ve gündelik hayat türünde bir anime. Hatta zaman zaman psikolojik içeriği olduğu bile söylenebilir. 12 bölüm olarak yayınlanan olan anime aynı isimli mangadan uyarlama. Sonbahar sezonunun göze çarpan serilerinden olan Shoujo Shuumatsu Ryokou ingilizceye Girls’ Last Tour olarak çevirilmiş.

Shoujo Shuumatsu Ryokou | Post-Apokaliptik Dünyanın Kızları

Animenin künye bilgileri ise kısaca şöyle;

Yönetmen: Takaharu Ozaki (Daha once Persona 5 the Animation: The Day Breakers animesinin yönetmenliğini yapmış.)
Yazar: Kazuyuki Fudeyasu (Daha önce Bleach, Claymore, JoJo no Kimyou na Bouken (TV) ve Nana gibi animelerin bazı bölümlerinin yazarlığını üstlenmiş.)
Müzik: Kenichiro Suehiro (Daha önce Re:Zero kara Hajimeru Isekai Seikatsu animesinin müziklerini yapmış.)
Seiyuu: Chito’yu Inori Minase seslendiriyor. Gakkougurashi! – Yuki, Re:Creators – Meteora ve Re:Zero kara Hajimeru Isekai Seikatsu – Rem en bilinen performansları…  Yuuri’yi ise Yurika Kubo seslendiriyor. Onun en bilinen işleri arasındaysa Love Live! School Idol Project – Hanayo ve Youkoso Jitsuryoku Shijou Shugi no Kyoushitsu e (TV) – Kushidagibi performansları bulunuyor.

Künyesinden de anlaşılacağı gibi, aslında oldukça yeni kişilerle çalışılmış anime için. Yazar, yönetmen, müzisyen ve seiyuuların deneyimleri pek yok ve en bilinen işleri birkaç yıl önceye dayanıyor. Yine de beklenenden çok daha başarılı bir iş çıktığını belirtmeliyim.

Shoujo Shuumatsu Ryokou | Post-Apokaliptik Dünyanın Kızları

Post-apokaliptik bir hikayesi olan animemizin iki ana karakteri var. Chito ve Yuuri bu mahvolmuş dünyada yiyecek ve mekanik parçalar arayarak yaşamaya çalışmakta. Animenin ana hikayesi de bu aslında. Chito ve Yuuri’nin ölmüş, metal dünyadaki yolculukları… Ama bu öyle bir yolculuk ki, ikili arasındaki dialoglarla varoşsal sorgulamaları bile yaşıyoruz. Savaş, barış, hayat, ölüm, güvenlik ve toplumsal genellemelere kadar her şeye dokunan bir anlatımı var serinin. İşin ilginç yanı da bu zaten. Özellikle kitaplar ve müzikle ilgili, o boş atmosfere ve hiçliğe rağmen izleyiciyi sevgi pıtırcığı yapabilecek güzellikteki dialoglarıyla anime, kendisini farklı bir kefeye koymamızı sağlıyor.

Değişmiş dünyada, değişmiş hayat şartları ve eski toplum yargıları altında Chito ve Yuuri’nin yaptığı sorgulamalar, izleyiciye de kendi değerlerini düşündürecek kalitede. Animenin dikkat çekmesinin bir başka nedeni ise savaş sonrası neredeyse yok olmuş dünyada insanlığa yapılan göndermeler.

Shoujo Shuumatsu Ryokou | Post-Apokaliptik Dünyanın Kızları

Shoujo Shuumatsu Ryokou basit çizimleriyle göz zevkine hitap etmese de, sevimli melodileriyle kulaklara çok güzel hitap ediyor. Animenin soğuk, gri yer yer karanlık çizimlerine rağmen müzikler ve karakterlerin temel dürtülerle hareket etmeleri izleyicinin içini ısıtacak güzellikte. Kaçırmayın derim.

Bu yazı ortak çalışma yaptığımız www.birdizihaber.com adresinde yayınlanmıştır.

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz