Shodo Kursu Başlıyor!

0
55

[quote]Türk Japon Vakfı Kültür Merkezi’nin katkılarıyla Japon kültürü meraklılarına 23 Ocak-14 Şubat tarihleri arasında Shodo Kursu verilecektir. [/quote]

Shodo, Japon yazı sanatına (kaligrafi) verilen addır. Milattan sonra 6. yüzyılda Çin’den Japonya’ya Kanji’lerin getirilmesiyle baş göstermiştir. Çin’de olduğu gibi, Japonya’da da kaligrafi medeniyetin simgesidir. Japonlar için shodô kişisel ve ruhsal gelişmenin doruğuna ulaşmaktır. Ayrıca Japonlar kendi tarzlarını geliştirmiş, ve özellikle Kana adı verdikleri Hiragana ve Katakana’lardan oluşan daha sade, ve Japonca’ya daha uygun olan bir hece yazım sistemi kurmuşlardır.

Kültür Merkezi’nin sitesinden yapılan açıklama:

Günler : Cumartesi – Pazar (ikisinden biri tercih edilebilir.)
Saatler : 13:00 – 14:00 / 14:30– 15:30 (ikisinden biri tercih edilebilir.)

Birinci Dönem ( 4 Haftalık)
Cumartesi Kursu 23, 30 Ocak 2016 – 6,13 Şubat 2016
Pazar Kursu 24, 31 Ocak 2016 – 7,14 Şubat 2016

4 Haftalık Katılım Ücreti : 100TL

Katılımcının Getirmesi Gerekenler
Önlük, Küçük havlu (boya silmek için),
Kıyafet( mürekkep kıyafetten çıkmayabilir. )

Derslerin İçeriği

1.ders : Shodo hakkında bilgi, malzemelerin tanıtımı ve kullanım şekilleri, temel yazı şekillerini öğrenme
Temel şekil alıştırmaları, Japon yazı karakterleri (Hiragana, katakana, kanji) açıklamaları. Japon yazısına bakarak Hiragana yazı alıştırmaları yapmak. Son olarak Shodo kağıdına mürekkeple yazmak.

2.ders : Temel şekil alıştırmaları, Japon yazısına bakarak Katakana yazı alıştırmaları yapmak. Son olarak Shodo kağıdına mürekkeple yazmak

3.ders: Temel şekil alıştırmaları, Japon yazısına bakarak Kanji yazı alıştırmaları yapmak. Son olarak Shodo kağıdına mürekkeple yazmak. Katılımcıların yazmak istedikleri yazıyı bir sonraki derse kadar düşünüp gelmeleri. (Sadece yetişkinler.)

4.ders : Temel şekil alıştırmaları, yazmak istediğiniz kelimeleri yazma. Yazı örneklerinden de bakılabilir. Son olarak Shodo kağıdına mürekkeple yazma.

Shodou Eğitmeni : Bayan Miho MURAKAMİ

*Kayıt için gerekenler :
1 adet kimlik fotokopisi
Katılım ücreti

Pazar ve Pazartesi günleri dışında 09:00 İle 18:00 saatleri arasında gelebilirsiniz.

Sonraki İçerikOrigami Atölyeleri için Kayıtlar Başladı!
20 Mart 1991 ‘de Yomra ‘da doğdu. 2010’da Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümünden Haziran 2014’de mezun oldu. Marmara Üniversitesi Sinema bölümünde Yüksek Lisans yaptı. * Haziran 2013'te, T.C. Dış İşleri Bakanlığı destekli yönetmenliğini Gökhan Yorgancıgil'in yaptığı Afrika ve Osmanlı filminde yapımcı asistanı olarak görev aldı. * Aralık 2015'te, Japon kültürü ve sanatı üzerine yayın yapan Japon Sineması Platformu'nu kurdu. * Ocak 2016'da Japon Sinema Dergisi'ni yayınlamaya başladı. (YATTAA DERGİSİ) *Ağustos 2016'da Japon Müziği Dergisi'ni yayınlamaya başladı. (SONATA DERGİSİ) * Ağustos 2016'da Japon Medya şirketi Crypton Future Media ile "VOCALOİD DÜNYASI VE HATSUNE MİKU" kataloğu çalışması için işbirliği yaptı. * Aralık 2016'da, Japon Yayınları'ndan kollektif yazar ekibiyle "BAŞLANGICINDAN GÜNÜMÜZE JAPON SİNEMASI" kitabını çıkardı. * Ekim 2017'de, Japon Yayınları'ndan kollektif yazar ekibiyle "TEZUKA'DAN MİYAZAKİYE ANİME VE MANGA" kitabını çıkardı.

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz