Shakuhachi Sanatçısı Akihito Obama

0
60

Shakuhachi Sanatçısı Akihito Obama

Kökleri çok eskiye dayanan ve Çin’den de etkilenen geleneksel Japon müziği  bünyesinde üflemeli, vurmalı ve telli olarak bir çok müzik enstrümanını barındırır. Üflemeli çalgılardan biri olan shakuhachi Türkçe tabiriyle Japon neyi, 8.yüzyılda Çinlilerden Japonlara geçmiş ve Edo döneminde adından söz ettirir olmuştur. Bambu flüt Japonya’ya 6.yüzyılda gelmiş olsa da shakuhachi olarak evrilmesi yüzyıllar almıştır. Geleneksel olarak bambudan yapılsa da, sert ağaç ve karışık plastikten yapılan farklı versiyonları da mevcut. Orta Çağ döneminde manevi bir enstrüman olarak Zen Budizmi Fuke mezhebinin komusō adı verilen “boşluk rahipleri” tarafından suizen çalışmaları(üflemeli meditastyon)nda kullanılıyordu.

Shakuhachinin kelime anlamı onun boyutuna işaret eder. “Shaku” ve “hachi” kelimelerinin birleşiminden oluşan isimde, shaku 30.3cm’ye tekabül eden antik bir birimdir; hachi ise sekiz anlamına gelir, burada ise “sekiz güneş” anlamındadır, yani shakunun onda biridir. Toparlayacak olursak shaku-hachi, “1 shaku 8 güneş” (1.8 shaku- yaklaşık 55cm) anlamına gelmektedir. Günümüzde shakuhachinin farklı boyutları olsa da hepsi aynı isimle çağrılmaktadır.

Bu alanda önemli isimlerden biri olan ve 2007 yılında Japan Foundation sponsorluğunda ve İstanbul Başkonsolosluğu ev sahipliğiyle Türkiye’ye gelip, Wacocoro Brothers ile birlikte konser vermiş olan Akihito Obama 1975 yılında Kagawa’da doğmuştur. Obama, Toshimitsu Ishikawa (geleneksel shakuhachi) ve Satoshi Yoneya (minyo [halk müziği] shakuhachi) gibi önemli isimlerin altında çeşitli shakuhachi stillerini öğrendi. NHK Hogaku [geleneksel Japon müziği] Gino-sha Ikusei-kai[1]’den mezun olduktan sonra 2000 yılında İkinci Yıllık Shakuhachi Yeni Gelen Yarışması(Second Annual Shakuhachi Newcomer Competition)’nı kazandı.

Son yıllarda kendi müzikal deneyimlerini oluşturan Obama, 2004 yılında doğaçlama olarak oluşturduğu ilk shakugachi solo albümü Fukoku(Rüzgar Oymalar)’yu çıkarır. 2005 yılı boyunca da Shikoku adasındaki 88 tapınağı içeren hac yürüyüşü konser turunu üstlendi ve ertesinde orjinal parçalardan oluşan ikinci albümü  Nami to Tsubaki to(Dalgalar ve Kamelyalar ve)’yu çıkardı. 2006 yılında İsveç Uluslararası Rüzgar Müzik Festivali (the Swedish International Festival of Wind Music)’ne davet edilen Obama, yerel müzisyenlerle birlikte solo konser verdi. Bu konserden sonra Obama uzun bir Avrupa turuna çıktı. 2007 yılında Obama elektronik müzik sanatçısı hajimeinoue ile birlikte visions çalışmasını yayınladı. . 2008 yılında  Obama Kennedy Center’daki Japonya Festivali’ne [the Japan Festival at The Kennedy Center (Washington, DC)] ve Sydney Dünya Shakuhachi Festivali (the Sydney World Shakuhachi Festival)‘ne davet edildi. Satsuma-biwa (kısa boyunlu ud) sanatçısı Yukihiro Goto ile birlikte Michinone çalışmasını yayınladı. 2012 yılında altı ay boyunca Asya Kültür Konseyi  (Asian Cultural Council) dostu olarak yaşadı ve grubuyla birlikte SUI (Su) çalışmasını yayınladı.

Şu anda Obama bir solo müzisten olarak minyo(halk müziği) şarkıcısı Takio Ito’nun grubu TAKiOBAND gibi çeşitli gruplara eşlik etmektedir. Sık sık yurt dışı konserlerinde bulunan Obama, otuza aşkın ülkede konser vermektedir. Obama kendine has müziği ve geliştirdiği tekniğiyle küçük kulüplerden büyük konser salonlarına hogaku ve batı enstrümanları çalan sanatçılarla birlikte konser vermektedir. Bu sayede Akihito Obama, gelenekselin bariyerlerini aşarak kendi müziğini keşfetti.

Shakuhachi Sanatçısı Akihito Obama

Diskografi

1.CD “Fukuoku” (Wind Carvings); Solo Shakuhachi çalışmalarını içeren albüm.

2.CD “Nami to Tsubaki to” (Waves and Camellias and); Batı ve Japon enstürmanları ile oluşturulmuş orjinal kompozisyonları içeren albüm.

3.CD “visions”; Yenilikçi bir müzik birleşimi olarak elektronik müzik sanatçısı hajimeinoue ile oluşturduğu çalışmayı içeren albüm.

4.CD “Michinone” (Street Music, New Sounds); Satsuma-biwa sanatçısı Yukihiro Goto ile oluşturduğu çalışmayı içeren albüm. Biwa ve shakuhachi benzer dönemlerin enstrümanları olmasına karşı birlikte hiç kullanılmamışlardı. Bu yönüyle bu çalışma biwa ve shakuhachinin yeni birleşmesi olarak örnek teşkil ediyor.

5.CD “SUI” (Water); Obamanın ilk koleksiyon çalışması olarak karşımıza çıkan albüm, grup üyeleri Ko Ishikawa (sho-ağız-), Shingo Sekiguchi (gitar) ve Akira Horikoshi (davul) ile birlikte oluşturulmuştur. Albümün ilham kaynağı ise New York’da yaşadığı dönemde Obama’nın edindiği tecrübeler.

Sanatçının websitesi: http://www2s.biglobe.ne.jp/~obama/akihito

Sanatçının İngilizce FB sayfası: http://www.facebook.com/AkihitoObamaEnglish

[1]  Profesyonel sanatçılar olmak isteyen hogaku müzisyenleri için önde gelen bir yıllık kurs.

*Bu yazı Japon Sineması E-dergisinin 8.sayısında yayınlanmıştır. Dergiyi okumak için tıklayınız.

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz