Şeytanlarla Dansa Var Mısın?: Dance with Devils

0
60

Şeytanlarla Dansa Var Mısın?: Dance with Devils

Yeni bitirmiş olduğum bir seriyi sıcağı sıcağına sizinle paylaşayım dedim ve yazıma başladım. Aslında ilk etapta sadece anime tanıtım yazısı olarak yazmayı düşünmüştüm ama detaya girmezsem yazdığım yazıdan memnun kalmazdım; o yüzden köşe yazısına dönüştürdüm.

Gelgelelim 12 bölümlük animemiz Reverse Harem, Shoujo, Doğaüstü Güçler ve Fantastik türde bir yapım. Yönetmenliğini Ai Yoshimura’nın senaristliğini ise Tomoko Konparu’nun üstlendiği Dance with Devils anime serisi Ekim 2015’te izleyicileri ile buluştu. Yönetmen ve senarist Ao Haru Ride serisinden tanıdık geldi mi? Serinin yayın tarihi aralığı 7 Ekim- 23 Aralık 2015. Seri Funimation tarafından lisanslanmış ve Brain’s Base stüdyolarında hazırlanmış. Seri şu anda bir sezon olsa da son bölüme baktığımızda ikinci bir sezonun gelmesi kaçınılmaz gibi görünüyor. Serinin mangası ise G Fanstasy tarafından Eylül ayında serileştirilmişti. Manganın yazarlığını Samako Natsu üstlenirken, dağıtımcı firma rolünde Square Enix’i görüyoruz. Mangası hala devam etmekte olan serinin aynı zamanda bir oyunu da bulunmakta. Oyun 24 Mart 2016’da Rejet firması tarafından Playstation Vita platformunda piyasaya sürüldü.

Hikayeye ucundan değinecek olursak, vampirler ve şeytanlar arasında çatışmaya ve ayrılığa sebep olan 16 yaşındaki akademi öğrencisi Ritsuka Tachibana üzerinden şekilleniyor ve Ritsuka’nın bu ayrımdaki rolünü konu alıyor. Her iki taraf da Ritsuka’nın yasaklı grimoire* ile alakalı olduğunu düşünüyor. Bu bilginin peşinden Ritsuka’yı takip ederek herkes grimoire’a ulaşmaya çalışıyor. Grimoire’u elde eden kişi ise dünyaya hükmedecek güce sahip olacak. Bu nedenle büyük bir mücadele ve koşuşturma söz konusu.

Vampirler mi Şeytanlar mı?

Güç kimin tarafında olacak?

Ritsuka’nın bu güç ile bağlantısı ne?

Cevaplar seride..

Şeytanlarla Dansa Var Mısın?: Dance with Devils

Serideki karakterler ise şöyle;

(Genel olarak tüm karakterlerin çizimleri oldukça başarılı, göz doyduran cinsten 🙂 )

Ritsuka Tachibana (立華 リツカ)

Seiyuu:  Himika Akaneya

16 yaşında bir akademi öğrencisi ve serinin ana karakteri. Şirin mi şirin bir tipi var bence. Saçları biraz daha uzun olsa daha da güzel olabilirmiş. Yasaklı grimoire’un ilişkili olduğu kişi. Temelde seride cevabını alacağımız şey ise Grimoire ile Ritsuka arasındaki ilişki. Bir de ortaya çıkan aşk üçgeni diyeceğim ama altıgen falan oluyor bu, işte bu altılıdan kiminle yola devam edecek onun cevabını da alacağız.

Rem Kaginuki (鉤貫 レム )

Seiyuu:  Sōma Saitō

Yüksek rütbeli şeytanlardan bir tanesi, aynı zamanda okul konseyinin lideri. Arlond ailesinin varisi. İlk etapta Ritsuka’ya sadece grimoire için yaklaşmış olsa da, sonradan onu önemsemeye ve ilerleyen bölümlerde de ona karşı hislerinin olduğunu fark etmeye başlar.

Lindo Tachibana (立華 リンド)

Seiyuu: Wataru Hatano

Ritsuka’nın biricik abisi. Yani aslında abisi değil kuzeni. Marta Tachibana’nın oğlu. Annesini küçük yaşta kaybeden Lindo, Marta’nın kardeşi Maria tarafından büyütülür. E dolayısıyla Ritsuka ile abi kardeş gibi büyüyorlar. Büyükbabasının teşvikiyle ailesini korumak için güçlenmeye karar verir. Bu doğrultuda İngiltere’ye giderek bir Exorcist olur. Ritsuka’ya karşı her zaman korumacı bir tavır haline olan Lindo, abilik hissi dışında Ritsuka’ya başka hisler de beslemektedir. Ayrıca Lindo bir dhampirdir (yarı insan-yarı vampir).

Urie Sogami (楚神 ウリエ )

Seiyuu: Takashi Kondō

Turuncu saçlı romantik prensimiz. Rem’e güç olarak yakın olmasa da o da bir şeytan ve öğrenci konseyinin başkan yardımcısı. Kadınlara karşı pek ilgili ve kibar beyimiz Ritsuka’nın peşine düşenlerden bir tanesi. Onu “kelebeğim” diye sesleniyor(ne kadar da sevimli 😀 ).

Mage Nanashiro (南那城 メイジ)

Seiyuu:  Subaru Kimura

Atletik ve kendine güveni bomba yapmış, öğrenci konseyi sekreteri. Bu şeytanın tavırları ve yaşadığı özgüven patlaması beni çok güldürmüştü. Gayet eğlenceli bir tip olduğunu söyleyebilirim. Bir kadın nasıl tavlanır gelin kendisinden öğrenin. 

Shiki Natsumezaka (棗坂 シキ )

Seiyuu: Daisuke Hirakawa

İşte benim favori adamım. Tam bir mazoşist ve düşmüş melek olarak sesleniliyor kendisine. Şeytan olmasına rağmen siyah kanatlara sahip. Shiki de aynı zamanda konseyin daimlerinden. Shiki’de sevdiğim replik “kawaiisouda”. Düşündüğü her mazoşist fikrininin üzerine bu repliği kullanmasını çok sevdim.

Loewen (ローエン )

Seiyuu: Tatsuhisa Suzuki

Seride en sevmediğim karakterlerden biri buydu heralde. Rem’e ve Arnold ailesine bağlı bir köpek. İki form halinde etrafta dolaşıyor: insan ve köpek formu. Şeytanların başı Lord Maksis’e de gönülden bağlı ve onun emellerine hizmet ediyor.

-Vampirlerin başı da Lord Nesta. Ek karakterler olarak seride Lord Jek, Maria Tachibana, Marta Tachibana’yı da görüyoruz.

*Grimoire: Nasıl büyü yapılacağını ve büyüye ilişkin talimatlar içeren büyü kitabı. Bir büyü kitabı olmasına karşın birçok fantastik seride farklı isimlerle yer almış bir terim olarak karşımıza geliyor. Bilindik bir tv serisi olan Vampire Diaries’te cadıların yazmış olduğu birçok grimoire bulunuyordu. Ayrıca The Sorcerer filminde grimoire Incantus olarak adlandırılmıştı.

Şeytanlarla Dansa Var Mısın?: Dance with Devils

Bölümler ise şöyle:

(Mesele şeytanlarla dans olunca her bölüme de bir dans türü ile isim verilmiş.)

1.Bölüm: Günahkarlık ve Dört Çifli Yasak Dans

2.Bölüm: Şüpheler ve Sırların Swing Dansı

3.Bölüm: Tutku ve Baştan Çıkarmanın Tangosu

4.Bölüm: Yalnızlık ve Melankolinin İspanyol Dansı

5.Bölüm: Aşırı Gurur ve Dürtünün Break Dansı

6.Bölüm: Hatıraların Karışıklığı ve Labirentler

7.Bölüm: Fantazi ve Masumiyetin Pas de Deux Dansı

8.Bölüm: Fanilik Valsi

9.Bölüm: Sırların Savaş Çığlığı ve Zıtlık

10.Bölüm: Arzunun ve Aldatmacanın Tarantella Dansı

11.Bölüm: Kara ve Kızıl Samba

12.Bölüm: Sonların Ve Başlangıçların Opera Balosu

 

     Aslına bakarsanız seriye ilk başladığımda hiç beğenmemiştim. Yani ilk bir iki bölüm beni pek sarmamıştı. Ancak karakter tasarımlarını çok başarılı bulduğum için seriye devam ettim ve devam ettiğim için de pişman olmadım. Çünkü final bölümleri yaklaştıkça, grimoire’in sırrı da yavaş yavaş ortaya çıkıyor ya hani, bölümler baya bir heyecanlı hale gelmeye başladı. Çok iyi de bir final yaptığını belirtmeliyim. Seri genel akışta bir müzikal tadında ilerliyor. Her bölümde bir dakikalık bir şarkılı diyalog söz konusu. Birde karakterlerin kendilerini anlatan müzikal kısımlar var. Bu müzikal kısımlarda ben izlerken gerçekten çok eğlendim. Sizinde eğleneceğinizi düşünüyorum.

Serinin konusu üzerinde yorum yapmayı bu yazıda pas geçiyorum. O yüzden sadece izlenebilecek bir anime olduğunu tavsiye etmekle yetineceğim. Bir de şuna değinmeden edemeyeceğim ilk izlediğimde, serinin Vampire Knight ile benzerliği gözümden kaçmadı. Daha doğrusu bana hatırlattığı anime oydu. Bu yönde karakter ve mekan tasarımlarının da benzediğini söyleyebilirim. Farklılıkları elbette var. O yüzden tavsiye ediyorum ya 😀

Serinin Opening Şarkısı: Lindo’yu seslendiren Hatano Wataru’dan – Kakusei no Air 『覚醒のAir』

Ending Şarkısı: Pentacle- Mademoiselle

Benim favorilerimden biri Ending şarkısı. O yüzden sizinle onu paylaşacağım.

Serinin Fragmanı:

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz