Şeker Sanatının Japoncası: “Amezaiku”

0
60

Şeker Sanatının Japoncası: "Amezaiku"

Hayvanları sever misiniz? Cevabınızın evet olduğunu duyuyor gibiyim. Öyleyse gerçekten şeker mi şeker bu canların yemeye kıyamayacağınız güzellikte şekerlerinin yapıldığını düşünün. Öyle kusursuz, öyle güzeller ki camdan bir bibloymuş gibi alıp evinizin bir köşesinde süs olarak kullandığınızda emin olun kimse farkına varmayacaktır. Mükemmel bir işçilik, son derece sabır ve özveri gerektiren, yenilebilir bu sanatın ismi “Amezaiku” yani “Şekerden Hayvanlar”.

Geleneksel Japon nutfağında yalnızca lezzet değil, yiyeceğin görüntüsü de en az lezzeti kadar önemlidir. Özellikle tatlı söz konusu ise, işi sanata dönüştürmede Japonlaın üzerine yoktur desek abartmış olmayız herhalde. Bunun en güzel örneği, çay seramonisi için hazırladıkları “Wagashi”dir. Wagashi genellikle bitkiden elde edilen bir şekerlemedir. Bu tür özen isteyen süslü, adet heykel edasında olan şekerlemeler yalnızca gelir düzeyi yüksek kişilere hitap ediyormuş gibi görünse de bu şekerlemeleri herkes alabiliyor. Çocuklar bile!

Şeker Sanatının Japoncası: "Amezaiku"

Bu tür şekerlemeler,özellikle hayvan figürleri ile yapılan amezaikular, sokak sanatçıları tarafından yapılmaktadır. Her ne kadar sağlığa zararlı diye kulaktan kulağa yayılsa da gelenekselleşen bu tat, bu görüntü varlığını sürdürüyor.

Amezaiku ilk kez Heian Döneminde Çin’den Japonya’ya getirilmiştir.Günümüzdeki amezaikunun tarihinin Edo dönemine dayandığını söylemektedir. O zamanki isminin “ame no tori” yani Türkçesi “şekerden kuşlar” olduğu söylenmektedir. O zamanlar cam sanatına benzer bir biçimde şekil verme işleminin üfleme yöntemi ile yapıldığı söylenilen amezaikunun  günümüzdeki biçimine şöyle bir bakalım.

Şeker Sanatının Japoncası: "Amezaiku"

Amezaiku diğer şekerlerden farklı olarak sürdürülebilir bir performans gerektirmektedir. Amezaiku sanatçılarının sabit yerleri yoktur. Onlar gezgin sanatçılardır. Amezaikunun yapılış aşamasını izlemek isterseniz işte adres : “ Amezaiku Yoshihara in Sendagi, Tokyo

Elbette paketlenmiş amezaikuları da bulmak mümkün; ama bunu tercih ederseniz işin en eğlenceli kısmını, yani yapım aşamasını kaçırmış olursunuz. Eğer yapım aşamasını izlemek isterseniz özellikle katalogdan dilediğiniz hayvan figürünü seçmeniz gerekmektedir. Amezaiku sanatçılarının ihtiyacı olan mizuame denilen bir kap, pirinç ya da patates nişastasından yapılan şeker şurubu. Eritilmiş bu şeker şurubu , ufak, hava veren bir fan yardımı ile doğru ısıya ulaşana dek esnetilir. Beyaz renkte olan bu karışım renklendirilecekse gıda boyası ilave edilir. Doğru kıvam yakalandığında ince çubuklara yeterli miktarda alınır.  Şekil verilirken  kullanılacak şey yalnızca parmaklar ve özel bir makastır. Elbette şekil verme işleminde hızlı davranılmalıdır. Aksi takdirde istenilen yumuşaklık kaybedilecektir.

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz