Şehrin Karmaşasından Kaçış I Yoyogi Park: Meiji Jingu

0
55

Meiji Jingu

Şehrin tüm  karmaşasının, insanların konuşmalarının, arabaların seslerinin bir adımınızla  yerini kuş seslerine, doğanın kucağına bıraktığı bir yer Yoyogi Park. Omotesando’nun Lüks ve ihtişamlı kalabalık yollarını arşınladıktan sonra karşınızda biranda beliren Yoyogi sizi şehrin kaosundan uzaklaştırmakla kalmaz aynı zamanda Japonya’nın kültürü ile de tanıştırır.

yoyogi park Meiji Jingu

Sessiz sakin bir ormanda  tepenizde yükselen 100.00 ağacın arasında yürürken, Enerjinizin yerine gelmeye başladığınızı hissedebilirsiniz. Tokyo’da  ‘’şehirden izole olmak’’ yolda karşınıza ansızın bir tapınak çıkması ile sizi değişik bir deneyimin içine sürükler. Yoyogi’nin içinden Meiji Jingu’ya  uzanan ve yaklaşık 15-20 dakika süren ormanlık yolda yürüdükten sonra  tapınağa ulaşabilirsiniz.

yoyogi park Meiji Jingu 1
Meiji Jingu, İmparator  Meiji ve İmparatoriçe Shoken’e adanmış bir tapınak 1920 yılında tamamlanmış.  İkinci dünya savaşında yıkılsa da çok kısa bir sürede yeniden inşa edilmiş. Bu da her seferinde  Japonların küllerinden doğma efsanesini doğrulayan bir şey.

Meiji Shrine Cleansing

Meiji  Jingu’ya  girmeden   tapınağın girişinde bulunan ‘’Temizlenme’’ bölgesinde ziyaretçiler tahta kepçelerle aldıkları suyu ellerine ve ağızlarına döküyorlar. Bu küçük ayin ‘’Ruhsal temizlenme’’ olarak adlandırılıyor. Tamamladıktan sonra tapınağa giriyorlar.

yoyogi park Meiji Jingu 2

Tapınağın önünde çeşitli Şinto inanışlarını simgeleyen aktiviteler yer alıyor. ’’Ema’’ denilen tahtadan bir tablete dileklerinizi yazabiliyorsunuz. Dileklerinizi yazdığınız tahta tabletler  Şinto inanışında şükranınızın bir simgesi olarak görülüyor. Bu tabletleri Ağacın altında kurulan ahşap düzeneklere astıktan sonra Mikesai denilen bir sabah seramonisini izleyen günde  tabletler bir rahip tarafından taşınıyor. Tapınak alanının dışında yer alan, rengarenk ve ilginç desenlerle dekore edilmiş çok sayıda sake varili sergisi de görülmeye değer güzelliklerden.

026
Japonya’nın en popüler tapınaklarından biri olan Meiji Jingu  ayrıca Yeni yılın ilk günlerinde 3 milyondan fazla insanı ağırlar. Yılın ilk duasını etmek için tapınağa akın eden ziyaretçilerin sayısı Japonya’nın diğer tapınaklarını ziyaret edenlerden daha fazladır. Ayrıca Tapınağın her saatinde bir evlilik törenine rastlamakta mümkündür.

yoyogi park Meiji Jingu 5

Meiji Jingu sakin atmosferi ve her yeri tarih kokan yapısı ile sizi çok başka yerlere götürüyor. Fakat ilk gelişiniz ise dikkat edin çünkü öğleden sonra 16:00/ 16:30 saatlerinde kapanışa hazırlanan  Meiji Jingu’nun görevlilerinin heyecanlı hareketlerle size bir şey anlatmaya çalışmalarıyla kendinizi biranda tapınağın kapısında bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz