Şarkı Sözlerinin Arasında Kaybolan Hayatlar: “All About Lily Chou Chou”

0
58

Şarkı Sözlerinin Arasında Kaybolan Hayatlar: "All About Lily Chou Chou"

‘’Karanlık odamda ellerim dizlerimi sarmış… Tüm hatırladığım bu’’ –Lily chou chou
Hayat kimi zaman kendimizi bulma yolculuğumuzdan ibarettir.  Yönetmenliğini Shunji Iwai nin yaptığı All About Lily chou chou filmi de tam olarak bu konu  üzerinde yoğunlaşıyor.
Film Lily Chou Chou nun müziği etrafında şekillenen dünyaları işlerken  aynı zamanda ergenlik çağındaki gençlerin problemli hayatlarının kapılarını aralıyor
Filmi izlerken bir şarkıcı ve müziği hayatımızı ne kadar etkileyebilir? Sorusuyla pek çok kez karşı karşıya kalıyoruz. Filmin odak noktası olan Lily Chou Chou’nun depresif şarkıları ve o şarkıların sözleri gençleri derin bir dünyanın içine çekiyor ve hepsi de bu şarkılarda kendi benliklerini bulduklarını söylüyorlar. Lily chou chou hayranları lily’nin şarkılarını dinlerken hissettikleri duyguya ‘’Eter’’ diyorlar. Onlara göre Lily’nin şarkıları aynı eter maddesi gibi bağımlılık yapıyor.
‘’Düşüncelerimizi onun sayesinde serbest bırakıyoruz’’
Ana karakter Yuichi  Hasumi 13 yaşında bir ortaokul öğrencisi.  Okul hayatında zorbalığa uğruyor ve insanlarla arasındaki sorunları çözemediği için o da   Lily chou chou şarkılarına bağlanıyor. Yuichi  aynı zamanda Lily chou chou için açılmış bir sosyal paylaşım platformunun üyesi  ve orada blue cat  adıyla lily ve şarkılarına olan  duygularını açıkça ifade etme imkanı buluyor.
‘’Lily kimsenin göremediği şeyleri görür’’
Bu site Lily Chou Chou seven herkes için  Eterin içindeki serbest bölge olarak tanımlanıyor. Ortak hisler taşıyan Lily hayranlarının içlerindeki zehri attıkları bir yuva gibi
Ama Yuichi’n,n hayatı  Lily chou chou sevgisi ve ergenliğin getirileriyle daha da dibe vurmaya başlıyor. Müzik marketlerden cd çalıyor ve yakalanıyor. Kendini bulma mücadelesiyle savrulurken yaptığı yanlışlar onu bambaşka yerlere götürüyor.Şarkı Sözlerinin Arasında Kaybolan Hayatlar: "All About Lily Chou Chou"
Yuichi’nin hayatında hiçbir şey yolunda gitmezken, Shusuke Hoshino adlı okulunun en başarılı öğrencilerinden biriyle arkadaş oluyor. Shusuke de her şeyin görünenden ibaret olmamasını isteyen, kendini  aşmaya çalışan bir genç.  O  da Yuichi gibi anlaşılamamaktan şikayetçi.
Bu iki genç ve arkadaş grubu küçük yaramazlıklarla hayatı alaya almaya başlıyorlar. Fakat her şeyin başlangıcı olan o günde hayatları sonsuza dek değişiyor.
Yaz tatilini deniz kenarında geçirmek isteyen gençler tatil için  paraları yetişmeyince akıl almaz bir yan kesiciliğe dahil oluyorlar. Bir anda ellerine geçen yüklüce bir parayla Okinawa ya o çok istedikleri yaz tatillerine doğru yola çıkıyorlar.  Ama bu tatil onlara keşke olmasaydı diyecekleri olaylar  yaşatıyor.
Hepimizin hayatında kişiliğimizi şekillendiren kritik anlar olmuştur. Bu bir travma, ilk kez evden ayrılış ve ya sevdiğimiz birinin ölümü ile sonuçlanan olaylar zinciri olabilir. İşte Hoshino ve Yuuichinin Okinawa seyahati onlara bir daha asla eskisi gibi olamayacakları anlar yaşatıyor
Bu seyahatten en fazla Hoshino etkileniyor.  Ölümle burun buruna gelmesi ve yaşadığı bu korku onun psikolojik olarak değişmesiyle sonuçlanıyor .  Gözünün önünde  birinin ölmesi travmatik anlarına bir yenisini  daha ekliyor. Küçük yaşta yaşadığı bu fırtınalı dönem onu tamamen farklı biri yapıyor.
Film Okinawa seyahatinin ardından Hoshino merkezli olarak değişmeye başlıyor. Hoshino’nun değişen karakteri, çete lideri olması ve en yakın arkadaşı Yuuchi de dahil herkese canının istediğini yaptırması ve zorbalık gösterileri etrafında şekilleniyor. Ergenlik döneminin sancıları ve Lily chou chou nun depresif şarkıları ile başlayan konu bütünlüğü Japonya’nın toplumsal gelgitleri ve sert eğitim sisteminin olumsuz sonuçlarına doğru  kayıyor.
Japonya ilginç saplantılara sahip bir ülke.  Bu saplantılardan biri de liseli kızlar.
Filmde de işlenen bu konu iş adamlarının, orta yaşlı erkeklerin liseli kızlarla para karşılığı gezmesi, vakit geçirmesini  kapsıyor.  Hoshino sınıfındaki kızlara şantaj yaparak onları bu yolla pazarlamaya başlıyor. Hoshino’nun eziyet ettiği kurbanlardan Tsuda ve Kuno  yaşadıkları bu olaylarla başa çıkma şekilleri farklı iki karakter olarak karşımıza çıkıyor.  Tsuda kendine yapılanlara dayanamayıp özgür olmak umuduyla intihara başvururken  Kuno,  Tsuda dan daha güçlü bir karakter olarak başına gelenlere karşı dik bir duruş sergileyerek tavrını gösteriyor.

Şarkı Sözlerinin Arasında Kaybolan Hayatlar: "All About Lily Chou Chou"
Filmin diğer bir kırılma noktası da büyük Lily chou chou konserinin gerçekleştiği sahne.  Yuichi’nin  sonunda Lily konserine gitmesi ve orada onu en iyi anlayan sanal ortam arkadaşı Philia ile buluşma sahnesinde ana karakterimiz en büyük patlamasını yaşıyor. Philia’nın ona tüm zorlukları, çaresiz anlarını yaşatan Hoshino olarak vücut bulması ve Hoshino’nun konserde Yuichi ye karşı hayatının hatasını yapması Yuichi nin  artık bir an bile tereddüt etmeden Hoshino ‘yu öldürmesi ile sonuçlanıyor.
Faili meçhul olarak gösterilen bu cinayet Lily chou chou’nun uğursuz olarak nitelendirilmesine yol açıyor. Basında Lily chou’nun şarkılarının gençler üzerindeki olumsuz etkilerine yönelik haberler bile yapılıyor.  Efsane eter olarak adlandırılan Lily chou chou sevenlerinin kalbinde yaşamaya devam ederken Japonya halkı gençleri bu duruma getiren esas nedenleri görmezden gelip hayatlarına kaldıkları yerden devam ediyorlar.
Film içinde barındırdığı  depresif melankolik ve karamsarlık duyguları ile size bir şarkıcının tüm gençliği etkisi altına alabildiğini fakat sorunların çözülmesinde şarkıların yetersiz kaldığını ve hayatın 13-15 yaşlarındaki çocuklar için ne kadar acımasız olabildiğini kendine has yorumuyla anlatmaya çalışıyor. Ayrıca film görünenin, gerçekten daha önemli olduğu bu  dünyada tek bir yanlışın bile nelere yol açabileceğini 2 saat gibi bir zamanda  analiz edebilme imkanını da sunuyor.
‘’Eter tüm evreni doldurur. Keder kırmızı eterdir. Mavi ise ümit  bir zaman planörü, ölümsüzlük ve sükunete doğru uçar.’’

*Bu yazı Japon Sineması e-dergisini 8.sayısında yayınlanmıştır.

 

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz