Sapporo Gezilecek Yerler

0
60

Sapporo Gezilecek Yerler

Gönül ister ki şu yazıyı Sapporo da iken yazıp sizinle paylaşmak. Ancak ve lakin öyle değildir. Sadece yıllar evvel yaptığım ziyaretten yazmışım gibi yaparsak karşılıklı, o zaman mutlu olurum sevgili okuyucu…

Ortaya bir sentez çıkarmanızı rica edeceğim. Şöyle ki, beherin içerisine Barcelona’nın düzenli sokaklarını ve Kanada’nın kış turizmine elverişli iklimini alın ver karıştırın. Welcome to Sapporo!

Sapporo Gezilecek Yerler

SAPPORO İÇİN KIŞ AYLARINI TERCİH EDİN!

Sizi şöyle Japonya’nın daha dışına alalım. Hokkaido Adası’nın kuzeyinde yer alıyor Sapporo kenti. Adı Sapparo, Saparo, Saporo gibi yanlış türemelere neden olabilecek türden bir harf dizilimine sahip olan Sapporo büyük bir şehirdir. 1972 Kış Olimpiyatları’na ev sahipliği yapmıştır. Yani anlayın siz ne kadar kış şehri olduğunu. İşte o yüzden sezarın hakkı sezara diyerek, kış aylarında tercih etmenizi öneriyorum. Zira kış aylarında turizm daha bir canlı oluyor gibi. Ya da sadece kış aylarında giden ben, başka birileri de aynı çileyi çeksin istiyorumdur kim bilir…

Şehrin kış festivali, birası ve çikolataları çok ünlü. Ki zaten şehrin kendi adını taşıyan bir bira markası bile var. Böyle soğuk kar altı bir şehir olduğuna bakmayın. Endüstrisi de oldukça gelişmiş şehir. Bu kadar ezber bilgi yeter. Sapporo’ya gitme planı olanlar, gitmeyecek ama merak edenler, o atmosferi solumak isteyenler için, Sapporo’nun cetvelle çizilmiş sokaklarında, soğuk kışının ortasında bir gezintiye çıkıyoruz. Hadi bakalım buyurun önden. Aman kalın giyinmeyi unutmayın!

Sapporo Gezilecek Yerler

1)KAR FESTİVALİ

Gidecekseniz kış aylarında gidin demiştim. Şubat ayında düzenlenen Sapporo Snow Festival (Yuki Matsuri) akıl alır ben size söyleyeyim. Her yıl 2 milyondan fazla turist çeken Kar Festivali’nde binlerce heykeltraş sanatlarını sergiliyorlar.

Sapporo Gezilecek Yerler

2) SAPPORO BİRA MÜZESİ

Sapporo, Japonya’nın ilk defa bira üretilen yeri. Hani neden böyle uzakta ve soğukta üretilmiş bilmiyorum. Bilen varsa beni bir aydınlatır mı lütfen! İşte bu yüzden bira Sapporo için çok değerli ve az evvel yukarıda bahsettiğim gibi şehrinde adında bir marka da var.

Efendim, bunun üzerine firma durmamış, 1987 yılında biranın Japonya’daki gelişimini anlatan bir bira müzesi açılmış. Bu müze şehrine tarihine tanıklık etmiş oluyor aynı zamanda.

Sapporo Gezilecek Yerler

3) HER ŞEYİ UNUTTURUR SUSUKİNO GECELERİ!

Sapporo’ya gittiyseniz Susukino gecelerine akacaksınız, kaide bu canım okuyucu. Şehrin damarlarını kesseniz eğlence akar o derece. Ben anlatmıyorum, siz hayal edin 🙂

Sapporo Gezilecek Yerler

4) ÇİKOLATA YEMEDEN DÖNEN, DÖNMESİN (BANA UYAR)

Çikolata tamam ama özellikle beyaz çikolatası ünlü Sapporo’nun, aslında en ünlü yiyeceği shiroi koibito. Shiroi beyaz demek, koibito ise sevgili. Allahım ağzım sulanıyor ama bunu yapmak zorundayım. Shiroi koibito, Tokyo’da bile zor bulunan sadece Hokkaido’da bulabileceğiniz beyaz çikolatalı Japon kurabiyesidir. Bunu yemeden almadan dönmeyin.

Ishiya adlı firma da, Shiroi Koibito Park adlı bir tema parkı açmış. İçeride kurabiyelerin nasıl üretildiğini bile görebilirsiniz. Ben daha fazla anlatamayacağım, yazarken bir 10 kilo aldım…

Sapporo Gezilecek Yerler

5) BİRAZ SANAT İYİDİR

Rotamızı Sapporo Sanat Park’ına çevirmeden kendimi rahat hissedemezdim. Yapımı 15 yıl süren ve 1986 yılında açılan Sapporo Sanat Parkı, huzur ile sanatı buluşturan bir yere. O meşhur sarı, üst üste adam heykellerinin bulunduğu yer oluyor aynı zamanda.

Sapporo Gezilecek Yerler

6)ODORİ PARKI’NI İHMAL ETMEYİN

Zaten o meşhur festivallerin yapıldığı yer Odori Parkı. Ama şöyle bir durum var Odori Parkı’nın ayrıyetten bir havasını solumazsanız, Sapporo’ya gittim ben diyemezsiniz. Buna izin vermiyorum. Sapporo Kar ve Leylak Festival’leri burada yapılıyor. Yani şehrin can damarı. Ayrıca tüm yollar buraya çıkıyor. Zaten şehir planlaması ona göre yapılmış.

Sapporo Gezilecek Yerler

BONUSSUZ OLMAZ

Birkaç tane iliştirmek istediğim detay daha var. Onları yazmasam olmaz. Hemen hızlı hızlı geçelim bakalım.

Farm Tomita’ya mutlaka gidin. Aşağıdaki muhteşemliğe tanık olmanız için yaz ayları uygun. Tabi yukarıda kış ayları dediğime bakmayın siz. Gönlünüz ne zaman gitmek istiyorsa o zaman gidin.

Royce Chocolate World’ü bir görün. Zaten New Chitose Havalimanı’nın içerisinde.

Nijo Market’i ziyaret edin. Burası bir balık pazarı. ‘Aman neden gideceği ben balık pazarına’ demeyin. Japonya yahu burası, her balık pazarı ayrı ayrı ziyaret edilmeli.

Soup Curry ve Jingisukan yiyin. Kendileri Sapporo’ya özgü bir lezzet olur.

*Bu yazı Japon Sineması E-dergisi YATTAA’nın 26.sayısında yayınlanmıştır.

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz