Samuray Öğretisinin 4 Popüler Miti

0
69

1. İyi Samuray Terimi

Samuray Öğretisinin 4 Popüler Miti

Feodal dönemin itaatkar ve yeminli savaşçıları olan samurayların ‘‘iyi’’ olarak nitelendirilmelerini sağlayan en önemli kod şüphesiz bushido öğretisidir. Efendiye ve topluma sadakat, düşmana karşı onurlu bir şekilde savaşma, ölüye ve diriye karşı saygılı olma davranışlarının sergilenmesi samurayları ‘‘iyilik ve kötülük’’ terimlerine layık kılıyordu.

2. Samurayın Onuru ve Seppuku

Samuray Öğretisinin 4 Popüler Miti

Bushido öğretisi gereği bir samurayın hayatı onurlu ve efendisine sadık bir şekilde son bulmalıdır. Verilen bir görevin yerine getirilememesi veya hükümdarın ünvanına sürülen leke yüzünden samuraylar (ihanet etmeyip bushido kurallarını hiçe saymadıkça) tanto adı verilen kısa bıçakları ile bir seronomi eşliğinde intihar ediyorlardı. Bıçakla karnını kesen samurayın başında duran bir diğer samuray kılıçla başını gövdesinden ayırıyordu.

3. İki Elle Katana Yakalama

Samuray Öğretisinin 4 Popüler Miti

Samurayların en önemli silahı olan katanalar, hiç kuşkusuz kemikleri bile kesebilecek şekilde tasarlanmışlardı. Bu nedenle bir samuray silahsız kaldığı anda kendisine doğrutulmuş bir katanayı çıplak eliyle yakalaması imkansızdı. Bunun için demir aparatlı eldiveler sayesinde katananın getirdiği ölümün önüne geçilebiliyordu.

4. İyi Ronin

Samuray Öğretisinin 4 Popüler Miti

Efendisi tarafından samuraylık görevi elinden alınıp sürgün edilen teknik olarak halen samuray olup onursal ve temsiliyet olarak samuray olmayan savaşçılara ‘‘ronin’’ deniyordu. Roninler genelde bir görevi yerine getiremediğinde ya da efendisi suikastte öldürülen ve sahipsiz kalan samuraylardı. Bu samurayların bir çoğu efendisiz kalmasına rağmen bushido kuralları gereği efendisinin onurunu ve saygınlığını yaşatabilmek adına dışarıdan yaptığı faaliyetler efendisine bağlı olarak yaşamına devam ediyordu. Efendisine zarar verenlerden öcünü almanın ve kovulmuşsa da efendisinin yeniden saygısını kazanmanın yolları arıyordu. Bu sebeple bu samuraylara ‘‘iyi ronin’’ deniliyordu.

Önceki İçerikJ-Pop’ta Tokyo’nun Gerçek Kızları: FAKY
Sonraki İçerikJapon Film Yapım Stüdyoları
20 Mart 1991 ‘de Yomra ‘da doğdu. 2010’da Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümünden Haziran 2014’de mezun oldu. Marmara Üniversitesi Sinema bölümünde Yüksek Lisans yaptı. * Haziran 2013'te, T.C. Dış İşleri Bakanlığı destekli yönetmenliğini Gökhan Yorgancıgil'in yaptığı Afrika ve Osmanlı filminde yapımcı asistanı olarak görev aldı. * Aralık 2015'te, Japon kültürü ve sanatı üzerine yayın yapan Japon Sineması Platformu'nu kurdu. * Ocak 2016'da Japon Sinema Dergisi'ni yayınlamaya başladı. (YATTAA DERGİSİ) *Ağustos 2016'da Japon Müziği Dergisi'ni yayınlamaya başladı. (SONATA DERGİSİ) * Ağustos 2016'da Japon Medya şirketi Crypton Future Media ile "VOCALOİD DÜNYASI VE HATSUNE MİKU" kataloğu çalışması için işbirliği yaptı. * Aralık 2016'da, Japon Yayınları'ndan kollektif yazar ekibiyle "BAŞLANGICINDAN GÜNÜMÜZE JAPON SİNEMASI" kitabını çıkardı. * Ekim 2017'de, Japon Yayınları'ndan kollektif yazar ekibiyle "TEZUKA'DAN MİYAZAKİYE ANİME VE MANGA" kitabını çıkardı.

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz