Şamanik Bilim Kurgu Animasyon Serisi: “Boerue”

0
57

Şamanik Bilim Kurgu Animasyon Serisi: "Boerue"

“Orta Asya bozkırlarında hayat bulan, Animalizm, Şamanizm ve Tengrizim dolu bir evren; burada tıpkı Gök Tanrının kendisi gibi ağaçlar, mağaralar ve nehirler de birer tanrı; hatta ölüyse dedeniz de bir tanrı… Ağaç kesmenin adam öldürmekten daha büyük suç sayıldığı, hastayken ve evlenirken, doğarken ve ölürken yanınızdan asla bir şamanı ayıramayacağınız, avınızın bir kısmını diğer hayvanlara pay olarak bırakmazsanız geceleri rahat uyuyamayacağınız,

daha önce hiç anlatılmamış bir dünya..


Boerue Türk yapımı bir animasyon serisi. Hikaye kendi kurgusunu Türk-Moğol mitolojisi, Orta Asya’nın bozkır kültürü, Animalizm, Şamanizm ve Tengrizim inanışları üzerinden şekillendiriyor.

Boerue ekibinin tanımına göre konusu; “Kadim Orta Asya’nın şamanik dünyasında geçen bir bilim-kurgu serüveni”Bizleri Orta Asya bozkırlarına götüren bir yapım olarak Boerue, din-sanat ve bilim kavramlarının birlikteliğini sorgulayan; aynı zamanda bilginin kime ait olduğu ve bilim etiğinin sınırlarını konu alıyor.

Boerue ismi nereden geliyor?

Eski Türkçe’de kurt anlamına gelen “Börü” aynı zamanda toplumun kaderini değiştirebilecek güçteki liderlere verilen bir sıfattır. Bir animasyon serisi olarak Börü, din-sanat ve bilim kavramlarının birlikteliğini sorguluyor; aynı zamanda bilginin kime ait olduğu ve bilim etiğinin sınırlarını konu alıyor.

Şamanik Bilim Kurgu Animasyon Serisi: "Boerue"

Hikayenin ana kahramanı Kimya akademisinin tarihteki en genç element avcısı Duman. Şizofreni ve umursamaz biri olan Duman’ın hedefi bir an önce element koleksiyonunu tamamlayıp hayranı olduğu Opaz Bey’in öğrencisi olmak.

Duman’ın bu serüvenine; yarı şaman yarı çoban olan bilge Kam Ana‘nın çırağı Bars ve Astronomi Akademisi’nin gizli görevi nedeniyle Element Avcılarının yanına gönderilen Astronom Pamir dahil olacaktır.

 

Şamanik Bilim Kurgu Animasyon Serisi: "Boerue" Şamanik Bilim Kurgu Animasyon Serisi: "Boerue"

Börü/Boerue, bilim ve geleneklerin çatışmaya başladığı bir dünyada geçiyor. Kuzey Hanlığı bilime son derece önem vermektedir. Savaş Hanlığın sınırlarına dayandığında ise, gerileme dönemine girmemek için Han ve Hanım çok hızlı sonuç almalarını sağlayacak kimyasal – biyolojik ekstrem silahlar kullanmak isterler. Şamanlar; uzun zaman önce, bilim adamlarına sırtlarını çevirmişlerdir çünkü bilim doğa kurallarını ihlal ederek ilerlemesini sürdürmüş ve dünyada bir dengesizliğin oluşmasına neden olmuştur.

Han ve Hanım, bilim adamlarını savaşa çağırdığında; şamanlar, doğanın kurallarını ihlal eden bilim adamlarıyla mı yoksa savaşı sonlandırmak için vahşi çözümler arayan devlet yönetimiyle mi beraber olacaktır?

Belki de yeni bir Börü, farklı değerleri olan bu toplulukları uzlaştırmayı başarır?

Boerue Fragmanı

https://youtu.be/MHDv9N9-wkU

Kickstarter’da Boerue’yü destekleyin!

Bir yıllık çalışma sonucu MayAna Creative ekibi tarafından tasarlanan Börü şu anda Kickstarter ile bağış toplama aşamasında. Eğer hedeflerine ulaşırlarsa animasyonun ilk üç bölümünü hazırlayıp, gerçekleştirebilecekler. Tüm sezonu tamamlayıp bunu Youtube üzerinden dünyayla paylaşmak ise asıl amaçları. Boerue ekibi, projelerini hayata geçirmek isteyenlerin ilk adresi olan Kickstarter üzerinden desteklerinizi bekliyor.

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz