Sakurako’nun Güzel Kemikleri | Sakurako-san no Ashimoto ni wa Shitai ga Umatteiru

1
47

Sakurako'nun Güzel Kemikleri   |   Sakurako-san no Ashimoto ni wa Shitai ga Umatteiru

2015 Sonbahar animesi olan Sakurako-san no Ashimoto ni wa Shitai ga Umatteiru, ingilizce ismiyle Beautiful Bones – Sakurako’s Investigator, 12 bölüm sürmüş bir gizem animesi. Aynı isimli hafif romandan uyarlama olan serinin stüdyosu, oldukça yeni bir stüdyo olan TROYCA. Bilinen tek işi A-1 Picture ile birlikte hazırladıkları Aldnoah.Zero serisi. Tek başlarına altından kalktıkları ilk iş olan Sakurako-san no Ashimoto ni wa Shitai ga Umatteiru’da ise görsel olarak oldukça başarılı bir iş çıkarmışlar. Renkli sahneler fazlasıyla görülmeye değer.

Serimizin yönetmeni Katou Makoto maalesef kendisinin referansı olabilecek başka bir işi yok. Serinin yaratıcı ise Ota ShioriAçılış jeneriğini Miho Karasawa, ya da daha bilinen ismiyle TRUE söylüyor. Ki kendisinin Hibike! Euphonium açılış jeneriği olan “Dream Solister” şarkısından tanıyoruz. Burada da iyi bir iş çıkarmış. Kapanış jeneriği ise Technoboys Pulcraft Green-Fund elinden çıkma bir iş. Trinity Seven‘dan tanıyor olabilirsiniz.

Sakurako'nun Güzel Kemikleri   |   Sakurako-san no Ashimoto ni wa Shitai ga Umatteiru

Seiyuu kadrosu da oldukça başarılı. Asıl karakterimiz olan Sakurako‘yu Shizuka Itou seslendiriyor. Serinin ağır topu da o zaten. Daha önce Suisei no Gargantia – Bellows, High School DxDAkeno, Psycho-PassYayoi ve xxxHOLiCHimawari gibi karakterlere sesiyle can vermiş bir isim. Daha sayamadığım da bir çok işi var tabii. Serinin bir diğer önemli ismi olan Shoutarou‘yu ise Junya Enoki seslendiriyor. Onun da en bilinen işi bu diyebilirim. Kadro bu kadar değil tabii yan karakterlerde, Akira Ishida, ve Kikuko Inoue gibi isimler de görüyoruz.

Konumuza baktığımızda ise; kemik bilimcisi ve kemiklere özel ilgisi olan Sakurako-san ile lise öğrencisi ve yardımcısı Shoutarou’nun gizemli vakaları çözmeleri şeklinde tanımlayabilirim kısaca. Zengin bir aileden gelen ve nadir kemikleri koleksiyonuna katan Sakurako-san kemikleri kendisine çekiyor sanki. Bölümlerin çoğunda bir şekilde insan kemikleri bulan ikilimiz, yerel polisin de yardımıyla vakaları çözmeye çalışıyor. Oldukça da ilginç vakalarla karşılaşıyorlar aslında.

Sakurako'nun Güzel Kemikleri   |   Sakurako-san no Ashimoto ni wa Shitai ga Umatteiru

Sakurako-san için Sherlock’un kadın versiyonu diyebiliriz, zira tıpkı Sharlock gibi gözlem ve çıkarım yeteneği oldukça güçlü. Çoğu zaman olayları nasıl çözdüğünü takip etmekte zorlanabilirsiniz. Fakat Sakurako’nun kişiliği de bir o kadar ilginç. Soğuk kanlı yapısı bazen Shoutarou’yu korkutsa da, ikilinin uyumları gözlerden kaçmıyor. Gizem üzerine kurulu hikayeler genellikle bir, iki bölüm içerisinde sonuçlanıyor. Sakursko’nun bazı olaylara istemeden bazı olaylara ise isteyerek karışması ise olayları daha da ilginç kılıyor.

Fakat serinin en büyük eksisi background hikayesindeki kopukluklar oluyor. İkinci sezonunun olmaması ise ayrıca bir dezavantaj olmuş. Aslında oldukça ilginç bir background hikayesi var Sakurako’nun ama tam olarak göremiyoruz maalesef. Yine de sezon içindeki vakalar için ve tabi ki muhteşem çizimleri için fazlasıyla izlemeye değer. Sakurako tsundere bir kişilikte ve izleyiciye kendisini hemen sevdiriyor. Shoutarou ile olan dinamikleri ise serinin bir başka itici gücü oluyor. Başarılı jenerikleri için ayrıca taktir edilmeli bu arada. Velhasıl gizem severler seriye bir göz atsın, memnun kalacaklardır. Buyurun bu da tanıtım videosu;

*Bu yazı ortak çalışma yaptığımız www.birdizihaber.com adresinde yayınlanmıştır.

1 YORUM

  1. Seri bu kadar yarım kalmışken ikinci sezonun hala gelmemesi çok kötü. Gerçekten severek izlediğim bir animeydi. Neyse şöyle birkaç yıl daha bekleyelim bakalım belki ikinci sezonunu düşünürler..

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz