Saf Yanılsama Nasıl Bir Dünya? | Flip Flappers

0
59

Saf Yanılsama Nasıl Bir Dünya?  |  Flip Flappers

2016 sonbahar sezonunun anime olan Flip Flappers, macera, komedi ve bilim-kurgu içeren bir seri. Farklı çizimleriyle hemen dikkat çeken seri orijinal bir yapım. Yani herhangi bir kaynağa dayanmıyor hikayesi.

Eğlenceli ama bir o kadar da “garip” anime Flip Flappers, zira hikayesine baktığımızda Alice Harikalar Diyarında’yı anımsıyorsunuz. Ama ilerleyen bölümlerde karanlık kısımları da görüyoruz ve atmosfer Pan’ın Labirenti’ne dönüyor. Zaman zaman ise Dr. Parnassus misali şekil değişikliği oluyor. Ziraz karmaşık gibi ama takip etmesi zor değil.

Saf Yanılsama Nasıl Bir Dünya?  |  Flip Flappers

Biraz künyesine bakalım; anime yeni bir stüdyo olan Studio 3Hz’ın işi. Senaryo ve yönetmen ise aynı kişi; Oshiyama Kiyotaka. Onu en çok Space☆Dandy’deki senaryo ve animasyon çizim katkılarından tanıyoruz saırım. Animenin müziklerini ise Itou Masumi yapıyor. Phantom: Requiem for the Phantom müzikleri de onun elinden çıkma. Hemen belirteyim Phantom’daki gibi burada da tamamen anime karakterine uygun notalar duyuyoruz. Ve Flip Flappers müzikleri çok iyi.

Seiyuu kadrosunda ise; Cocona olarak Takahashi Minami (Shokugeki no Souma’da Megumi), Papika olarak ise Ichimichi Mao (Gantz:O’da Yamasaki) çıkıyor karşımıza. Yan karakterlerde de  Kayano Ai, Hikasa Yoko ve Tsuda Kenjirou gibi başarılı isimler görüyoruz.

Saf Yanılsama Nasıl Bir Dünya?  |  Flip Flappers

Hikayesi de kısaca şöyle; Cocona ortaokula giden sıradan bir öğrencidir. Bir gün şans eseri havada uçan bir kız görür. Papika isiminde olan bu kız ona başka dünyalarda olan bir macera teklif eder. Bundan sonra Papika’nın ve Cocona’nın görevi “biçimsiz” denilen, hepsi toplandığında her dileğin gerçekleşeceğine inanılan taşları toplamaktır. Fakat bu görev göründüğü kadar eğlenceli değildir. Aksine zamanla ve bazı gerçekler ortaya çıktıkça daha tehlikeli bir hal alacaktır.

Bir nevi Cocona’nın büyüme sıkıntısı olarak düşünebileceğimiz olan Flip Flappers, sürreal dünyalarıyla dikkat çekse de, bazı bölümlerde grotesk, bazı bölümlerde mekanik bir havaya bürünmüş. Dönüşüm sahneleriyle Ay Savaşçısı’na öykünse de, bazı bölümlerde Mad Max gibi farklı filmlere öykündüğünü de görebiliyoruz. Yani eğlenceli dünyalarda dolaşıyoruz sıklıkla. Fakat bazı bölümlerde mecha animesi, bazı bölümlerde korku animesi bazı bölümlerde ise aksiyon animesi izliyor gibi oluyoruz. Genellikle eğlenceli bir havası olan anime sezon sonuna doğru daha ciddi ve gerilimli bir hal alıyor.

Saf Yanılsama Nasıl Bir Dünya?  |  Flip Flappers

Karakter uyumları başarılı ve finale doğru hikayenin boyutu biraz değişiyor. Bu da güzel bir sürpriz olmakla birlikle zaman zaman shoujo-ai’ye de kaymıyor değil hani. Onu da belirteyim. Buyurun bu da fragmanı;

Bu yazı ortak çalışma yaptığımız www.birdizihaber.com adresinde yayınlanmıştır.

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz