Sadece ‘Ben’den Oluşan Ben Krallığı: “Ore Ore”

0
51

Sadece 'Ben'den Oluşan Ben Krallığı: "Ore Ore"

2013 yapımı olan filmimiz Ore Ore’nin yönetmenliğini ve senaristliğini Satoshi Miki üstleniyor. Aslında film 2010’da yayınlanan Tomoyuki Hoshino’nun romanının uyarlaması niteliğinde. Filmin başrolü Kamenashi Kazuya. Her seferinde söylüyorum, gerçekten de Japonya’nın en iyi oyuncularından biri. Bu filmde 20den fazla kişiyi tek başına canlandırıyor.

Filmin konusu ise şu şekilde;  Hitoshi(Kamenashi Kazuya) fotoğrafçılıkta başarısız olduktan sonra elektronik bir mağazada satış danışmanlığı yapmaya başlar. Bir gün fast food restoranında iken birisi(Daiki) telefonununu onun tepsisinde unutur. Telefonunu yanına alan Hitoshi, müşterinin annesine Daiki’ymiş gibi davranıp 900 bin yeni hesabına göndermesini ister. Aslında “ore ore” Japonya’da sıkça kullanılan bir aldatmaca olarak biliniyor. Hitoshi’nin bu dolandırıcılığından sonra hayatında oluşan ve bir anda ortaya çıkan benlik parçalarıyla kendini bir benlik adasının içinde bulması filmin ana kurgusudur.

Sadece 'Ben'den Oluşan Ben Krallığı: "Ore Ore"

Zamanla kimliğini çaldığı Daiki ile kendi hayatı yer değiştirmeye başlar. Sonrasında ise kendi benlikleri çoğalır. Daiki’nin Nao’yu(başka bir Hitoshi benliği olan) bulmasıyla üçlü, “benlik adası”nı kurmaya başlarlar. Orjinal Hitoshi zamanla bu üçüzlüğe alışır ve bu üçlülüğün getirdiği avantajları kendi faydasına kullanır. Ancak ortaya birçok “kusurlu” Hitoshi kopyalarının çıkmasıyla sorunlar oluşmaya başlar. Gerçeklik algısının giderek bozulmasıyla Hitoshi kendini gerçeküstü bir kabusun içerisinde bulur. Sonrasında kopyalar zamanla kaybolmaya başlar ve Hitoshi’nin etrafındaki kişiler zamanla Hitoshi’nin benlik girdabına karışır.

Tomoyuki Hoshino’nun ödüllü romanından uyarlanan “It’s Me, It’s Me” filmi, “Being John Malkovich” i hatırlatan bir yapım olarak karşımızda. 1999 Spike Jonze yapımı film, kuklacılıkla uğraşan işsiz Craig’in bir gün actor John Malkovich’in beynine açılan bir portalı keşfetmesi ile başlar. Asıl Malkovich’in de portale girmesiyle Malkovich tarafından oluşturulmuş “Malkovich” dünyası. Diğer bir deyişle,  nihai bir narsistik cehennem. Spike’ın filminde küçük bir unsur olarak yer alan bu durumun  Miki’nin filminde büyük bir alanı kapladığını görüyoruz.Bu doğrultu da filmde bir benlik portalı oluşturulmuş. Yönetmen Miki, Monty Pyton’dan Jonze’a kadar Charlie Kaufman’ın 2002 yapımı filmi “Adaptation” gibi birçok özgün kaynaktan da esinlenmiş.

Sadece 'Ben'den Oluşan Ben Krallığı: "Ore Ore"

Benliğe doğru bir yolculuk olarak ele alabileceğimiz filmi, “Sadece “Ben”den oluşan Ben Krallığı” repliğine istinaden Sigmund Freud’un Id,Ego,Super Ego kavramları üzerinden inceleyebiliriz.

Filmde yer alan üçlü Nao-Daiki-Hitoshi benlikleri bana göre Sigmund Freud’un insan zihninin katmanları olan Id, Ego ve Super ego kavramlarının yansıması gibi. Şöyle Nao Idi, Hitoshi Ego’yu, Daiki ise Super Ego’yu temsil ediyor. Id kişiliğin çocuksu tarafıdır ve en ilkel halidir.  Filmde Nao’nun çocuksu bir yapıya sahip olması, aynı zamanda sosyal kuralları pek önemsemeyen ve dilediğini dilediği zamanda yapan bir tip olması bu benzetmeyi doğrular nitelikte. Üst benlik olan süper egoyu temsil eden Daiki, kural ve değerler bütünlüğü içerisinde yön veren tiptir. Süper ego her zaman idin istekleri ile çatışma içerisinde olur ki filmde Nao ile Daiki’nin fikirlerinin uyuşmadığını da görüyoruz. Ego ise yani Hitoshi, bu ikili arasındaki denge görevini üstlenir. Temel olarak kişisel güvenliğini sağlar ve tarafsız olarak diğer benlikleri arasındaki çatışmalara katılır. Bu üçlü de daimi olan ve gerçekciliği temsil eden Ego’dur ki filmde de bu daimiyete nasıl ulaştığını görüyoruz. Id, Ego, Super ego üçgeninin parçalanmış benliklerden Nao, Hitoshi ve Daiki’de vücut bulması.

Sadece 'Ben'den Oluşan Ben Krallığı: "Ore Ore"

Filmde yine bütün benliklerin “benlik krallığı” adı verilen tek göz evde toplanmaları gibi bir durum var. Bana göre bir metafor olan bu tek göz oda ev, bireyi temsil ediyor. İçerisinde toplanan her benlik de bireyin içerisinde barındırdığı kişilik tiplerini ve id,ego,süper egoyu da kapsıyor. Filmde hangi kapıyı aralarsak aralayalım sürekli “benlik” kavramıyla ve benliğin yapılarıyla karşılaşıyoruz.

Temeli benlik üzerinden işleyen bu filmimiz üzerine sanırım daha fazla bir şey söyleyemeyeceğim. Benlik üzerine yapılmış en iyi filmlerden biri (yönetmenin esinlendiği yapımları saymazsak). Komedi unsurlarıyla bezenmiş absürd bir yapım olarak Ore Ore gerçekten de izlenilesi.

Keyifli seyirler..

Filmin Fragmanı

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz