R&B’nin MultiKültürel Yüzü: May J

0
59

R&B’nin MultiKültürel Yüzü: May J

Asıl adı Mei Mashimoro olan yeni nesil R&B dünyasının başarılı ve güzel şarkıcılarından May J, 20 Haziran 1988 Yokohama doğumludur.  Şarkıcı olmasının yanı sıra söz yazarı ve televizyon program sunucusu olan May J, multikültürel aile kökenine sahiptir. Babası Japon, annesi ise İranlıdır. Geniş kapsamda aile kökenleri ise Japonya, İran, Türkiye, Rusya, İspanya ve İngiltere’ye dayanmaktadır. May J’nin sahne ismindeki J harfi Arapça ve Farsça’da kız çocuğu ismi olan “Jamileh”i temsil eder. Kelime, Farsçada “güzel” anlamına gelmektedir. Küçük yaşlardan beri şarkıcı olmayı hayal eden May, piyano, dans, şan ve opera dersleri aldı. Şarkıcılık hayallerine ulaşana kadar modellik gibi çeşitli aktivitelerde bulundu. Kendisi aynı zamanda Japonca, İngilizce, Farsça ve İspanyolca konuşabilmektedir.

14 yaşında iken Sony Müzik ile anlaşma yapan May J., bu sayede adını tüm Japonya’ya ve komşu ülkelere duyurmuştur. Kariyerindeki ilk çıkışını ise 17 yaşında yakalamış; 12 Temmuz 2006 yılında Sony Music aracılığıyla “All My Girls”  adlı ilk mini albümünü çıkarmıştır. Bu albümü daha önce Japonya’da hiç görülmemiş olan Jennifer Lopez/Beyonce/Rihanna tarzı müziği temsil etmekteydi. 2009’da çıkardığı ikinci albümü “Family” Japon Bilboard Chart Oricon Top 10’da iki hafta boyunca 4.sırada yer aldı. “Family” albümü  May J’nin en yüksek sıralamaya sahip olan ve en çok satan albümüydü. Albüm aynı zamanda iTunes’in haftalık çizelgesinde birinci sırada yer aldı.

May J 2010’da Oricon çizelgesine dokuzuncu sıradan giriş yapan üçüncü albümü “for you”  piyasaya sürdü. Yine aynı yılda May dördüncü albümünün öncüsü niteliğinde mini solo albüm olan “Believein..”i piyasaya sürdü. Sonrasında ise 2011’de dördüncü albümü olan “Colors”  piyasaya çıktı.

R&B’nin MultiKültürel Yüzü: May J

Mart 2014’te Japonya’da vizyona giren The Frozen  animasyon filminin bitiş şarkısı “Let It Go”yu seslendiren May J, bu şarkıyla birlikte Japan Hot 100’ta 8.sıraya yerleşti. 2012’den buyana May J Kanjani8 no Shiwake Eight variety showun karaoke yarışması bölümünde yer aldı. 26 karşılaşmayı üstüste kazanan May, ironik bir biçimde “Let It Go” şarkısının Idina Menzel versiyonunda Sarah Àlainn’e kaybetti.

Ocak 2012’de May J beşinci albümü “Secret Diary”, Aralık 2012’de ise altıncı albümü “Brave”i pyasaya sürdü. Yedinci albümü ise Ekim 2014’te piyasaya sürmüş olduğu ve Oricon’da 4.sıraya yerleşen “Imperfection”dır. Sekizinci albümü “Rebirth”ü Şubat 2015’te, son albümü ise 2016 Ağustos’ta piyasaya çıkacak olan “Have Dreams!”dir. Bunlar dışında May J’nin derleme ve cover şarkılardan oluşan 6 albümü daha bulunmaktadır.

2006’dan bu yana aktif bir şekilde müzik piyasasında yer alan ve her yıl yüze yakın sahne alan May J; Taipei, Şanghay, Seoul, New York, Chicago, Londra, Moskova, Los Angeles ve Umman gibi şehirlerde sahne almaktadır.

May J aynı zamanda 2008’den beri dünyanın 180 ülkesi ve bölgesinde yayınlanan NHK World kanalının Japon müziği temalı programı J-MELO’nun sunuculuğunu yapmaktadır.

*Bu yazı Japon Sinema Dergisinin 7. sayısında yayınlanmıştır. Dergideki diğer yazıları okumak için tıklayınız.

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz