Pişmanlıklar Azaltılabilir mi? I Orange

0
57

Pişmanlıklar Azaltılabilir mi? I Orange

7 Madde de Neden İzlemelisiniz?

16 -17 yaşlarında  henüz hayatı ve kendinizi yeni yeni tanımaya başlamışken tüm bu zahmetleri atlatmış ama bir o kadar da pişman 10 yıl sonraki kendinizden bir mektup alsaydınız nasıl hissederdiniz?
Kökü mangaya dayanan, aynı adlı bir de live action (filmi) bulunan orange  konusuyla dikkatleri üzerine toplamaya devam ediyor.
Hadi gelin 2016 yaz sezonu animelerinden olan Orange yi neden izlemelisiniz 7 maddede inceleyelim.
1- Şaka mı yoksa gerçek mi?
Bir sabah ilk defa okula geç kalıyorsunuz ve çantanızda gizemli bir mektup size saniyesine kadar yaşadığınız olayları anlatıyor. İlk başta bunun bir saçma bir şaka olduğunuzu düşünseniz bile o mektupta yazan şeyler kişilerin adından söylediği cümlelere kadar doğru. Okula yeni gelecek transfer öğrenci ve onunla birlikte filizlenen olaylar. Bütün bunlar nasıl gerçek olabilir?
Ana karakterin yaşadığı olayları teker teker bilmesine rağmen değiştiremediği şeyler sizi gelgitlere sürüklemeye yetiyor da artıyor bile…

Pişmanlıklar Azaltılabilir mi? I Orange
2- Ben shoujo sevmem demeyin!
Shoujo, dram, romantik, bilimkurgu türündeki Orange animesi sadece ikili ilişkilerle sınırlı kalmayıp  aynı zamanda geçmiş ile geleceği birleştirip gizemle harmanlayan başarılı bir anime**

3- Cevapsız sorular:
Animede   merak duygusu önemli öğelerden biri.  Çünkü animenin bilimkurguya dokunan  bölümlerinde ucu açık bir çok olayla karşılaşıyorsunuz. Zaman yolculuğu konusunu bölümler arasına başarılı bir şekilde serpiştiren anime her bölümde farklı bir soruyu da beraberinde getiriyor. İzlerken en çok beyni meşgul eden sorular eğer yaşadığımız dünyada geçmişi değiştirmek mümkün değilse o zaman mektup neden geldi? Nasıl geldi? Şeklinde ortaya çıkıyor. Haliyle gelecekten geçmişe doğru ters akan bu yolda yolunuzu kaybede kaybede bulmak durumunda kalabilirsiniz.

Pişmanlıklar Azaltılabilir mi? I Orange
4-Hepimizin pişmanlıkları vardır.
Anime hepimizin zaman zaman yaşadığı duygulara, durumlara da parmak basıyor. Aslında animenin konusu 26 yaşındaki Naho’nun pişmanlıklarını bir nebze azaltmak istemesi etrafında gelişiyor. Naho mektubunda 10 yaş genç haline öğütler veriyor ve her gün değiştirmesini istediği şeyleri söylüyor. Lise öğrencisi Naho nun ürkekliğiyle hepsini gerçekleştirmesi mümkün olmuyor tabii. Anime bu bakımdan bize bazı şeyleri fırsatımız varken yapmayı, her zaman ikinci bir şansımızın olmayacağını da hatırlatıyor.
5- Arkadaşlık kavramı
Animede olaylar  Naho ve Kakeru  ilişkisi dışında birbirine bağlı bir arkadaş grubu çevresinde gelişiyor. Lisede aralarından su sızmayan bir grup genç yıllar geçtikçe çeşitli nedenlerle birbirinden kopuyorlar, farklı yerlere dağılıyorlar.  Nihayet 10 yıl sonra tekrar bir araya gelişlerini izliyoruz. Bu yönüyle anime arkadaşlık kavramının altını da çizmiş oluyor.  Arkadaşlığın iyi ve kötü günlerde bir araya toplanıp nasıl yeniden yeşerdiğini de bizlere gösteriyor.

Pişmanlıklar Azaltılabilir mi? I Orange
6- Müzikler ve yapım kadrosu
Anime müzik ve yapım kadrosuyla da oldukça iyi isimleri barındırıyor.  Yönemenliğini Hiroshi Hamasakinin yaptığı, ses yönetmenliğini ise Yukio Nagasaki nin üstlendiği orangenin müziklerini ise Yu Takahashi ve Kobukoro seslendirmiş.

7- Çekingen bir aşk olmazsa olmaz
Tabii ki Shoujo türünün hakkını veren bir aşk da var hikayemizde, Kakeru ve Naho’nun ürkek, çekimser tavırlarıyla ilerleyen arkadaşlıkları birbirlerine açılmaya dertlerini anlatmaya başladıkça sıcak masum bir aşka dönüşüyor. Naho’nun fedakar halleri ve Kakeru’nun kocaman gülümsemesiyle bu ikilinin ilişkisi kesinlikle izlenmeye değer cinsten.

*Bu yazı Japon Sinema E-Dergisinin 9. Sayısında yayınlanmıştır. Dergideki diğer yazıları okumak için tıklayınız.

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz