Ozu’dan Kitano’ya En İyi 10 Japon Yönetmen

0
61

Ozu'dan Kitano'ya En İyi 10 Japon Yönetmen

Japon Sineması yönetmenleri arasında adından söz ettirmiş 10 usta yönetmen burada!

1897 yılında sinema aygıtı ile tanışan Japonya’da sinema tekniklerinin gelişmesi geleneksel sanatlardan beslenerek başlamış ve zamanla modern tekniklerin dönemin yenilikçi genç yönetmenleri tarafından uygulamaya başlamasıyla zamanla Uzakdoğu’nun ada ülkesi Japonya, dünyada en çok film üreten ülkeler arasına adını yazdırmayı başarmıştır.

Geleneksel doku ile modern sanatı birleştiren yönetmenlerin filmleri zamanla festivaller ile ülke dışına çıkarak aldıkları ödüllerle ülke sinemasının adını duyurmuştur. Bu etkileyicilik kimi zaman sade aile dramaları ile kimi zamanda tarihi samuray öyküleri ile olmuştur. Bu filmleri üreten yönetmenlerden adını en çok duyurmuş 10 Japon usta yönetmeni listeledik.

1. Yasujirō Ozu

Ozu'dan Kitano'ya En İyi 10 Japon Yönetmen

Kuşaklar arası aile içi değişimi yansıttığı Tokyo Story ile seyircinin zihninde yer edinen Ozu, kamera dilinin sadeliği ve yastık çekimlerini sinemasına yansıtmıştır. Japon sinemasının en önemli üç yönetmeninden biri olan Ozu, Noriko Üçlemesi (Geç Gelen Bahar, Erken Gelen Yaz, Tokyo Hikâyesi) en önemli filmleridir.

2. Kenji Mizoguchi

Ozu'dan Kitano'ya En İyi 10 Japon Yönetmen

1930’larda Japon sinemasının yükselişinde önemli rol oynayan yönetmenlerden olan Kenji Mizoguchi, geleneksel Japon resim sanatının yansıması gibi görüntüleri sinemasına aktarmış ve bunu uzun statik çekimleriyle Japonya’daki kadınların gördüğü zulmü kamera önüne taşımıştır. Mizoguchi’nin önemli filmleri arasında  Ugetsu Monogatari (1953, Yağmurdan Sonraki Soluk Ayın Öyküleri), Gaito No Suketçi (1925, Sokak Skeçleri) ve Kami-ningyo haru no sasayaki (1926, Kağıttan Bir Bebeğin Bahar Fısıltısı) yer almaktadır.

3. Akira Kurosawa

Ozu'dan Kitano'ya En İyi 10 Japon Yönetmen

Japon sinemasının batıya açılmasında büyük rol oynayan Kurosawa, yaptığı Rashomon, Yedi Samuray, Yojimbo, Ran, Dersu Uzala ve İkiru gibi önemli filmler sinema tarihine adını yazdırmayı başarmıştır. Daha çok Japonya’nın tarihini yansıtan filmler ile tanınmaktadır. Bunlar içinde önemli olan ise Toshiro Mifune ve Takashi Shimura’nın oynadığı filmlerdir.

4. Kaneto Shindo

Ozu'dan Kitano'ya En İyi 10 Japon Yönetmen

Japon sinemasının üretken yönetmenlerinden Kaneto Shindo, 48 film yönetip 238 senaryoya imza atmıştır. Sinema kariyerinin bir bölümünde Mizoguchi ile birlikte çalışmıştır. Yönetmenin en önemli filmleri arasında Children of Hiroshima, The Naked Island, Onibaba, Kuroneko ve A Last Note yer almaktadır.

5. Koji Wakamatsu

Ozu'dan Kitano'ya En İyi 10 Japon Yönetmen

Sinemayla tanışmadan önce zaman zaman inşaatlarda çalışan Koji Wakamatsu, Tokyo’da çetelerle birlikte soyguna dahi bulaştığı bir hayat yolculuğunun sonunda sinemayla tanışır. Koji, 1960’ların sonunda Japonya’da ”pembe salon filmleri” ile ünlemiştir. Onun filmlerini benzer film üreten yönetmenlerden ayıran unsur ise filmlerindeki şiddetin dengeli oluşu, en sadist ve pornografik görüntülerin altında yatan estetik-politik söylemdir. Yönetmenin akıllarda en çok yer eden filmleri  Go, Go Second Time Virgin,  United Red Army ve Caterpillar‘dır.

6. Nagisa Oshima

Ozu'dan Kitano'ya En İyi 10 Japon Yönetmen

Daha çok şiddet ve cinsellik temaları üzerinde yoğunlaşan özgün filmleriyle tanınan yönetmen Nagisa Oshima, Japon Yeni Dalgası’nın en önemli temsilcilerinden biridir. Yönetmenin önemli filmleri arasında In the Realm of the Senses and Empire of Passion, The Catch ve Death by Hanging yer almaktadır.

7. Kon Ichikawa

Ozu'dan Kitano'ya En İyi 10 Japon Yönetmen

Kon Ichikawa’nın Japonya ve dünya kürsüsüne çıktığı ilk önemli eser Tokyo Olimpiyatlarındaki sporcu hikâyelerini ve etkinlikleri konu alan Tokyo Olimpiyatları adlı belgesel filmdir. Daha çok belge filmleri ile öne çıkan yönetmenin önemli filmleri arasında 47 Ronin, The Burmese Harp ve An Actor’s Revenge yer almaktadır.

8. Shohei Imamura

Ozu'dan Kitano'ya En İyi 10 Japon Yönetmen

Sinemaya Yasujiro Ozu’nun yanında asistan olarak başlayan Shohei Imamura, kendine has geliştiği sinema dili ile Japon Yeni Dalgasının önemli temsilcilerinden biri oldu. Fahişeler, küçük hırsızlar, siyah pazarcıların, seri katiller gibi toplumun birbirinden farklı katmanlarını beyazperdede buluşturan usta yönetmenin önemli filmleri arasında Pigs and Battleships, Ballad of Narayama ve the Eel yer almaktadır.

9. Hayao Miyazaki

Ozu'dan Kitano'ya En İyi 10 Japon Yönetmen

Animasyonun en büyük ustalarından biri olarak kabul edilen Hayao Miyazaki’nin animasyon filmlerinin başarısı dünya çapında ilgi görmüştür. Japonya’nın en başarılı yönetmenlerinden olan Miyazaki, Japon animasyonu ”animeyi” dünyaya tanıtmayı başarmıştır. Usta yönetmen arkadaşı Isao Takahata ile birlikte kurdukları Stüdyo Ghibli‘de birbirinden başarılı filmlere imza atmışlardır. Bu filmlerden bazıları: Ruhların Kaçışı, Howl’un Yürüyen Şatosu, Komşum Totoro, Rüzgarlı Vadi, Rüzgar Yükseliyor, Prenses Mononoke ve Küçük Denizkızı Ponyo‘dur.

10. Takeshi Kitano

Ozu'dan Kitano'ya En İyi 10 Japon Yönetmen

Batı ile doğu arasında köprü olmayı başarabilen usta yönetmen Takeshi Kitano, yönetmenlik, oyunculuk ve komedyenlik gibi birbirinden farklı yeteneklerle defalarca kez seyircinin karşısına geçti. Daha çok yakuza filmleriyle sinemaseverlerin zihninde yer edinen Kitano’nun sade ve nihilist anlatımı en şiddetli filmleri bile özel kılmayı başarmıştır. Kitano’nun önemli filmleri arasında Hana-bi, The Dolls ve Zatoichi yer almaktadır.

Not: Bu liste www.japonsinemasi.com tarafından hazırlanmıştır. İzin alınmadan başka site ve sayfalarda kullanılmaması rica olunur. 

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz