Osamu Tezuka’nın Eserlerinden Bir Demet

2
55

Osamu Tezuka'nın Eserlerinden Bir Demet

İlk yazımda (bkz. “Çizgilerden Doğan Sonsuz Sevgi: Osamu Tezuka”) sizlere saf altın kadar değerli kalbi ile büyük küçük demeden herkesin sevgisini kazanmış olan Osamu Tezuka’dan bahsetmiştim. Bana gelen bir istek üzerine onun bazı ünlü eserlerinden bahsedeceğim şimdi de. Sayısız eser ile karşımıza çıkacak olan Tezuka-sensei’yi bir de bu eserlerinden görün istedim:

Diary of Ma-chan (Ma-chan’ın Günlüğü)

Yapım yılı: 1946:

Tezuka buna dört panel gazete şeridiyle başladı. Shokokumin Shimbun’un (Mainichi Okul Çocuklarının Gazetesi) düzenlemesiyle Osaka’da basıldı. Bu çalışmasını yaptığında, o sadece 17 yaşındaydı.

Shin Takarajima (New Treasure Island – Yeni Hazine Adası)

Yapım yılı: 1947

Japonya’da Tezuka’nın yaptığı ev halkı mangasıdır. Robert Louis Stevenson bu macera-aksiyon dram eserinden etkilenerek Pete adında bir çocuğun, hazine adasının haritasını bulmasını ve bir deniz yolculuğuna çıkma girişimini anlatır. Batı stil sanatı ve hızlı hikâye bağlantıları ile dikkati çok çekti ve 400,000’den fazla satan kitap olarak rekor kırdı.

King Kong

Yapım yılı: 1947

King Kong genelde iki versiyona sahip filmiyle tanınır. Her ne kadar Tezuka’nın eserlerinin tam listesinde adı geçse de filmlerinin orijinal yaratıcısı Osamu Tezuka değildir.

Tüberküloz

Yapım yılı: 1948

Bir kitap gibi orjinal formunda yayımlandı. Hikaye, büyük şehirdeki tüberküloz olayı ve Kenichi’nin maceraları hakkındadır. Kenichi’nin amcası insan vücudu hakkında yaptığı araştırmalarıyla “ZX” adında insan vücudunun içini gösteren bir mikroskobik serum yaratmıştır. Genç bir çocuğun bedenine girerek onun verem olmasına sebep olan ve akciğerlerine zarar veren bakterileri bulur. Bakterilere dostça davranarak, amcası Kenichi’ye tüberküloz hastalığından kurtulmasına yardım eder. Tezuka bu eserden memnun olduğunu söyledi. Hikaye, Monster animesinin 38. bölümüyle ve yine Osamu Tezuka’nın ilk kez 1963’te çıkardığı Astro Boy’un bir bölümü ile benzerlik yaşamaktaydı.

Osamu Tezuka'nın Eserlerinden Bir Demet

Tetsuwan Atom (Astro Boy)

Yapım yılı (manga): 1951-52  Yapım yılı (anime): 1963-1980-2003  Yapım yılı (uzun metrajlı film): 2009

Tezuka’nın en ünlü çalışmasıdır. Mangası ilk kez 1951 yılında çizilmeye başlamış. Eserin asıl adı “Captain ATOM”dur (yapım yılı: 1951), ancak şimdiki ismi manganın ana karakteri olan Atom’un adı Amerika’da “Astro Boy” olarak yeniden adlandırılınca ortaya çıktı. “Captain ATOM” ismi “Tetsuwan Atom” olarak değiştirildi. Osamu Tezuka, bu mangayı yeniden yapmaya başladı ve animeye uyarlandıktan sonra “Astro Boy” Tezuka’nın en ünlü eseri haline geldi. Animesi “dünya üzerindeki ilk ve en eski anime” olarak kabul edilir, Tezuka Production ile Mushi Production tarafından 1963 yılında siyah-beyaz olarak hazırlandı. Osamu Tezuka, bu animenin aynı zamanda yönetmeniydi. 80’li yıllarda ise animenin aynı isimli renkli sürümü yapıldı. 2003 yılında ise 3. sürümü yapıldı ve yayınlandı. 3D tarzı filmi ise Summit Entertainment ve Imagi Studios tarafından 2009 yılında yapılmış olup Türkiye’de 16 Nisan 2010 tarihinde vizyona girdi. TV’de ilk kez olarak Show TV’de yayınlandı. Filmin resmi afişinde Osamu Tezuka “karakter tasarımcısı” olarak tanımlanmıştır. Yönetmeni David Bowers’dır.

Eserin mangadan animeye, animeden peyazperdeye olan yolculuğunda hikâye ve karakterleri birçok değişime uğramıştır.

Animesinin hikâyesi şöyledir: Japonya’nın bilim bakanı olan Dr. Tenma’nın oğlu Tobio Tenma, bir araba kazasından ölmüştür. Dr. Tenma, acısını dindirmek için oğlunun birebir kopyasını üretir. Bu robotun gerçek Tobio’dan tek farkı 100.000 beygir gücünde olmasıydı. Ayrıca inanılmaz güçleri (x-ray (röntgen) görüşü, kol silahları, parmak lazerleri, makinalı tüfek, yüksek hız, roket ile uçma yeteneği) de vardır. Yine de Dr. Tenma, her ne kadar benzerse benzesin bir robotun, özellikle de büyümeyen bir robotun oğlunun yerini asla tutamayacağını fark eder ve onu evlatlıktan reddeder. Ardından bu şirin robot babası tarafından bir sirke satılır ve burada gösterilere çıkmaya başlar. Neyse ki Tenma’dan sonraki bilim bakanı Dr. Ochanomizu onu fark eder ve himayesine alır. Atom nihayet sevgi dolu bir yuva bulmuştur. Çok geçmeden güçlerini fark eden kahramanımızın görevi artık dünyayı kötü düşmanlardan korumak olmuştur. (Dipnot: Osamu Tezuka hikâyenin ana karakteri olan Atom’un saç modelini tasarladıktan ertesi sabah kendi saçı da o hale gelmiş. Biraz tuhaf ama doğru.)

Ribbon no Kishi (Princess Knight)

Yapım yılı: 1953-56

Bir oğlan olmak için rol yapan prenses Sapphire’in macera ve dramını anlatır. Onun aynı zamanda bir kız ve bir erkek kalbi vardır. Tezuka bu mangayı gençliğinde izlediği temalardan ve Takarazuka sahne gösterilerinden ilham alarak yaptı. Animesi “ilk Shojo tarzı anime” olarak kabul edilir. Bugün kalitesi halen etkilidir.

Twin Knight

Yapım yılı: 1958

İlk Shojo tarzı anime olan Princess Knight’ın devamıdır, hikâyenin bitiminden yıllar sonra ortaya çıkar. Artık birer kraliçe olan Sapphire, Frantz adında biri ile evlenir. Bu seride ana karakterler Sapphire ve Frantz’ın ikiz çocukları Prens Daisy ile Prenses Violetta’dır. Prens Daisy kaçırılınca ikiz kardeşi Violetta onu kurtarmak için harekete geçer, tıpkı annesi gibi hem prenses hem de şövalye olma kararı alır.

Dororo to Hyakumaru (Dororo)

Yapım yılı: 1967-1968

Hikâye Japonya’da, Sengoku döneminde geçer. 48 tane şeytan çok güçlü bir çocuğun doğacağını duyar. 48 şeytanı öldürmek için bu çocuğun doğacağına inanılır. Kagemitsu Daigo, doğmamış bebeğinin 48 adet vücut parçasını şeytanların alması için söz verir. Kagemitsu’nun hiç bir savaşta yenilmeyeceğini temin ederek onun Japonya’nın efendisi olacağını söylerler. Çocuk doğduğunda 48 adet vücut parçası yoktur. Kagemitsu onu bir sepete koyarak nehire bırakır ve Jukai adında bir doktor tarafından bulunur. Hyakkimaru adı verilen bu çocuk, Jukai tarafından yapılan protezlerle normal bir insan gibi olur. Hyakkimaru’nun birçok doğaüstü gücü vardır.
Hyakkimaru 48 tane şeytanı yok ederek eksik vücut parçalarını geri istemektedir. Bu nedenle hırsız bir çocuk olan Dororo’ya katılır. Japonya’daki iki hırsız “muhteşem hırsızlar” olarak anılır. Hyakkimaru ve Dororo birlikte feodal Japonya’ya yolculuk yaparlar. Birçok insana yardım ederek şeytanları yok ederler. Orjinal animenin adı Dororo’dur. 14 bölümden sonra “Dororo to Hyakkimaru” olarak değiştirilir.

Osamu Tezuka'nın Eserlerinden Bir Demet

Fushigi na Melmo

Yapım yılı: 1970-1972

Melmo 9 yaşında küçük bir kızdır, bir kazada annesi ölmüştür. Zavallı Melmo iki genç erkek kardeşine bakmak zorunda kalmıştır. Ölü annesinin ruhu onu ziyaret eder ve ona kızının düşkün olduğu “şeker tanrısının” bir şişesini verir. Mavi şekerlerden bir tane yediğinde 10 yıl yaşlanır, kırmızı şekerlerden bir tane yediğinde ise 10 yıl gençleşir. Mangası 26 ciltten oluşur.

Unico

Yapım yılı: 1976-1977

Unico tek boynuzlu bir bebek attır. Onu bulan kişi her dileğini gerçekleştirir. Osamu Tezuka’nın hikâyesine göre: Tanrılar Unico’nun bu gücünü çok kıskanır ve batı rüzgârıyla onu Obilivion tepesine sürgün etmeye çalışırlar. Fakat ne olursa olsun batı rüzgârı Unico’yu kötü kaderine mahkûm bırakmamak ve tanrıların öfkesinden kurtarmak için onu sürekli başka yerlere kaçırır.

Rainbow Parakeet

Yapım yılı: 1981-83

Bu manganın ana karakteri, “Rainbow Parakeet (Gökkuşağı Muhabbet Kuşu)” lakaplı bir hırsız ve aynı zamanda bir aktördür. Bayan bir polis olan Senri Mariko tarafından kovalanır.

Buddha

Yapım yılı: 1974-84

Tezuka’nın bu son epiği Hindistan’da geçen bir Buda hayatının kendisine özgü birer yorumlamasıydı. Mangası 8 cilt olarak yayınlandı. 2011 yapımı filmiyle de tanınır.

Jumping

Yapım yılı: 1984

Tezuka Productions tarafından 1984 yılında yapıldı, Osamu Tezuka’nın yönetmenliğini üstlendiği 13 deneysel filmden biridir. Süresi 6 dakika 23 saniyedir. Bu kısa filmde bir topun üstünde zıplayan bir çocuğun bakış açısından Japonya, ardından dünya gösterilir. Kameranın her bir sıçrayışı daha yükseğe gitmesine neden olur, her bir iniş görsel bir sürprizdir. Birçok komik sahnesi mevcuttur.

Broken Down Film

Yapım yılı: 1985

Tezuka Productions tarafından 1985 yılında yapıldı, Osamu Tezuka’nın yönetmenliğini üstlendiği 13 deneysel filmden biridir. Süresi 5 dakika 44 saniyedir. Sahnelerinin büyük bir çoğunluğu eskitme olan bu kısa filmde geçen olay şöyledir: Etrafta gezinen bir kovboy, tren raylarına bağlanmış bir kız görür ve onu ilginç bir şekilde kurtarır. Tam o sırada kızı esir alan adam gelir ve kovboyla kavga eder. Kazanan yine kovboy olur ve kız ile birbirlerine âşık olurlar. Sahnelerin eskitme olması hikâyeyi oldukça komik bir hale getirmiştir (örneğin: hareket eden film karelerinin üstüne birer birer çıkmak, toz gibi görünen şeyler yüzünden kovboyun hapşırması vb.).

Osamu Tezuka'nın Eserlerinden Bir Demet

Say Hello to Bookila

Yapım yılı: 1985

Bu manga Neoki Toroko adında oldukça şanssız bir kişinin hikâyesidir. Çalıştığı TV istasyonuna 3 yıl önce “Bookila” adında gizemli bir yaratık dadanmıştır.

Midnight

Yapım yılı: 1986-1987

Shinya Mito adında bir taksi şoförünün hikâyesidir. Taksiye binen her bir yolcuya çeşitli yollarla yardım eder. Shinya, Mari adlı genç bir kadının tedavisi için para kazanmak amacıyla taksi şoförü olmuştur. Çünkü Mari bir araba kazası geçirmiştir, kazaya Shinya sebep olmuş ve kadın beyin sarsıntısı geçirmiştir. Shinya çeşitli yol şartlarında araba sürer ve yollarda tehlikeli manevralar yapar.

Mermaid

Yapım yılı: 1964

Mushi Production tarafından 1964 yılında yapıldı, Osamu Tezuka’nın yönetmenliğini üstlendiği 13 deneysel filmden biridir. Süresi 8 dakika 19 saniyedir. Bu kısa filmin hikâyesi şöyledir: Genç bir oğlan, ölmeye yüz tutmuş bir balığı suya attıktan sonra onun birer denizkızı olduğunu ve kendisiyle iletişim kurduğunu zannetmeye başlar. Anne ve babası oğulları hakkında şüphe duymaya başlar ve onu akıl hastanesine götürürler. Görevliler her ne kadar onun balık olduğunu söyleseler de çocuk “denizkızı” diye inat eder. Çocuğun hafızasını silmeye çalışırlar ama başaramazlar. En sonunda çocuk tımarhaneye atılır, yaşadığı sarsıntı yüzünden balığın hangi türden bir canlı olduğunu sandığını hatırlayamamaktadır. En sonunda çocuk tımarhaneden kaçar ve balığı bulduğu kumsala kadar gider. Bütün tımarhane görevlileri onu aramaktadır, en sonunda çocuğu gittiği kumsalda bulurlar. Ardından bir denizkızı, denizde belirir ve çocuk denizkızıyla birlikte uzaklaşır.

Adolf ni Tsugu

Yapım yılı: 1983-85

Tezuka Productions’ın resmi internet sitesinde “The Stories of Three Adolfs” olarak geçen manga, Nazi Almanyası’nın diktatör lideri olan Adolf Hitler gibi ün kazanmış “3 Adolf”un hayali bir hikâyesini anlatır. Animeye uyarlanmamıştır. Adolf ni Tsugu, bütün siyasetçilerin ve siyaset meraklılarının okuması gereken bir mangadır.

The Tale of Osamu Tezuka: I’m Songoku

Yapım yılı: 1989

Osamu Tezuka’nın öldüğü yıl Tezuka Productions tarafından yapılan bir filmdir. Filmde Osamu Tezuka’nın hayat hikâyesi trajik ve bir o kadar da ilginç bir şekilde anlatılmaktadır. Hikâyede Tezuka, kendi “yıldız sistemi”ndeki karakterlerine rastlar ve onlarla konuşur.

Osamu to Musashi:

Osamu Tezuka Manga Müzesi için yapılan bir film (Osamu Tezuka’nın ölümünden yıllar sonra ortaya çıkar). Filmde Osamu Tezuka’yı küçüklük halleriyle görüyoruz. Osamu, “Musashi” adında küçük bir osamushi yakalar. Çizdiği mangaların bir adam tarafından yırtılmasına çok üzülen Osamu’nun kafasını dağıtmak isteyen Musashi onu ve kendisini bir kuşa dönüştürür. İkili, havada uçarken Osamu bir avcı tarafından vurulur ve göle düşer, ardından bir balığa dönüşür. Musashi de kendisini balığa dönüştürür ve ikisi beraber suda yüzmeye başlarlar. Derken bir balina, birer balık olan Osamu ve Musashi’yi yutmak üzereyken onlar kaçarlar. (Ben buraya kadar izleyebilmiştim, filmin tam sürümünü bulmak biraz zordu. Neyse, biz de spoiler olmasın diye söylememiş olalım.)

Osamu Tezuka'nın Eserlerinden Bir Demet

Little Astro Boy (Küçük Astro Boy)

Yapım yılı: 2014

İlk anime Astro Boy’un küçük çocuklar için yapılan versiyonudur. Tezuka yazmamıştır.

Atom Cat

Yapım yılı: 1986

İlk anime Astro Boy’un değişik bir versiyonu. Burada animenin ana karakteri olan Atom bir kediye benzemektedir.

Black Jack

Yapım yılı: 1973-83

Bu hikâyenin ana karakteri kendisine “Black Jack” denilen, kanuna aykırı olarak işleten, radikal ve doğaüstü tekniklerini nadir hastalıklarla mücadele etmek için kullanan yetenekli bir cerrahtır. Jack’in küçük asistanı olan Pinoko, hikâyeyi bir yandan eğlenceli bir hale getiren karakterlerin başında gelir. Tezuka’nın uzun bir serisidir, mangası 61 ciltten oluşur ve Kodansha Manga Ödülü’nü 1977 yılında kazanmıştır. 3 adet Black Jack filmi yapılmıştır. 2006’da yeni seri yapıldı, serinin adı “Black Jack 21″dir. 2011 yılında ise “Young Black Jack” adlı bir filmi daha çekildi. Aynı yıl mangası yapılan Young Black Jack’in animesi Ekim 2015’te yayınlandı.

Ayako

Yapım yılı: 1972-1973

Tezuka’nın en ünlü eserleri arasındadır. Bu hikâye ve karakterleri gerçek kişilerden esinlenerek yapılmıştır. (NOT: Biraz Ecchi tarzına kaçmaktadır, bizden söylemesi.)

Ludwig van Beethoven

Yapım yılı: 1987-1989

Ünlü müzisyen Beethoven’ın hayatına dayalı bir mangadır. O Tezuka’nın en sevdiği klasik müzik bestecisiydi.

Hinotori (Phoenix – Anka Kuşu)

Yapım yılı: 1956-89

Tezuka’nın en derin hikâyesidir, ona göre Hinotori, “hayatının çalışması”dır”. Manga, bir adamın ölümsüzlük araştırması hakkındadır. Ölümsüzlüğün karakterin içindeki “anka kuşu”nda olduğu gösterilir. Bu masalsı kuşun adı (sadece orijinal mangada) Tyrol’dır. Re-enkarnasyon sebebiyle (özellikle Tyrol olmak üzere) bazı karakterleri serinin farklı sahnelerinde görebilmek mümkündür. Osamu Tezuka’nın bu çalışması ölümünden önce yaptığı son eserlerinden biridir, ne yapıp edip Tezuka Production bu mangayı animeye uyarlamıştır.

Janguru Taitei (Jungle Emperor Leo)

Yapım yılı (manga): 1950-54  Yapım yılı (anime): 1966:

Beyaz aslan Kimba babası gibi başarılı olmak ister. Babası ise ormanın kralıdır ve bir gün bir avcı tarafından öldürülür. Animesi 1966 yılında yapıldı ve ismi “Kimba the White Lion” olarak değiştirildi. Disney bu seriden esinlenerek hiçbir telif hakkı ödemeden “Aslan Kral” serisini yapmıştır.

Lost World (Kayıp Dünya)

Yapım yılı: 1948

Tezuka’nın yapmış olduğu bu çalışma Japonya’nın II. Dünya Savaşı’ndaki durumunu anlatmaktadır. (Dipnot: Osamu Tezuka da Showa dönemini yaşamış mangakalardan biriydi, bu sayede hikâye oldukça gerçekçi ve inandırıcı bir hal almıştır.)

Pluto

Yapım yılı: 2003-Günümüz

İlk anime Astro Boy’un 2003 versiyonu olarak da bilinir. Her ne kadar Astro Boy’un orijinal yaratıcısı Osamu Tezuka olarak kabul edilse de Pluto’yu o yazmamıştır. Naoki Urasawa yapmıştır. Astro Boy’daki karakterlerin hikâyesini gerçek Astro Boy dünyasında anlatır.

Astro Boy Reboot

Yapım yılı: 2015

Tezuka yazmamıştır. Astro Boy’un şimdiye kadar görülen en yeni versiyonudur. Henüz yapım aşamasında olan bu serinin fragmanı Mart 2015’te yayınlandı.

Yazar: Aygün Coşkun

Önceki İçerikCicili Bicili Japonlar
Sonraki İçerikJapon Edebiyatı Yazarları #6 | Haruki Murakami
20 Mart 1991 ‘de Yomra ‘da doğdu. 2010’da Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümünden Haziran 2014’de mezun oldu. Marmara Üniversitesi Sinema bölümünde Yüksek Lisans yaptı. * Haziran 2013'te, T.C. Dış İşleri Bakanlığı destekli yönetmenliğini Gökhan Yorgancıgil'in yaptığı Afrika ve Osmanlı filminde yapımcı asistanı olarak görev aldı. * Aralık 2015'te, Japon kültürü ve sanatı üzerine yayın yapan Japon Sineması Platformu'nu kurdu. * Ocak 2016'da Japon Sinema Dergisi'ni yayınlamaya başladı. (YATTAA DERGİSİ) *Ağustos 2016'da Japon Müziği Dergisi'ni yayınlamaya başladı. (SONATA DERGİSİ) * Ağustos 2016'da Japon Medya şirketi Crypton Future Media ile "VOCALOİD DÜNYASI VE HATSUNE MİKU" kataloğu çalışması için işbirliği yaptı. * Aralık 2016'da, Japon Yayınları'ndan kollektif yazar ekibiyle "BAŞLANGICINDAN GÜNÜMÜZE JAPON SİNEMASI" kitabını çıkardı. * Ekim 2017'de, Japon Yayınları'ndan kollektif yazar ekibiyle "TEZUKA'DAN MİYAZAKİYE ANİME VE MANGA" kitabını çıkardı.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz