Osamu Tezuka Kimdir?

0
55

Osamu Tezuka Kimdir?

[quote]Animenin ustası olarak gösterilen Osamu Tezuka, Japonya’nın Walt Disney’inin yaratıcısı olarak bilinmektedir.[/quote]

1928 doğumlu sanatçı ilk mangasını 9 yaşında yazmış ve kariyeri boyunca Astro Boy, Black Jack, Phoenix en çok bilinen eserlere imza atmıştır.

”God of Manga” (Manganın Tanrısı) olarak anılan Tezuka, Japon manga sanatçısı, animatör, film yapımcısıdır. Genç yaşta 8 mm`lik kamerasıyla küçük animasyonlar çekmeye başlamış ve bu animasyonlarında Walt Disney ve Max Fleischer`ın eserlerinden ilham almıştır. Tezuka’nın tüm eserleri 150,000 sayfayı geçmektedir. 1989 yılında Tokyo’da mide kanseri nedeniyle vefat etmeden önce son sözü: ”Yalvarırım, bırakın çalışayım.” olan Tezuka, bugün Japonya’da 1997 yılından bu yana Osamu Tezuka Kültür Ödülleri adı altında anılmaktadır. Bu ödül töreninde yılın en iyi mangaları seçilmektedir.

Önceki İçerikJapon Animasyon Film Yönetmenleri #1 | Makoto Shinkai
Sonraki İçerikKültür Değer Olarak Anime
20 Mart 1991 ‘de Yomra ‘da doğdu. 2010’da Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümünden Haziran 2014’de mezun oldu. Marmara Üniversitesi Sinema bölümünde Yüksek Lisans yaptı. * Haziran 2013'te, T.C. Dış İşleri Bakanlığı destekli yönetmenliğini Gökhan Yorgancıgil'in yaptığı Afrika ve Osmanlı filminde yapımcı asistanı olarak görev aldı. * Aralık 2015'te, Japon kültürü ve sanatı üzerine yayın yapan Japon Sineması Platformu'nu kurdu. * Ocak 2016'da Japon Sinema Dergisi'ni yayınlamaya başladı. (YATTAA DERGİSİ) *Ağustos 2016'da Japon Müziği Dergisi'ni yayınlamaya başladı. (SONATA DERGİSİ) * Ağustos 2016'da Japon Medya şirketi Crypton Future Media ile "VOCALOİD DÜNYASI VE HATSUNE MİKU" kataloğu çalışması için işbirliği yaptı. * Aralık 2016'da, Japon Yayınları'ndan kollektif yazar ekibiyle "BAŞLANGICINDAN GÜNÜMÜZE JAPON SİNEMASI" kitabını çıkardı. * Ekim 2017'de, Japon Yayınları'ndan kollektif yazar ekibiyle "TEZUKA'DAN MİYAZAKİYE ANİME VE MANGA" kitabını çıkardı.

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz